A hotelszobákból az atomrobbantások gombafelhőiben gyönyörködhettek a vendégek: Las Vegas érdekes története

Félelem és reszketés, pénzmosás, bűnözés? A szerencsejáték-paradicsom története számos érdekességet tartogat.

Las Vegas története
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Las Vegasról még annak a fejében is élénk képek élnek, aki sosem járt az amerikai Nevada állam legnépesebb városában. Ez jórészt azoknak az irodalmi és filmművészeti alkotásoknak köszönhető, amelyek a hely mindenki által ismert sajátosságait domborítják ki, legyen ez a szerencsejáték, a drog, a prostitúció vagy épp a villámesküvők hagyománya.

Ami Vegasban történik, az Vegasban is marad, tartja a mondás, ami mintha az erkölcsi és a jogi törvények fölé is helyezné egyben a várost. A valóság, mint mindig, persze jóval árnyaltabb. Na de hogyan jött létre ez a sivatagi szerencsejáték-paradicsom?

Érdekességek Las Vegas történetéből

Las Vegas, amit 1905-ben nyilvánítottak várossá, nevét a spanyoloktól kapta a 19. században, azt jelenti, hogy a rét. Ezzel a környéken oly nagy kincsnek számító forrásvizekre, illetve a területen növő vadfüvekre utaltak. A völgy, ami a Mojave-sivatagban fekszik, már tízezer éve is lakott volt, ám az első, nem bennszülött amerikaiak az 1820-as évektől kezdve érkeztek. Az 1900-as évek elején a kisváros a Los Angeles és Salt Lake City között közlekedő vonatok megállóhelyeként kapott fontos szerepet.

Las Vegast farmerek, vasutasok és kereskedők alapították, de nem telt bele sok idő, hogy rájöttek, nem a forrásokban van az igazán nagy pénz, hanem a szerencsejátékban. 1844-ben érkezett a területre John C. Frémont amerikai katonatiszt, botanikus, Nyugat-Amerika egyik felfedezője, akinek az írásai felkeltették a kalandorok kíváncsiságát. Nevét viseli a belváros egyik utcája, ami 1900 körül a képen láthatóan nézett ki.
Fotó: Donaldson Collection / Getty Images Hungary
Néhány évtizeden belül a Fremont Streetet elárasztották a hotelek, a kaszinók és az ezeket hirdető neonreklámok. Ez a felvétel 1955-ben készült, bal oldalt, hátul megfigyelhető a 12 méteres Vegas Vic integető alakja, ami az egyik leghíresebb neonreklám a városban, az egykori Pioneer Club bejáratát díszítette, és bár a hely megszűnt, a szimbolikus jelentőségű figura megmaradt.
Fotó: Getty Images Hungary
A szerencsejátékok története Las Vegasban az első betelepülőkkel kezdődött. Nevadában a szerencsejátékot 1910-ben betiltották, így aztán itt is tilos volt, 1931-től engedélyezték újra, de a gyakorlat valójában a köztes időkben illegálisan folytatódott. 1931-ben kezdték el a ma Hoover-gátként ismert vízerőmű építését Arizona és Nevada határán, a kaszinókkal és a show-műsorokkal a munkásokat is be akarták csalogatni.
Fotó: Bettmann
A hírhedt maffiózó, Bugsy Siegel barátja, a gengszter Meyer Lansky drogpénzével megtámogatva nyitotta meg a Flamingo Hotel & Casinót 1946-ban. Ez volt a Las Vegas Strip egyik első luxushotele, amit a férfi állítólag a hosszú combjairól híres, Flamingónak becézett barátnőjéről nevezett el, akinek a Beverly Hills-i lakásán néhány hónappal később lelőtték. Az 1947 körül készült felvételen a hotel úszómedencéje látható.
Fotó: Getty Images Hungary
A második világháborút követően Las Vegasban egyre több fényűzően berendezett kaszinó és luxushotel nyílt, a város a szórakozás és a szerencsejáték központjává vált. A kép az egyik legrégebbi, ma is működő kaszinóban, az 1946-ban megnyílt, Fremont Streeten álló Golden Nuggetben készült 1977-ben.
Fotó: Getty Images Hungary
A csinos táncoslányokat felvonultató, gyakran erotikus töltetű show-műsorok tömegeket vonzottak. Külön előadásokkal készültek a jeles alkalmakra, így például a Valentin-napra, amit sok pár töltött a városban. Las Vegasban számos koncertet is rendeztek, például 1964-ben a The Beatles érkezett a városba, 1969-ben Elvis Presley.
Fotó: Bettmann
A szerelmeseket a rendkívül gyorsan nyélbe üthető esküvő lehetősége is vonzotta, itt ugyanis várakozási idő és különféle adminisztratív bonyodalmak, vizsgálatok nélkül lehetett esküdni. 1931-től a válás feltételei is jócskán leegyszerűsödtek, így aztán válni is szívesen jöttek ide a párok.
Fotó: Getty Images Hungary
Nem csak az erotikus műsorok és a szerencsejáték csalogatta a látogatókat. Az 1950-es évektől az 1960-as évek elejéig nukleáris fegyvereket teszteltek a várostól mintegy 105 kilométerre található Nevada Test Zone-ban. Így aztán a turisták a hotelek erkélyeiről vagy az utcákról szemlélhették az atombombák felrobbantása miatt keletkező gombafelhőket. Las Vegas ekkoriban érdemelte ki az Atomic City (Atomváros) becenevet.
Fotó: Getty Images Hungary
Az 1970-es évektől kezdve egyre jellemzőbbé vált, hogy a hotel-kaszinókat átalakították, minden igényt kielégítő, számos programot kínáló üdülőhelyeket hoztak létre belőlük. Így már a családi nyaralások kedvelt helyszíne is lett Las Vegas. A képen a Caesars Palace kertje látható 1981-ből. A Las Vegas Strip nyugati oldalán álló komplexum például a Másnaposok-filmekben jutott fontos szerephez.
Fotó: Getty Images Hungary

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük