A határok első pillantásra nem tűnnek a legizgalmasabb képződményeknek. Feladatuk egyszerű, de annál fontosabb: elválasztják egymástól a különböző területeket, országokat. Az embernek általában a határátkelők jutnak eszébe róluk, arról pedig kinek jó, kinek kevésbé kellemes emlékei vannak.
Azonban a világ tele van furcsa országhatárokkal, amelyek hol a történelmük, hol a szépségük miatt lehetnek érdekesek. Nemrég bejárta a világsajtót az a szórakoztató hír, hogy egy belga gazda némi területet szerzett Franciaországtól Belgiumnak, amikor odébb rakta az egyik, még az 1800-as évek elején lehelyezett határkövet, ami zavarta a traktorjával való közlekedésben. A határ menti települések polgármesterei szerencsére szintén viccesnek találták az incidenst.
Különös országhatárok
Abból is adódhat néhány mulattató, esetenként bosszantó pillanat, amikor az ember napjában többször is áthalad a határvonalon, váltogatva, hogy épp melyik ország területén tartózkodik - ezt a Baarle területén élők minden bizonnyal nagyon is jól tudják.

A Hollandi déli részén található Baarle települést keresztül-kasul határvonalak szövik át. A területén belül egymást váltják a holland (Baarle-Nassau) és a belga (Baarle-Hertog) exklávék és enklávék. Ez eredményezi azt a furcsa helyzetet, hogy a lakók munkába menet akár többször is átkelhetnek a határon.
Fotó: Thierry Monasse / Getty Images Hungary

Baarle területén a
bonyolult határviszonyok a mindennapok során is furcsa helyzetekhez vezetnek. Egyes intézmények, galériák, valamint a belga városháza is határvonalon fekszik. A belga és a holland részeken más-más szabályozások vannak érvényben, ez a koronavírus idején is sok bizonytalanságot és feszültséget szült.
Fotó: Getty Images Hungary

A Hotel Arbez vagy Hotel Arbez Franco-Suisse a La Cure nevű apró faluban található a svájci és a francia határon. Több szobáját és az ebédlőjét átszeli a határvonal. A II. világháború idején, a német megszállás alatt a németek a hotel francia részére beléphettek, a svájcira viszont nem, és mivel az emeletre vezető lépcső francia területen kezdődött, de svájcin ért véget, az emeleten elbújhattak a francia ellenállás tagjai.
Fotó: <b><a id="hyperlink_0fdf98e7655cba59f0252d7f1a34d94d" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:La-Cure-Douane.jpg" target="_blank">Wikipédia/Roland Zumbuehl</a></b>

Franciaország és Spanyolország között, a Bidasoa folyón található a kis Fácán-sziget (Pheasant Island), ami egy kondomium, a két ország közös birtoka. Különlegessége, hogy a két ország félévente felváltva gyakorolja felette a hatalmat. Turisták nem látogathatják, 1659-ben itt írták alá a 24 éve tartó spanyol-francia háborút lezáró pireneusi békeszerződést.
Fotó: Wikipédia/Közkincs

A világ legszélesebb zuhataga, a Viktória-vízesés Zambia és Zimbabwe határán található. A 198 méteres Viktória-vízesés híd összeköti a két országot, vonat is közlekedik rajta. 1905-ben épült meg, és Charles Darwin fia adta át ünnepélyes keretek között.
Fotó: Image Source / Getty Images Hungary

A Guadiana folyó az Ibériai-félsziget egyik leghosszabb folyója, ami elválasztja egymástól Spanyolországot és Portugáliát. Nem mindennapi élmény lehet a határátkelés a két part menti település, a spanyol Sanlúcar de Guadiana és a portugál Alcoutim között húzódó drótkötélpályán átsuhanva.
Fotó: Getty Images Hungary

A Haskell Free Library and Opera House nevű, könyvtárnak és operaháznak otthont adó létesítmény az Amerikai Egyesült Államok és Kanada határán található, a határvonal áthalad az épületen. Mivel a könyvtári gyűjtemény a kanadai Stanstead település területére esik, a főbejárat viszont Derby Line-ban van, a helyiek azzal szoktak viccelődni, hogy ez az egyetlen könyvtár az Egyesült Államokban, amelyben nincs könyv.
Fotó: Getty Images Hungary

Közép-Európa harmadik (a Balaton és a Genfi-tó után) legnagyobb tava, a Boden-tó három ország partjait mossa, Ausztria, Németország és Svájc határán, az Alpok északi lábainál fekszik. A képen látható sziget, Mainau közigazgatásilag a német Konstanz városához tartozik.
Fotó: Getty Images Hungary
Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
(Kép forrása: Wikipédia/Roland Zumbuehl)