Korda György imádta első saját lakását - A 70-es évek magyar sztárjai ebben a szürke társasházban éltek

A Bajza utcai Garzonház számos hírességnek adott otthont a 60-as, 70-es években.

A Garzonház lakói
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A VII. kerületi Bajza és Damjanich utcában sétálgatók közül talán a legtöbben nem is sejtik, micsoda élet folyt néhány évtizeddel ezelőtt a sarkon álló, szürke pesti társasházban! A Garzonház pezsgése egy igazi vasfüggöny mögötti, magyaros Hollywoodot idézett meg.

A hatvanas évek végén adták át az egykor híres és irigyelt tetőteraszos Garzonházat, melyben korabeli sztárok sora töltötte fiatal éveit - derül ki Kordos Szabolcs Egy város újabb titkai - Budapesti legendák - legendás budapestiek című kötetéből.

A Garzonház lakói

A Garzonházban olyan magyar hírességek is éltek éveken át, mint Korda György, Latinovits Zoltán, Ruttkai Éva - akik későbbi otthonát is megmutattuk egy cikkünkben -, Payer András, Kosztolányi Endre tőzsdeguru, de a Szomszédokat rendező Horváth Ádám és Csűrös Karola is, sőt, megfordult az épületben többek között Zalatnay Sarolta vagy Harangozó Teri is.

- Fiatalságom legszebb emlékei kötődnek ehhez a házhoz. 1966-tól 1970-ig éltem a Bajza utcában, ez volt az első saját lakásom. Micsoda közösség volt ott! - mesélt Korda György Kordos Szabolcsnak a Bajza utcai társasházról.

- A harmadik emeleten laktam, felettem a negyediken volt Ruttkai és Latinovits lakása, a hatodikon pedig a Horváth-Csűrös házaspár élt. Azt nem állíthatom, hogy barátok voltunk, de tisztelettel és szeretettel köszöntöttük egymást, amikor találkoztunk. Payer Andrással voltam egyedül közelebbi kapcsolatban, hiszen együtt is dolgoztunk akkoriban. A Garzonház volt az első olyan lakóépület a városban, ahol teljes kiszolgálást kapott az ember. Akkoriban volt egy kiskutyám, sajnos sokan ráfogták, hogy ő pisilte le a szőnyeget. Emlékszem, egyszer rohantam ki az ebbel, nehogy megint baj legyen, amikor a ház előtt találkoztunk Latinovits Zoltánnal. Mondtam neki, hogy ezt a szegény kutyát mindenki bántja. Ekkor odahajolt hozzá, megsimogatta, és azt mondta neki: "Megértelek, sorstársam!" - idézte fel emlékeit az énekes.

Korda a társalgóban előszeretettel vett részt a kártyajátékokban, így történt, hogy eljutott hozzá egy eladó Tigris utcai lakás híre, amelyet követően maga mögött is hagyta a Garzonházat.

A társasház vonzotta a hírességeket, művészeket, fiatal értelmiségieket, akik a szerény lakásokban is az elképzelhető legnagyobb luxusban élhettek - állítólag a lakógyűlések már-már díjkiosztók hangulatát idézték a sztárok sokasága miatt. 

Az itt élők rendelkezésére állt a szállodákat idéző, huszonnégy órás portaszolgálat, mind a nyolc szinten telefon és élőzenés étterem, melyből a lakók étellifttel is rendelhettek maguknak menüt.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Mosoda, könyvtár, étkező, társalgó és tévészoba is működött itt, mivel a lakások alapvetően kis alapterületűek voltak: 34-45 négyzetméteres garzonok sorából állt a ház, ezeket az alapító okirat szerint csak egyedülállók és gyermektelen párok vásárolhatták meg, családalapítás után új otthon után kellett nézniük.

Igazán irigylésre méltó pezsgésnek adott helyet a tetőterasz, ahol a társasági élet krémje ejtőzhetett a napozóágyakon, vagy épp kapcsolódhatott ki a fergeteges partikon a páratlan panoráma előtt.

Érdekesség, hogy a Garzonház ma is számos művésznek biztosít otthont, a lakók között zenészek, filmesek, színészek és reklámszakemberek is akadnak, akik számára nem csupán az atmoszféra lehet vonzó, de a környék, a Városliget és az Andrássy út közelsége is. Bár némiképp megváltozott a Garzonház belső elosztása, és gyermekkel is költözhető, a lakások apróbb méretei megmaradtak, ahogy a portaszolgálat, az étterem, sőt a hangulatos pihenésre alkalmas napozóterasz is.

Cikkünk Kordos Szabolcs Egy város újabb titkai - Budapesti legendák – legendás budapestiek című kötete alapján készült.

szakacskonyv


Az Egy város újabb titkai Kordos Szabolcs nagy sikerű, több utánnyomást megért könyvének, az Egy város titkainak folytatása, amely újabb izgalmas titkokról lebbenti le a fátylat!

Mi köze a Kiscelli Múzeum épületének a Mágnás Elza-gyilkossághoz? Milyen kripták rejtőznek a Ferenciek tere alatt? Miért tartott tyúkokat zuglói villájában Rákosi Mátyás? Hol élt valójában Rejtő Jenő? 


A gyönyörűen illusztrált kötet egyszerre oknyomozás, historikus pletykálkodás, és színes alakok forgatagának megörökítése. Képes történelemkönyv, lenyűgöző, szórakoztató felderítőút fővárosunk megunhatatlan történetében.


Kiadja a 21. Század Kiadó.

Ára 6368 forint.

(Borító- és ajánlókép: Fortepan / Bauer Sándor, 1970.)

A 18 éves Cicciolinát Katicabogár néven szervezték be - A bútorokat is bepoloskázták a Kádár-kori night clubban

A szocialista night clubként működő Sole Mióban rengeteg vendéget lehallgattak.

Elolvasom
Ezt is szeretjük