Itt őrizték a legendás diktátor múmiáját: új szenzáció a szomszédban
Prágában megnyitották azt a laboratóriumot, ahol az ország diktátorának holttestét őrizték.
Klement Gottwald - 1896-1953 -, az egykori Csehszlovákia legendás, de sokat vitatott kommunista vezetőjének és első munkáselnökének mumifikált holttestét karbantartó laboratóriumba is betekintést nyernek ezentúl mindazok, akik Prágában meglátogatják a Vítkov-hegyi Nemzeti Emlékművet - adta hírül az MTI.
Bizarr kiállítás nyílt meg Prágában
A hatalom laboratóriuma elnevezésű új kiállítást, mely a csehszlovákiai szocialista rendszer legsötétebb időszakába, a múlt század ötvenes évei elejének nyomasztó légkörébe kalauzolja el a látogatót, szombaton nyitották meg az emlékhelyen, mely előtt Jan Zizka huszita hadvezér hatalmas lovas szobra áll.
A nevezetes laboratóriumot szovjet segítséggel 1953-ban alakították ki az emlékmű pincehelyiségeiben, amikor a korabeli csehszlovák kommunista vezetés úgy döntött, hogy a moszkvai Lenin-mauzóleum mintájára a Vítkov-hegyi nemzeti emlékhelyet mauzóleummá alakítják át, és az elhunyt Gottwald bebalzsamozott holttestét ott kiállítják. Az új tárlat része lesz a Cseh- és csehszlovák államiság útkereszteződései nevű állandó kiállításnak.
A kiállítás keretében a látogatók megismerkedhetnek a mauzóleum műszaki hátterével, mely a bebalzsamozott holttest karbantartásához volt nélkülözhetetlen.
A tárlat keretében korabeli tárgyakon, fényképeken, film- és hangfelvételeken megelevenedik Klement Gottwald személyisége, az akkori Csehszlovákia hangulata és a kor történelmi összefüggései, háttere.
Üvegkoporsó az emlékműben
Gottwald bebalzsamozott holtteste 1953-tól 1962-ig volt látható a Vítkov-hegyi emlékműben. A kommunista pártvezér 1958-ig kék csehszlovák tábornoki egyenruhában, majd 1958-tól civil öltönyben volt látható. Az üvegkoporsó szintén része a most megnyílt tárlatnak. Miután azonban Gottwald mumifikált holtteste bomlásnak indult, azt a pártvezetés döntése alapján elhamvasztották.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A Vítkov-hegyi Nemzeti Emlékművet még a két világháború közötti időszakban építették, majd 1950-ben Zizka-szoborral egészítették ki. Eredetileg egyebek között a csehszlovák külföldi légiókról lett volna ott egy állandó kiállítás, illetve ünnepi rendezvények. A második világháború utáni szocialista rendszerben a csehszlovákiai munkásmozgalom pantheonjává alakították át. Az 1989-es rendszerváltás után hosszú évekig vita volt további sorsáról. Végül a Prága egyik jelképének számító épületet a cseh nemzeti múzeum kapta meg, mely fokozatosan a nemzet múltját bemutató tárlatot alakít ki az emlékhelyen.
Kép: theblaguefromprague.blogspot.com.
Megnéznéd a kiállítást?
OLVASD EL EZT IS!
- várrom
- történelmi látnivalók
A magyar templomosok központja volt: nézd meg a titkos társaság várát!
- románia
- erdély