Ezek a világ legélhetőbb városai a friss lista szerint: most csak 2 európai jutott be a top 10-be

A járványhelyzet a legélhetőbb városok rangsorát is átrendezte.

Legélhetőbb városok 2021
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az, hogy az ember a világ mely pontján lakik, jócskán meghatározza a mindennapjait, a lehetőségeit és az életminőségét is. Bár mindenki más és más környezetben érzi jól magát, van, akit a természet nyugalma és csendje tölt fel, más él-hal a metropoliszok nyüzsgéséért, vannak olyan szempontok, amelyek a legtöbbek számára fontosak az általános jó közérzethez, ilyen például a megfelelő közbiztonság, valamint az egészségügyi szolgáltatások és a kulturális tevékenységek elérhetősége. 

A városok élhetőségét több intézet is évről évre vizsgálja, az Economist Intelligence Unit (EIU) tavaly a járványhelyzetre való tekintettel nem, idén viszont már ismét elkészítette a városokat rangsoroló jelentését, ami a 2019-eshez képest kellőképp átrendeződött.

A 10 legélhetőbb város a világon

Az Economist Intelligence Unit 140 nagyvárost vizsgált egy harminc pontból álló szempontrendszer alapján, amelyben szerephez jutott az oktatás, a kultúra, az egészségügy, a környezet, az infrastruktúra, illetve a politikai és társadalmi stabilitás is. Nem meglepő módon leginkább az egészségügy és a kulturális élet pontszámai estek az elmúlt időszakban a legtöbbet. Az ilyen összehasonlításokon  Ausztria fővárosa, a zöldterületeinek nagyságáról is híres Bécs rendre jól szerepel, az EIU 2018-as és 2019-es listáján is az első helyen végzett, letaszítva onnan az ausztráliai Melbourne-t. Idén viszont az osztrák főváros már nem került be a top tízbe, az egyébként szintén kimagaslóan jónak számító 12. helyre rangsorolták. A teljes listát az intézet nem tette közzé.

A járványkezelési stratégia sokat nyomott a latban, az EIU álláspontja szerint a pandémia miatti korlátozások bizonyos régiók, az európai és a kanadai városok élhetőségét negatívan befolyásolták. A legkevésbé élhető város idén is a szír főváros, Damaszkusz lett. Fontos szem előtt tartani, hogy az elemzéshez az adatokat 2021. februárban és márciusban gyűjtötték. A lista több pontján holtverseny alakult ki.

A top 10-es lista végén Ausztrália harmadik legnagyobb városa, Brisbane végzett. A város a természeti környezet és a remek közbiztonság miatt is vonzó az itt letelepedni vágyók számára.
Fotó: Getty Images Hungary
A 8. helyen két város osztozik, az egyik a szintén ausztrál Melbourne. Míg ez egy nyilvánvalóan kiemelkedő pozíció, a város számára azt is jelenti, hogy 2019-hez képest hátracsúszott, ekkor ugyanis még a 2. helyezést tudhatta a magáénak. Ez valószínűleg nagyrészt a négy lezárásnak köszönhető.
Fotó: sharrocks / Getty Images Hungary
A szintén 8. helyre rangsorolt Genf, Svájc második legnagyobb lélekszámú városa az egyik legélhetőbb hely Európában az EIU szerint. A 14. helyről jutott feljebb a friss listán.
Fotó: Getty Images Hungary
A 7. helyre érkezett a lista második legélhetőbb európai szereplője, Svájc legnagyobb városa, Zürich. Svájcban a legtöbb európai országhoz képest enyhébbek voltak a korlátozások, ez eredményezhette, hogy jól szerepelt a két város a listán.
Fotó: Getty Images Hungary
Nyugat-Ausztrália fővárosa, Perth a 6. helyen végzett, különösen az egészségügy, az oktatás és az infrastruktúra szempontjából értékelték kiemelkedően jóra.
Fotó: Jacobs Stock Photography Ltd / Getty Images Hungary
A 4. helyen is holtverseny alakult ki, az egyik város, amit ide soroltak, Japán fővárosa, Tokió, ami az egészségügyre és a stabilitásra kapott maximális pontszámot.
Fotó: Getty Images Hungary
A másik város a 4. helyen Új-Zéland fővárosa, Wellington, ami 2019-es 25. helyéről lépett jócskán előre. Oktatási helyzetét, kulturális életét és stabilitását is nagyon magasra értékelték az elemzők.
Fotó: Matteo Colombo / Getty Images Hungary
A 3. helyen Ausztrália ötödik legnagyobb városa, Dél-Ausztrália fővárosa, Adelaide végzett. Egészségügyét, oktatási rendszerét és infrastruktúráját is kiemelkedően jóra értékelték.
Fotó: Getty Images Hungary
A 2. helyen a japán Oszaka található, ami az ország legnagyobb szigetén, Honsún fekszik. Rendkívül fontos ipari és kereskedelmi központ, többek között a konyhájáról híres, valamint a napközben beáramló munkavállalók hadáról. Kiemelkedő közbiztonság és magas színvonalú egészségügy jellemzik.
Fotó: Nikada / Getty Images Hungary
A lista első helyén Új-Zéland legnagyobb városa, az Északi-szigeten elhelyezkedő Auckland végzett, ami először szerepel az EIU rangsorának tetején, 2019-ben az első tízbe sem jutott be. Az intézet szerint Új-Zéland korán megfékezte a járványt, így a listán szereplő két városban az átlagosnál jóval hamarabb térhetett vissza a lezárásokkal terhelt időszak előttihez hasonló élet.
Fotó: huafires / Getty Images Hungary

Az anya, ha művész – kulturális est

Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni, majd az anyának a lánya énekesnővé való válását végéigkísérni? Milyen utat járnak most be, és mennyire hasonlítanak egymásra nőként, alkotóként?  Intim hangulat, személyes történetek, lélekig ható gondolatok, inspiráló párbeszédek!

Promóció

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük