3 dolog, amiért most is büntetik a parkoló autókat: hiába ingyenes, érkezhet bírság

Noha a járványhelyzet miatt országszerte ingyenesen lehet parkolni, ha valaki helytelenül várakozik autójával, komoly bírságokra számíthat.

Közterület-felügyelet parkolási bírságai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Biztos sokan tapasztalták, akár gyalogosként is, hogy szinte tobzódnak az autósok az ingyenes parkolás bevezetése óta az utakon. Önmagában teljesen érthető a rendelet, tekintve, hogy ezzel számtalan ingázó vagy ideiglenes lakóhellyel rendelkező munkavállaló életét könnyítették meg. Mégis, ha eddig nehéz volt parkolóhelyet találni, most már szinte lehetetlen.

Rengetegszer látni vészvillogóval lehúzódó autóst vagy autósokat, akik csak a megfelelő pillanatra várnak, hogy végre felszabaduljon egy hely, és lerakhassák kocsijukat. Ám a türelmetlenebb, figyelmetlenebb sofőrök a „jó lesz majd az így” megnyugtató gondolata után olyan helyeken hagyhatják járművüket, amik már a közterület-felügyelet hatáskörébe tartoznak, és bizony 2012 óta ők is kiszabhatnak közigazgatási bírságot. Sőt, valójában többek között a rendőröktől vagy a közlekedési hatóság ellenőreitől is érkezhet büntetés. 

Parkolás mozgáskorlátozottak számára fenntartott helyen

Akár táblával, akár csak szimplán útfestéssel jelölt, mozgáskorlátozottak számára fenntartott parkolóhelyen csak azok állhatnak autójukkal, akik rendelkeznek jogosultságukat bizonyító okmánnyal, és azt jól látható helyre tették a szélvédő mögé. Bármilyen más vezető komoly kockázatot vállal, ha ilyen helyen parkolna le.

GettyImages-884912778

A 228/2012. (VIII. 23.) Korm. rendelete alapján 50-től 100 ezer forintig terjedő bírságra számíthatnak azok, akik ezeken a helyeken szabálytalanul várakoznak, sőt, akár kerékbilincset is kaphatnak, aminek a levételéért külön fizetniük kell. Ha fél éven belül valaki elköveti ugyanezt a hibát, a büntetés dupláját szabják ki, ha harmadjára, akkor a háromszorosát. Ingyenes parkolás ide vagy oda, a helyet hagyjuk meg azoknak, akiknek tényleg szükségük van rá.

Járdán való parkolás

Az első és a legfontosabb tudnivaló, hogy alapvetően a KRESZ-szabályok tiltják a járdán való parkolást. Csak olyan kivételes esetekben lehet, amikor tábla vagy útburkolati jel engedi, és akkor is csak úgy, hogy a várakozó jármű maximum a járda felét foglalja el, miközben legalább 1,5 méter helyet biztosít a gyalogosok számára. A helyszíni bírság 10-15 ezer forint lehet, egyébként 20-30 ezer forint büntetés jár a szabálysértésért.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A jogszabály alól csak a betegszállító járművek, a gyermekeket szállító autóbuszok, a kerékpárok, a kétkerekű motorkerékpárok és a kétkerekű segédmotoros kerékpárok mentesülnek.

Parkolás várakozni, megállni tilos tábla után

Egyértelműnek tűnhet, mert az is, hogy mind a megállni, mind a várakozni és megállni tilos táblák után sem szabad parkolni. De mégis meddig? Ha kiegészítő jelzés nem tartozik hozzájuk, akkor a következő útkereszteződésig tart, és csak az úttestre vonatkozóan érvényes.

GettyImages-916056326

Minden más esetben a kiegészítés útmutatása követendő. Ha mindkét irányba mutató nyíl található alattuk, akkor nemcsak mögöttük, de előttük is tilos parkolni. Bizonyos helyeken különböző időszakokat is jelölhetnek rajtuk, ilyenkor a tilalom csak az adott időre vonatkozóan áll fenn. A kiterjedését is lerövidíthetik, ha pontosan meghatározzák, a táblától számítva hány méteren belül áll fenn a megváltozott forgalmi rend. Aki ezekre nem figyel, 10 ezer forint helyszíni bírságra számíthat, máskülönben az összeg 20 ezer forintra rúg. A TASZ, azaz a Társaság a Szabadságjogokért részletesútmutatót készített a különböző szabálysértési eljárásokról.

KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla?

Tilos megállni, vagy csak várakozni nem szabad? Egyáltalán nem mindegy, milyen tábla szabályozza az útszakaszon való közlekedési rendet.

KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!

Kvíz!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük