Tudod, hogy mi az a geoláda, és miért kutatnak utána sokan? - Kincskeresés felnőtteknek
Az ismeretterjesztést, az utazást és a nyomozás izgalmát kombinálja.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
A geoládázásról vagy geocachingről vannak, akik óriási lelkesedéssel beszélnek, és izgatottan várják, hogy hétvégén mehessenek keresni az újabb elrejtett csomagot. Mi is pontosan a játék értelme?
Noha elsőre akár kicsit furcsának tűnhet, hogy felnőtt emberek elindulnak kincset keresni, valójában azonban egy egyszerű, mégis számos szórakoztató elemet kombináló hobbiról van szó.
Mi az a geoláda?
A geoláda vagy angolul geocache egy csomag, amit a játék bármely résztvevője elrejthet egy olyan helyen, mely szerinte valamilyen okból érdekes.
A láda maga igen változatos aszerint, hogy mit tartalmaz. A különböző apró emléktárgyaktól a ismeretterjesztő anyagokig sok minden belekerülhet. Általános, íratlan szabály azonban, hogy ha a megtaláló úgy dönt, hogy ezek közül megtart valamit, akkor tesz is a helyére egy azonos értékű holmit. A láda egy másik fontos tartalma a napló, melybe minden megtaláló ír általában pár sort az utána érkezőknek.

Hogyan lehet felkutatni egy elrejtett ládát? GPS, okostelefon vagy akár hagyományos térkép segítségével. A résztvevők számára ingyenes regisztráció szükséges, melyet követően egy listából választhatnak akár a lakhelyükhöz közeli ládák közül. Ezután már csak be kell írni a koordinátákat, majd a GPS-t követve keresni. Ha megvan a láda, hozzá lehet férni a tartalmához és a naplóhoz. Akadnak víz alatt, hegytetőn vagy más nehezítéssel elrejtett ládák is.
Érdekesség, hogy a ládák igen sokfélék lehetnek az egyszerű műanyagdoboztól a trükkösen kődarabnak, faágnak álcázott rekeszig. Méretük a nagyobb uzsonnás csomag és az aprócska filmtekercstartó között variálódik. Tovább színesíti a keresést, hogy sokszor az első megtalált csomag rejtvényeket, újabb koordinátákat tartalmaz, melyek alapján meg lehet találni a valódi ládát.
A geocaching egyszerre kombinálja az utazást, az ismeretterjesztést és a nyomozás izgalmát úgy, hogy a kincskeresésbe már egy viszonylag olcsó eszköz beszerzésével bele lehet vágni.
Érdekesség, hogy a geocaching 2000-ben indult csak útjára az első amerikai láda elrejtésével. Ezt megelőzően azonban már nagyjából 150 évvel korábban elkezdődött a hasonló, letterboxing nevű játék, melynek során a résztvevők leírásokra hagyatkozva kutattak a ládák után. Magyarországon az első ládát 2001-ben helyezték ki, idén már nagyjából 4300 felkutatásra váró geocache közül lehet válogatni.
24 ezer kilométer túra
Képeken mutatjuk a világ leghosszabb túraútvonalának néhány csodáját. A 24 ezer kilométeres ösvény két óceán partját köti össze egy teljes kontinensnyi szélességben!
OLVASD EL EZT IS!