4 elképesztő, izzó lávató a Földön

Pokoli képekkel!

A lávatavak jelensége a világ legritkább természeti csodái közé tartozik. Valami lenyűgözőt akarsz látni? Vess rájuk egy pillantást!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Vannak utazók, akiket leginkább azok a természeti csodák ejtenek rabul, melyek szépsége kéz a kézben jár a veszéllyel, bolygónk sokszor rejtve maradó erőinek félelmetes megnyilvánulásaival.

A Mount Erebus lávatava

Ezen látnivalók közé tartozik a lávavak ritka jelensége is, mely a világon kevesebb mint tíz vulkán esetében figyelhető meg.

Ha vonzanak a titokzatos, nem mindennapi úti célok, a következő négy hely lenyűgöző, izzó világát érdemes megcsodálnod.

Mi is az a lávató?

A vulkánkitörések legtöbbször lávaömléssel járnak, melynek során több száz, sőt akár több mint ezer Celsius fokos folyékony kőzetolvadék kerül a felszínre. Ez hozza létre az úgynevezett lávatavak jelenségét is: utóbbiak születésüket a folyékony vagy esetenként már félig-meddig megdermedt kőzetek vulkáni horpadályokban vagy azok mellett történő felhalmozódásának köszönhetik.

A világ legifjabb lávatava: Kilauea, Hawaii

Az összesen öt Hawaii-szigeteki vulkán közül kettő még napjainkban is működik: a Kilauea és a Mauna Kea. Előbbi pusztán 1247 méter magas - alig kétszáz méterrel nagyobb, mint hazánk legmagasabb csúcsa, a Kékestető -, köszönhetően többek között annak, hogy egyike a világ legfiatalabb vulkánjainak.

Emellett azonban a legaktívabb jelzőt is magáénak tudhatja, nem beszélve arról, hogy egy - a világon csupán kevés helyen megfigyelhető - lávatónak is otthont ad.

A vulkán, melynek erejénél és lenyűgöző, ugyanakkor félelmetes voltánál fogva saját istennőt adtak a hawaiiak - úgy tartják, itt él Pele, a vulkánok istennője -, 1983 januárja óta bocsát ki folyamatosan lávát kürtőjéből, ezzel is táplálva a híres lávatavat.

Egy újjászületett lávató: Nyiragongo, Kongó

3470 méterével Hawaii-szigeteki társánál magasabb tűzhányó a kongói Nyiragongo, melyet igen gyakori és veszélyes kitörései miatt a világ egyik legerőszakosabb vulkánjának tartanak.

A két kilométer széles és 250 méter mély kráterrel rendelkező csúcs közelében 1894 és 1977 között lávató alakult ki, mely 1977-ben teljesen kiürült, a vulkán 1982-es kitörésekor azonban újjászületett.

Jelenleg a több mint egy kilométer széles vulkáni horpadályban helyet foglaló izzó csoda Földünk egyik legnagyobb lávatavának számít. A vulkán legutóbb 2002 januárjában tört ki - ekkor közel félmillió embert kellett a környékről kitelepíteni -, melynek során a lávafolyam majdnem elérte a húsz kilométerrel odébb található Goma városát.

A világ legősibb lávatava: Erta Ale, Etiópia

A kelet-afrikai árok peremén elhelyezkedő és Etiópia területén található Erta Ale nevű tűzhányó rendelkezik Földünk leghosszabb és legrégebbi, ma is aktív lávatavával, melynek nagysága és lávaszintje folyamatos változásban van.

A kelet-afrikai vulkán Etiópia legaktívabb tűzhányója, annak ellenére, hogy maga a vulkáni hegy csupán 613 méterrel ér a tengerszint fölé. Az Erta Ale - a név füstölgő hegyet jelent - lávatavának közepén olykor a mai napig is apró lávaszökőkutak figyelhetők meg, melyek látványa egyszerre hihetetlenül félelmetes és csodálatos. A vulkán elmúlt időszakot érintő legnagyobb kitörése 2005. szeptember 25-én történt meg.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Tűz és jég hihetetlen világa: Mount Erebus, Antarktisz

Az Antarktisz közelében található Ross-sziget - mely nevét a Ross-tengert a 19. században felfedező James Ross után kapta - a partjai között található, napjainkban is működő, 3794 méter magas Mount Erebus vulkánnal a jég és a tűz jelképe lett, elnevezése pedig az áthatolhatatlan sötétségre utal - Erebus, a sötétség istene a görög mitológiában Káosz isten fia volt.

A Mount Erebus ma a világ legdélebben fekvő működő vulkánja, egyúttal a több mint 160 aktív tűzhányót magába foglaló csendes-óceáni Tűzgyűrű szerves része.

A világ 15 legbizarrabb természeti formája

Nézegess képeket!

Elolvasom

A vulkán aktivitása már 1974 óta töretlen. Vörösen izzó lávatava bolygónk legvédettebb ilyen jellegű természeti jelensége.

Ezt is szeretjük