Turistajelzések jelentése: sem a színük, sem a formájuk nem mindegy
Hogyan jutsz a legközelebbi barlanghoz vagy kápolnához? Elmondjuk, mit keress a felfestett jeleken.

- Évszázados szépségápolási trükkökre esküsznek a marokkói nők: az agyagtól és az illatos víztől olyan gyönyörű a bőrük »
- 5 nyári szandál, ami sosem megy ki a divatból: jól kihasználható fazonok, amikre a szezon végén is megéri lecsapni »
- Évek óta nem szedi a szemöldökét, most sokkal magabiztosabb a blogger: büszkén viseli bozontos, összenőtt szemöldökét »

- Vadon Jani kirúgásáról a portán értesült: már be sem engedték a tévé épületébe
- A máj és a vese állapotát is megmutatja a láb: ha ezt látod, muszáj orvoshoz fordulni
- Palvin Barbi totál átlátszó ruhában ment a Los Angeles-i premierre: nem szégyenlősködött
- Ilyen tünettel muszáj most orvoshoz fordulni: erre kéri a Népegészségügyi Központ a lakosságot
- A próbafülkéből küldött fotót a férjének, meglepődött a válaszon - Nagyon nem olyan választ kapott, mint amire számított
Az erdőt behálózó útvonalak egyáltalán nemcsak a túrázók miatt léteznek. A legtöbb utat a területet fenntartó, gondozó emberek használják munkájuk során, így egyáltalán nem biztos, hogy ezek odavezetnek, mint ahova jutni szeretnél.
A kezdő túrázók számára erősen javasolt csakis a megjelölt útvonalakon közlekedni, melyek nemcsak folyamatos túrázást tesznek lehetővé, de előnyük, hogy általában az erdő leglátványosabb, legszebb szakaszain, jól bejárható területen jelölik ki őket, és térképen is megtalálhatók. A tájékozódást még inkább megkönnyíti azonban, ha a különböző jelzések jelentését is ismered.
Turistajelzések jelentése
Magyarországon a turistajelzések mindegyike egyszerű szimbólum, mely néhány alapinformációval szolgál. Gyakoriságuk általában elegendő ahhoz, hogy más eszköz igénybevétele nélkül is sikerüljön követni az utat.

A turistajelzések mindegyikét fehér háttérre, jól látható helyre, körülbelül szemmagasságba festik fel. Sem a jel színe, sem a formája nem mindegy! Elmondjuk, melyik mit jelent.
- A szín a túraút jelentőségére hívja fel a figyelmet. Az országosan kiemelt jelentőségű utak, melyek általában több tájegységen át vezetnek, kékek, a piros legalább egy hegységet vagy más egységet jár be, míg a sárga, valamint a zöld helyi jelentőségű utakra kerül.
- A leggyakrabban előforduló vízszintes sáv a gerinchálózatot, azaz a folyamatosan haladó utakat jelöli.
- A kereszt utak metszésére, rövidítő útra, állomáshoz vezető út jelzésére szolgál.
- A háromszög azt a leágazó utat jelöli, ami egy hegycsúcsra visz.
- A négyszögnél letérve lakott településre, szállóhoz, esetleg állomáshoz jutsz.
- A kör jelzés felé forrást, ivóvizet találsz.
- Az omega barlangok bejáratához kalauzol.
- Ha festett L-betűt látsz, akkor arra földvársáncot, romot, műemléket találhatsz.
További különleges jelzések a pecsét, mely pecsételőhelyhez vezet, az emlékműjel, mely emlékműhöz, illetve a kápolna, mely vallási jelentőségű helyre visz. A Mária-út zarándoklatainak jelölésére M piktogramot alkalmaznak lila színnel, de kék és sárga változata is létezik. A tanösvények átlós vonalat, T-betűt vagy egyedi szimbólumot kapnak.
Amennyiben egy leágazó jelzést követsz, előreláthatóan maximum két kilométer után célhoz kell érned. Kivételt jelent ez alól a négyzet és a háromszög, melyek néha ennél már korábban jeleznek.
Ha bizonytalan vagy abban, merre kell tovább haladni, mindig próbálj visszatérni az előzőleg látott jelhez! Arról, hogy mi a teendő, ha mégis eltévednél, itt olvashatsz.
A Kéktúra csodái
Az OKT minden kilométere tartogat valami izgalmat. Megmutatunk néhányat Magyarország legszebbnek tartott túraútvonalának kiemelkedően gyönyörű részei közül!
A képek forrása: indafoto.hu / fovarosi.blog.hu, Tanyasi Tahó.
OLVASD EL EZT IS!

- google earth