Itt őrizték a legendás diktátor múmiáját: új szenzáció a szomszédban

Prágában megnyitották azt a laboratóriumot, ahol az ország diktátorának holttestét őrizték.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Klement Gottwald - 1896-1953 -, az egykori Csehszlovákia legendás, de sokat vitatott kommunista vezetőjének és első munkáselnökének mumifikált holttestét karbantartó laboratóriumba is betekintést nyernek ezentúl mindazok, akik Prágában meglátogatják a Vítkov-hegyi Nemzeti Emlékművet - adta hírül az MTI.

Vítkov-hegyi Nemzeti Emlékmű
Mauzóleumbejárat
A kiállítás részlete

Bizarr kiállítás nyílt meg Prágában

A hatalom laboratóriuma elnevezésű új kiállítást, mely a csehszlovákiai szocialista rendszer legsötétebb időszakába, a múlt század ötvenes évei elejének nyomasztó légkörébe kalauzolja el a látogatót, szombaton nyitották meg az emlékhelyen, mely előtt Jan Zizka huszita hadvezér hatalmas lovas szobra áll.

A nevezetes laboratóriumot szovjet segítséggel 1953-ban alakították ki az emlékmű pincehelyiségeiben, amikor a korabeli csehszlovák kommunista vezetés úgy döntött, hogy a moszkvai Lenin-mauzóleum mintájára a Vítkov-hegyi nemzeti emlékhelyet mauzóleummá alakítják át, és az elhunyt Gottwald bebalzsamozott holttestét ott kiállítják. Az új tárlat része lesz a Cseh- és csehszlovák államiság útkereszteződései nevű állandó kiállításnak.

A kiállítás keretében a látogatók megismerkedhetnek a mauzóleum műszaki hátterével, mely a bebalzsamozott holttest karbantartásához volt nélkülözhetetlen.

A tárlat keretében korabeli tárgyakon, fényképeken, film- és hangfelvételeken megelevenedik Klement Gottwald személyisége, az akkori Csehszlovákia hangulata és a kor történelmi összefüggései, háttere.

Képeken a világ 10 legfélelmetesebb kísértetkastélya

Nézegess képeket!

Elolvasom

Üvegkoporsó az emlékműben

Gottwald bebalzsamozott holtteste 1953-tól 1962-ig volt látható a Vítkov-hegyi emlékműben. A kommunista pártvezér 1958-ig kék csehszlovák tábornoki egyenruhában, majd 1958-tól civil öltönyben volt látható. Az üvegkoporsó szintén része a most megnyílt tárlatnak. Miután azonban Gottwald mumifikált holtteste bomlásnak indult, azt a pártvezetés döntése alapján elhamvasztották.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A Vítkov-hegyi Nemzeti Emlékművet még a két világháború közötti időszakban építették, majd 1950-ben Zizka-szoborral egészítették ki. Eredetileg egyebek között a csehszlovák külföldi légiókról lett volna ott egy állandó kiállítás, illetve ünnepi rendezvények. A második világháború utáni szocialista rendszerben a csehszlovákiai munkásmozgalom pantheonjává alakították át. Az 1989-es rendszerváltás után hosszú évekig vita volt további sorsáról. Végül a Prága egyik jelképének számító épületet a cseh nemzeti múzeum kapta meg, mely fokozatosan a nemzet múltját bemutató tárlatot alakít ki az emlékhelyen.

Kép: theblaguefromprague.blogspot.com.

Megnéznéd a kiállítást?

Ezt is szeretjük