Nagyot nőnek a turisták költségei a magyarok kedvenc spanyol városában: erre kell idén készülni
Jól megadóztatják a turistákat ezekben a népszerű városokban.
A túlturizmusra minden népszerű város igyekszik megoldást találni, hogy az ott élő lakosság nyugodtan élhesse mindennapjait az üdülőszezonban is. Az idei évben több település emeli az érkezők költségeit, ami meglátszódhat a nyaralók pénztárcáján is.
Egy hosszabb nyaralás során számos kiadással számolhat az ember, az utazási költségek mellett a szállás, az étkezés, de akár az apróbbnak tűnő tételek, így a parkolás, a helyi közlekedés, a belépők vagy épp az idegenforgalmi és egyéb adók is jelentősen megdobhatják a végösszeget.
Az idegenforgalmi adók növekedése
Korábbi cikkünkben adtunk néhány ötletet arra, mely tételeken spórolhatsz meglepően sokat az utazás alatt, ám akadnak olyan kiadások, amelyekre érdemes fixen készülni. Ilyen az idegenforgalmi adó is, amely gyakran a szállásdíjon felül fizetendő. A tömegturizmusban érintett Barcelonában bő tíz éve létezik a megszokott, regionális idegenforgalmi adón felül még egy extra városi adó is, amelyet a tavalyi után idén áprilisban ismét megemeltek - derül ki az Euronews összeállításából.
Ez a városi idegenforgalmi adó a korábbi 1,75 euróról tavaly 2,75, idén áprilisban pedig már 3,25 euróra emelkedett. Erre jön még a regionális adó is, mely a bérelhető, például Airbnb-s szállásoknál éjszakánként 2,25 euró, a négycsillagos szállodáknál 1,7 euró, míg az ötcsillagos szállóknál 3,5 euró. Ha valaki 12 óránál kevesebbet tölt a városban, további 3 eurót köteles fizetni, ha pedig 12 óránál többet, akkor 2 eurót. Ezzel próbálják a mennyiség helyett a minőségi, magas költésű vendégeket megcélozni.
Más városok adói is nőnek
Ugyancsak növekednek a turisták kiadásai Portugáliában: Portimãóban, az algarvei kikötővárosban idén vezették be, hogy áprilistól októberig 2 eurót, novembertől márciusig 1 eurót kell fizetni éjszakánként. Hasonló konstrukciót vezetett be Olhão is, a városi adóból szeretnék a tömegturizmus negatív hatásait mérsékelni, így tisztábbá, biztonságosabbá, fenntarthatóbbá tenni a területet.
Bali is gyakran kitehetné a megtelt táblát, amelyet azzal próbálnak kompenzálni, hogy februártól bevezették: minden érkezőnek 150 ezer indonéz rúpiát, nagyjából 8,8 eurót kell fizetnie a Ngurah Rai nemzetközi repülőtér standjain.
Olaszország legnyüzsgőbb városa Velence , ahol a látogatóknak idén 5 eurós belépési díjat kell fizetnie egyes április és július közepe közé eső napokon, főleg hétvégeken. A díjat csúcsidőben, reggel fél 9 és délután 4 között szabják ki, az esti programok résztvevőire nem vonatkoznak. A belépőkkel a cél a rövid utazásokra érkező tömeg csökkentése és a lakók életminőségének javítása volt. Rómában csak idegenforgalmi adót kell fizetni, melynek mértéke a szállástípustól függően 3 és 7 euró között mozog éjszakánként.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hollandiában szárazföldi és vízi idegenforgalmi adó is van, Amszterdamban általánosságban nagyjából a szoba árának 7 százaléka volt eddig a díj, 2024-ben azonban ez 12,5 százalékra emelkedett, így az egyik legmagasabb adót jelentheti Európában.
Az idegenforgalmi adók kiszabása természetesen nem új keletű a turizmusban, Magyarországon is működő rendszerről van szó, melyet nálunk településenként határoznak meg. Ausztriában tartományonként változó a díj, Szlovéniában településtől és szállodatípustól is függ, míg Horvátországban a főszezonban kell személyenként és éjszakánként megfizetni, az összege körülbelül 10 kuna, azaz 1,33 euró.
Csehországban csak Prágára vonatkozik, személyenként és éjszakánként 1 euró alatti az összeg. Franciaországban a 2024-es párizsi olimpia miatt emelkedtek az összegek, várostól és a szállástípustól függően éjszakánként akár 0,75 eurótól nagyjából 15 euró per főig is terjedhet az adó mértéke. A spanyolországi Baleár-szigeteken fenntarthatósági idegenforgalmi adóként kell megfizetni egy díjat minden 16. évét betöltött szállóvendégnek, mely összeg akár a 4 eurót is elérheti.
Olcsóbb és kevésbé zsúfolt, mint Santorini: lebilincselő, alig ismert helyeket javasolnak a népszerű úti célok helyett
A drága és forgalmas úti célok helyett nyugodtabb és olcsóbb desztinációkat ajánlanak az interneten. A dupe-ok nem csak a parfümökben nyernek teret.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- kvíz
- történelmi látnivalók