Szívszorító látvány az egykor pazar magyar kastély: 3 nagy múltú épület, ami többet érdemelne

Az egykor gyönyörű kastélyok ma lepusztulva tengődnek.

Romos kastélyok Magyarországon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fenséges elegancia jegyében megépült kastélyokat szívbe markoló érzés elhagyatva, kiürítve, pusztuló romokban viszontlátni, miközben veszendőbe megy évtizedek csodás munkája, és a szép reményű épületet lassan életveszélyessé nyilvánítják.

Az ország számos tájékán akad példa arra, hogy az egykor gyönyörű kastélyok sorsa a történelem folyamán rosszra fordult, az elhagyatottság pedig beláthatatlan következményekkel járt.

Kétségtelenül szomorú látvány az úri pompa helyett pusztulófélben, összefirkált falakkal, beomlott tetővel, kitört ablakokkal és gyomokkal benőtt udvarral látni azokat a kastélyokat, amelyek egykor grófi, nemesi családok, befolyásos emberek otthonai voltak. 

Romos kastélyok Magyarországon

A következő kastélyok még romjaikban is fenségesek, megtörhetetlen büszkeséggel őrzik az előkelő múltat, noha lepusztult állapotuk és magántulajdonosi hátterük miatt ma már nem látogathatók, és a megváltó felújításra várnak.

Mikosd-Zierer-kastély, Mikosszéplak

A Vasvár és Zalaszentgrót közti, Vas megyei Mikosszéplak község külterületén, egy erdőben bújik meg a Mikosd-Zierer-kastély. A jelenleg alig 350 fős faluhoz tartozó Mikosdpusztán, a 19. század második felében építtette meg báró Mikos Ede kastélyát a környező tölgyerdőben létrehozott parkkal együtt. A birtokot később anyagi okokból eladta egy Zierer Vilmos nevű bankárnak. 

Közzétette: Kastélyok Magyarországon – 2015. április 17., péntek

A háború után még a SZOT gyermeküdülőként működtette a fenséges helyszínt, majd az igazi pusztulás a rendszerváltás után kezdődött meg. A kastély több magánkézben megfordult, és legfeljebb csak kis felújításokat végeztek rajta, az állaga vészesen romlott. Reményteli, hogy nemrégiben belekezdtek egy nagyobb felújításba rajta.

Ürményi-Dreher-kastély, Vál

A váli Ürményi-Dreher-kastély a 18. század végére épült meg copf stílusban, a birtokhoz egy hatalmas park is tartozik. Az építmény helyén eredetileg egy jezsuita papház állt, melyet később az országbíróként és főispánként tevékenykedő Ürményi József építtetett át egy osztrák építész tervei alapján.

Az 1800-as évek második felében adta el a család a sörgyárosként híressé vált Dreher Antalnak, később a terület fia kezébe került. Később többféle funkciót is kapott az elegáns épület, működött benne katonai szálláshely és kórház, könyvtár, majd iskola is. A kastély állapota az elmúlt évtizedekben rendkívül leromlott, ám idén kiderült, a műemlék hamarosan új életet kaphat. A felújítás után többek közt kiállítóterek, kávézó, rendezvénytermek, sőt, pinceszínház, mini sörfőzde és sörwellness is helyet kaphat benne. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Kégl-kastély, Székesfehérvár

A Székesfehérvárhoz tartozó Csala településrészen magasodik az egykor ugyancsak pompás Kégl-kastély, melyet az országgyűlési képviselőként és földbirtokosként tevékenykedő Kégl György építtetett meg a 19. század második felében, méghozzá Hauszmann Alajos tervei szerint.

A neoreneszánsz kastély önmagában is elegáns volt, a környező park viszont egészen festőivé tette a birtokot, még szökőkút, halastó és kápolna is épült. A második világháború után azonban szomorú fordulatot vett a sorsa, az impozáns helyet mezőgazdasági célokra használták csupán, a park nagy részét felszámolták. A kastély jelenleg magántulajdonban van, és bár romjaiban is lenyűgöző, sajnos nem látogatható, csak bízhat a nagyközönség a felújítás szándékában.

Olvass tovább: varázslatos kastély Budapest közelében

A gyönyörű Brunszvik-kastélyban Beethoven is tanította zongorázni a grófcsalád lányait.

Csodálni való kastély fél órára Budapesttől: még Beethoven is zongorázott az épületben

A gyönyörű Brunszvik-kastélyban Beethoven is tanította zongorázni a grófcsalád lányait.

Elolvasom

(Képek: Indafotó / DosaAndras, Rose-crafts.)

Ezt is szeretjük