Ismered a 2 másodperces szabályt? Ezt életmentő tudnod, ha autóval közlekedsz

A KRESZ érdekesen fogalmazza a meg a szabályt.

A követési távolság szabályai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A követési távolság szabályainak betartása minden járművezető számára rendkívül fontos, megszegésük nagyon balesetveszélyes helyzetet teremthet. A pontos távolság mértéke azonban nincs kőbe vésve a KRESZ rendelete alapján.

A KRESZ-szabályok be nem tartása a biztonságot veszélyezteti, éppen ezért tilos és akár komoly büntetéssel is szankcionálható. Ha valaki kevés távolságot tart a másik járművel, hamar ráfutásos balesetek vagy egyéb veszélyes közlekedési szituációk alakulhatnak ki.

A követési távolság szabályai

A KRESZ a következőképpen fogalmazza meg a követési távolság szabályait személygépjárműveknél: „járművel másik járművet csak olyan távolságban szabad követni, amely elegendő ahhoz, hogy az elöl haladó jármű mögött - ennek hirtelen fékezése esetében is - meg lehessen állni”.

Pontos kőbe vésett szám tehát nem szerepel a magyarországi szabályzatban, de ami fontos, hogy egy vészfékezés esetén is meg kell tudni biztonságosan állni a jármű mögött.

A 2 másodperces szabály

Számos országban már bevezették a köztudatba az úgynevezett két másodperces szabályt, amely segít a megfelelő távolság meghatározásában. E szerint legalább két másodpercet kell hagyni a két jármű között a balesetmentes megállás érdekében. Ez a két másodperc nagyjából arra elég, hogy 90 kilométer/órás sebességnél nagyjából 50, 130-as sebességnél 72 méter legyen a megtett út hossza, ideális útviszonyok és emberi tényezők mellett.

Reakcióidő és féktávolság

A közlekedés során a megálláshoz szükséges távolság a reakcióidő alatt megtett út, illetve a féktávolság hossza együtt, amely viszont több különböző tényezőtől függhet. 

Kétszeres sebességnél kétszeres reakcióidő alatt megtett távolsággal is kell számolni, ráadásul vezetési rutintól és a reflexek gyorsaságától függően akár 0,8–1,5 másodperc is lehet, mire az ember reagál egy hirtelen szituációra, és fékezni kezd. Ezt a fáradtság, a figyelem megosztása vagy gyógyszerek is módosíthatják.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A féktávolságot ugyancsak befolyásolja a jármű sebessége, ám a kétszeres sebesség itt már négyszeres távolságot jelent. De az úttest felülete vagy a jármű, különösen a fék és a gumiabroncsok állapota is sokat változtathat a számokon. Nézd meg korábbi cikkünkben, hányszoros lesz a fékút jeges úton!

A ráfutásos balesetek jelentős része megelőzhető lenne kellő körültekintéssel, a biztonságos követési távolság megtartásával, figyelembe véve például azt, hogy egy autópályán, nagyobb sebesség mellett folyamatosan változik a közlekedési környezet, elég egy rossz pillanat, és a biztonságosnak tűnő távolság már nem elegendő, sőt veszélyforrás lehet. Csapadékos időben, sötétségben különös óvatosságot igényel a vezetés.

Átmennél most is a KRESZ-vizsgán? 10 gyors kérdés, és kiderül

A villámgyors KRESZ-teszt kérdésére tudni kell a választ jogosítvánnyal.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük