Ilyenek voltak a hotelszobák a Kádár-korszakban: a budapesti Körszállóban külföldi és hazai hírességek is megszálltak

Körszálló, Helikon, Olimpia, Alba Regia - mutatjuk, milyenek voltak a '70-es évek legendás szállodái.

Hotelszobák a Kádár-korszakban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mire vágyik ma a nyaraló, amikor szállást keres? Az úti cél függvényében a csend és a nyugalom vagy épp a központi elhelyezkedés igen előkelő helyen szerepelnek a listán, de a tisztaság, a légkondicionáló, sőt a vezeték nélküli internetkapcsolat hiánya, illetve megléte is mérlegelés tárgyát képezi.

Bár a járványhelyzet miatt egy ideje a fiatalabb generációk is szembesülhettek vele, hogy milyen is az, amikor nem lehet utazni, az idősebbek már korábban is megtapasztalták, hogy szigorú szabályok vonatkoztak az utazásra, különösen az ország elhagyására. A hatvanas évek végétől egyre többeknek nyílt lehetőségük nyugatra kirándulni, és külföldi turisták is mind nagyobb számban érkezhettek Magyarországra. A pihenés, a nyaralás leghangsúlyosabb formája viszont a belföldi üdülés volt, a dolgozók vállalati üdülőkben szállhattak meg kedvező áron vagy akár ingyen, a kis telekre vágyó módosabbak hétvégi házakat építtettek.

Hotelek a Kádár-korszakban

A Kádár-korszakban a panelépítkezések mellett különösen a ’70-es években beindultak a hotelépítések is, készült néhány kifejezetten modernnek számító szálloda, bár ezek szobáit persze sokan egyáltalán nem engedhették meg maguknak. A főváros ikonikus épülete, a Szilágyi Erzsébet Fasoron álló Hotel Budapest, ismertebb nevén Körszálló például a szocialista ipar egyik csúcsteljesítményeként épült Szrogh György tervei alapján, és többek között arra volt hivatott, hogy megmutassa a Nyugatnak, hogy a szocialista országok is létre tudnak hozni - szerényebb méretű - felhőkarcolókat, ha szeretnének. A korszakban talán kissé futurisztikusnak tűnő szállodáról a legkülönfélébb pletykák, vicces találgatások terjedtek el, például az, hogy forog, a szobák körcikk alakúak, és csak speciális, íves bútorokkal lehetett berendezni őket.

A hotelt sietve, 1967 szilveszterén adták át, eredetileg a Florida nevet kapta volna. Szokatlan formája sokakat megihletett, eleinte csúfondárosan hivatkoztak rá Colosseumként, de félig bevert szögként is. Kádár János már a hivatalos átadó előtt felkereste a szállodát, a korban nem meglepő módon úgy kísérték körbe, mintha az már teljesen készen is állna, nemcsak tartva, de meg is előzve az ütemtervet.

Amint ezen az 1975-ös felvételen is látható, a Körszálló berendezéséhez nem volt szükség speciális, íves bútorokra, a korszak jellegzetes, mai szemmel retrónak ható berendezési tárgyai kerültek a kellemes hangulatot árasztó szobákba.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor
A Körszálló éttermén és kávézóján túl nagy népszerűségnek örvendett a csodás, 360 fokos körpanorámát nyújtó nyitott tetőterasz, amelynek helyén a legfelső szinten ma lakosztályok vannak. A szálloda aranykorában megszállt itt Roger Moore színész és Heinrich Böll író, valamint Honthy Hanna színművésznő, de az étteremben is ismert személyiségek forgolódtak.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor
1971 májusában nyílt meg Keszthelyen a Helikon Szálló, ami a bonyolult építészeti megoldásoknak köszönhetően három éven át készült, a korban más balatoni hoteleket ennél rövidebb idő alatt is felhúztak. Többek között pázsittal borított teraszt és mesterséges szigetet is létrehoztak.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor
A Helikon Szálló Tolnay Lajos építész tervei alapján épült, kreatív megoldásait sokan méltatták, így például azt, hogy a szobák mindegyike a Balatonra néz, mégsem látni be a szomszéd erkélyre. A szobák berendezése modern, letisztult és kényelmes volt.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor
A szenzációnak számító Helikon Szálló feltette Keszthelyt is a térképre, borsos árait csak az igen jómódú polgárok engedhették meg maguknak. Azok is megszálltak itt, akik bár Hévízre vágytak, ott már nem jutott szoba a számukra.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor
A Normafán, az Eötvös utca 40. alatt épült fel Farkasdy Zoltán tervei szerint a Hotel Olimpia, amelyet hivatalosan 1972 októberében adtak át. Az évek során külföldi és hazai élsportolók jártak ide, az illusztris vendégek között volt Puskás Öcsi és Papp László is. A közelben szánkózók a szálloda presszójába, a Mézes Mackóba jártak melegedni és sütizni.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor
A 2002-ig működő Hotel Olimpiában 188 szoba kapott helyet, a kiemelt vendégek faborítású apartmanszobákban szállhattak meg. Itt forgatták az Elvarázsolt dollár című Ötvös Csöpi-film és a Linda tévésorozat bizonyos jeleneteit. A szálloda helyén 2020 májusában adták át az Eötvös Loránd Parkot.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor
A székesfehérvári Alba Regia a ’70-es évek elején nyitotta meg kapuit, és hosszú éveken át a környék legfelkapottabb hoteljének számított, bisztrója és bárja is nagy forgalmat bonyolított.
Fotó: Fortepan / Balázs Lajos
Az 1972-es felvételen az Alba Regia egyik lakosztálya látható. A szállodába emeletenként 25, összesen tehát száz szobát terveztek a Középülettervező Vállalat munkatársai, Skoda Lajos és Villay István. Az alapfelszereltséghez két heverő, fotelek, telefon és dohányzóasztal tartozott.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor
Pécs belvárosában 1976. augusztus 20-án nyitotta meg kapuit a Hotel Pannónia, későbbi nevén Hotel Pátria, ami a Pécsi Tervező Vállalat elgondolásai alapján épült. A homlokzati díszek a Zsolnay-gyárban készültek. A szálloda 2014 óta kihasználatlanul állt, a tervek szerint 2022-re megújul, többek között luxuslakásokat alakítanak ki benne.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor
A háromcsillagos Hotel Pátriában fénykorában pezsgett az élet, étterem, kávézó, 116 szoba, öt különterem és egy lakosztály kapott benne helyet, továbbá saját parkolóval is rendelkezett. Világos, barátságos szobái kielégítették a vendégek igényeit.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

(Borítókép forrása: Fortepan, Fortepan/Kádas Tibor.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük