Tudod, hol van a Jancsi-telep Budapesten? A MÁV építette negyed olyan, mint egy kisváros a városban
A Jancsi-telep kedves kis házaival, csendes utcácskáival a város különösen érdekes részét képezi, mintha egy másik településre csöppenne az ember.
Budapest megannyi érdekes részletet rejt, amit még a városban élők sem biztos, hogy ismernek. A mindig nyüzsgő, csúcsidőben inkább araszoló Hungária körúton az 1-es villamossal utazva például sok mindenre számítana az ember, de már-már falusi hangulatot árasztó, csendes, zöldellő kertekben bővelkedő lakóövezetre valószínűleg nem.
Pedig a Salgótarjáni út és a vasúti sínek között a körút két oldalán néhány utcácska valóban ilyen képet mutat. Elég pár pillantást vetni a házikókra, és máris látni, hogy régóta állnak itt, és egységes terv alapján épültek. Valóban így van: ez a rész a Jancsi-telep, ami a 19. század végén épült a MÁV dolgozói számára, a német és az angol kertvárosok mintájára, minden igényt kielégítően.
A Kőbányai úti telep
„Kint a város-szélen, a Hungária-korut, a Salgótarjáni-ut és a Kőbányai-ut által határolt területen fekszik a „Jancsi-telep”; egymás mellé épített apró házikók csoportja van itt. Ha jól tudjuk, van vagy hatvan ház is egymás hátán. Valamennyinek ugyanaz a gazdája: a Máv” - olvasható a Népszava 1909. június 2-i számában.
A telep eredetileg a kőbányai Északi Főműhely dolgozói és a családjaik számára épült 1894 és 1896 között. „Szegény munkásemberek lakják a házikókat” folytatódik az újságcikk. A későbbi Északi Járműjavító az egész ország egyik legnagyobb és legfontosabb vasúti műhelye volt, napjainkban az új Közlekedési Múzeum költözött ide. Bár a Jancsi-telep környéke sokat változott, és nem is minden esetben az előnyére, a hangulat még ma is jellegzetes. A házakról Zubreczki Dávid azt írja, hogy kis vasútállomásokhoz hasonlítanak. A téglával díszített homlokzatú munkáslakások a ferencvárosi MÁV-telep típustervei alapján készültek. A korábban itt élők szorosan összetartó közösséget alkottak, idővel viszont egyre többen lettek az újonnan beköltözők, akik már nem kapcsolódnak a vasúthoz. A lakók többnyire nem tulajdonosai a házaknak, évek óta próbálják megvenni a vasúttól az önkormányzathoz került ingatlanokat. A bizonytalan helyzet természetesen a telep megjelenésére, életére is hatással van.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
(Fotók: Járfás Eszter.)