A magyar nyelv holtágnak hívja azokat a folyószakaszokat, melyek egyik vagy mindkét vége beiszapolódik, míg az élő folyó irányt változtat. Azokat a holtágakat, melyek nyílt vízfelülettel rendelkeznek, morotváknak nevezzük. A Tisza vidéke a folyó szabályozásainak köszönhetően bővelkedik mindkét típusban.
Ezek hozzák együttesen létre a Holt-Tiszát, mely egy terebélyes holtágrendszer, időnként hatalmas morotvákkal tarkítva. A Holt-Tisza állóvizei számos állat- és növényfaj számára nyújtanak élőhelyet, míg a turisták számára kimeríthetetlen felfedezési és pihenési lehetőséget kínálnak.
A mártélyi Holt-Tisza
A vidék létrejöttét az alföldi szegény parasztság összefogásának köszönheti, akik több ezer kilométernyi gátat építettek meg összefogásuk során, átalakítva ezzel a Tisza medrét. Ennek a hatalmas rendszernek az északi határa a mártélyi Holt-Tisza, ahol szuper strandolási lehetőség, egy gyönyörű falu és egy csodálatos tájvédelmi körzet bejárásának lehetősége vár. Nézd meg a mártélyi Holt-Tisza legszebb részeit képeken!

A mártélyi Holt-Tisza északi harmadán az Ányás-sziget strandjai, nyaralói, mólói várnak.

A tájvédelem és a nyaralók itt jól megférnek egymás mellett.

Mártélyon szebbnél szebb üdülők találhatóak, gyakran hagyományos nádas-mohás tetőkkel.

A közönségkedvenc helyeken csak késő ősszel térnek pihenni a strandolók vízibiciklijei és a horgászok csónakjai.

A vidék varázslatos élővilágával Mártély körül a 2,6 kilométer hosszú Ártéri tanösvény során ismerkedhetsz meg.

A tanösvény nyolc állomása a szabályozás során végzett hatalmas munkát és az élővilágot is bemutatja a Korhány elnevezésű részterületen.

A tanösvény a mártélyi üdülőtelep parkolójából indul, így akkor sem kell sokat bajlódnod a megközelítésével, ha éppen máshol van szállásod.

A tájvédelmi körzet különleges növénytakaróval rendelkezik. Ez az úgynevezett ecsetpázsitos mocsárrét. A víz felszínén olyan növények alkotnak takarót, mint a sulyom, a vízidara és a rucaöröm.

Nyár végén igazi látványosság a fekete gólyák és a kócsagok vonulása, de gémeket, récéket, ludakat is megfigyelhetsz. A növényritkaságok közt a nyílfű és a tavi káka is felbukkan.

Az állatvilág rendkívül változatos. 37 hal-, 34 emlősfaj él itt, illetve 119 fészkelő és 124 átvonuló madárfajt tart számon a Madártani Intézet, míg a legkülönlegesebb rovar a tiszavirág.

A holtágak vizét általában a belvíz és az áradások, ritkán szivattyúk pótolják. A szigettől délebbre a Kutyafenéki-hullámtér, a Körtvélyes és a Barci-rét morotvái következnek.

Amikor már a kemping, a szabadstrand és a csónakkölcsönző is bezár, sőt, a horgászáshoz is hideg van, akkor sem kevésbé gyönyörű a táj, ahol túrázni is hatalmas élmény.
Képek forrása: indafoto.hu / Gomba68, Vandras, Balla Béla, edinafarkas, iwette, fero, lovist