Már csak a fotókon láthatod: 4 budapesti gyár, amit mára teljesen ledózeroltak

Az egykori nagy, budapesti gyárépületeknek már hűlt helye.

Híres, eltűnt budapesti gyárak
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy élő, virágzó főváros folyamatosan változásban van, megújul, bővül, tartja a lépést az adott kor követelményeivel. Nincs ez másként Budapesttel sem, amelynek arca rengeteget alakult az elmúlt évtizedekben is.

Az ipari fénykor hatalmas gyárkomplexumai számos városnegyed képét jelentősen meghatározták, legyen szó akár Óbuda, Ferencváros vagy éppen Újpest egyes területeiről.

A 19-20. század nagy iparosítása, gyárnyitási hulláma a városokba vonzotta a lakosságot, mely hosszú távon biztos megélhetést remélt az így megszaporodó munkalehetőségek révén. A rendszerváltozást követően azonban számos nagy üzem zárt be, az épületeik pedig akár további évekig, évtizedekig álltak üresen, mígnem lebontották őket, hogy helyük egészen más funkciót kapjon.

Híres, eltűnt budapesti gyárak

Van, ahol még néhány fal vagy egy üres telek árulkodik az egykor nagy reményekkel kecsegtető gyár zajos, nyüzsgő mindennapjairól, máshol már épülő lakóparkok, irodaházak hódították meg a területet. Néhány fontosabb gyárkomplexum viszont sokáig uralta a városképet.

Óbudai Házgyár

Az iparosodás miatt a városokba özönlő népesség számára gyorsan biztos lakhatásra volt szükség, ami komoly panelépítési lázat indított el. 1966-ban kezdte meg működését az első budapesti házgyár, amely a paneleket volt hivatott gyártani a gombamód szaporodó emeletes társasházakhoz. 

A növekvő lakótelepekhez egyre több ilyen létesítményt nyitottak meg, Újpesten az ezt követő évtizedekben több mint 16 ezer, Újpalotán több mint 15 ezer panel épült, de Óbuda, Békásmegyer, Zugló és számos más térség lakhatása fellendült.

A Szentendrei úti házgyár az 1990-es években zárt be végleg, később elbontották, a helyén ma egy hipermarket épülete áll, már csak egy meghagyott gyárkéménye mesél a múltról.

Magyar Hajó- és Darugyár, Népsziget

A magyarországi hajógyártás gróf Széchenyi István tevékenységének volt köszönhető, akinek kezdeményezésére indultak el Pest-Budán a Duna kotrási munkálatai, hogy járhatóvá tegyék a medret a nagyobb hajók számára is. Az így megalapult Első Dunagőzhajózási Társaság üzemében a mai Óbudai-szigeten (ismertebb nevén: Hajógyári-szigeten) indult meg a gyártás, mely egyre nagyobb hangsúlyt kapott, az Újpesti-öböl is központi szerepet kapott. 

A népszigeti létesítményben a 20. század elején gőzkazánokat gyártottak, majd az államosítás után olvadt bele a Ganz Hajógyárba. Az üzem fénykorában többtonnás úszódarukat is gyártottak itt, ám a 90-es években leállt a működés, a cég pedig jelentős tartozást felhalmozva csődbe ment. A gyárépület ma ipari műemlék, mely folyamatosan pusztul, ám a hangulata egészen különleges.

Óbudai Szeszgyár

A 3. kerületben számos gyár működött, a dunai terület nagy komplexuma volt az 1879-ben megépült Óbudai Szeszgyár is, mely az Első Óbudai Szeszégető és Finomító Részvénytársulathoz tartozott. Ipari, élelmiszeripari szeszt állítottak elő, később cukor és ecet készítésével is foglalkoztak. A háborút követően államosították a céget, mely a rendszerváltás után ismét magánkézbe került.

A tulajdonos BUSZESZ Élelmiszeripari Zrt. értékesítette a területet, melynek épületei ugyan helyi védettséget élveztek, mégis nagyrészt elbontották azokat, csak egy kémény és egy csarnok maradt meg. Társasházak és irodaházak épülnek a helyén jelenleg.

Elevátor-ház

A Boráros tértől északra, a Duna mentén egy különösen nagy jelentőségű és meglepően impozáns, eklektikus stílusú ipari hely magasodott a rendszerváltás előtt. Az Elevátor-ház a Közraktárakba beérkező áruk, gabonaszállítmányok rakodóállomásaként jött létre, elsősorban a vízi áruszállítás megkönnyítésére, szervezésére.

A felépült Közraktárok közül egy a világháború pusztításának áldozatává vált, néhány azonban még ma is áll a 9. kerületben. Sajnos az Elevátor-ház sorsát is megpecsételte a háború, melyet követően lebontották. A 60-as évek második felében itt alakították ki az első indiai miniszterelnökről elnevezett Nehru partot.

Nézz tovább! Egykor csodás kastélyok ma

Az egykor gyönyörű kastélyok közül jó néhány ma lepusztulva tengődik.

Szívszorító látvány az egykor pazar magyar kastély: 3 nagy múltú épület, ami többet érdemelne

Az egykor gyönyörű kastélyok ma lepusztulva tengődnek.

Elolvasom

(Képek: Wikipedia / 12akd, Indafotó / anna schwelung, Fortepan / Kádas Tibor, Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény,  Super8 Alapítvány .)

Ezt is szeretjük