Most tudsz meglepően olcsón álomutat foglalni - Fejős Éva szerint erre figyelj a hajós utazásoknál

Fejős Éva hasznos tippeket adott a tengerjáró utakhoz.

Fejős Éva a tengeri hajós utazásokról
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha már egyszer is utaztál egy nagy óceánjárón és megtapasztaltad a hangulatát, akkor biztos, hogy keresed a lehetőségeket, hogy újra egy ilyen hajó fedélzetén tölts legalább hét napot. Ha nagyot dobban a szíved, amikor egy hatalmas tengerjáró hajót látsz, akkor ideje belevágni!

A legelső hajó, amin utaztam, Savonából indult, kocsival érkeztünk a kikötőbe, emlékszem, rögtön, ahogy befordultunk a hajótársaság parkolójába, elkérték a kulcsot, és már az alkalmazottak parkolták le az autót. Elvették a bőröndöket, tehát az utasnak nincs más dolga, mint becsekkolni a hajóra, és élvezni a nyaralást!

Hajóút a tengeren

Földközi-tengeri hajóúttal kezdtünk, és számos olasz állomás mellett még megálltunk Tunéziában, Mallorcán és Marseille-ben is. Bevezetőnek hasonló hajóutat tudnék mindenkinek ajánlani, mert ezek a legolcsóbban elérhetők, főleg, ha akciós időszakban fogjuk ki az utat.

Ha repülővel érkezel, akkor akár a hajótársaság buszával is utazhatsz a kikötőbe, minket is vittek már a milánói reptértől hajótársaság által bérelt gyűjtőbusszal a reptérre. Ez fizetős szolgáltatás, de egyvalamiben biztos lehetsz: nem fogod lekésni az indulást.

Fontos, hogy korán beszállj a hajóra!

Elsők között becsekkolni? Igen, ez a javaslatom! Akkor még valószínűleg csak a bárok és az étterem lesz elérhető, a kabinodat jóval később fogod megkapni, hiszen akkor takarítják az előző utasok után. Úgyhogy te ott kolbászolhatsz a hajón, felfedezheted az egyes részeit, a megszállottak akár edzőcipővel és edzőcuccal is készülhetnek, hogy amíg a bőröndjük megjön és a kabinjukat elfoglalhatják, sportoljanak egyet.

A bőröndödet nem viheted magaddal, azt majd a kabinod elé teszik, de ez valószínűleg jóval később történik, mint ahogy te a hajóra érkezel. Tehát felfedezheted például az edzőtermet, és el is kezdhetsz edzeni, de szórakozhatsz is egy kicsit, ugyanis szinte csak a tiéd lehet ilyenkor a medence, a jacuzzi, mert nagyon kevesen gondolnak arra, hogy fürdőruhát is bepakoljanak a kézitáskájukba. Nyilván úti cuccban senki sem fog fejest ugrani a medencébe, de ha neked a kézitáskádban van a fürdőruhád, akkor csak átveszed a mosdóban, és máris ott várod a medencében egy koktéllal vagy egy jegeskávéval a kezedben, hogy behozzák a bőröndödet, és megkaphasd a kabinodat.

Kell-e félni a hullámzástól, tengeribetegségtől? 

Általában nincsenek olyan nagy hullámok, legfeljebb úgy érzed, mintha egy picit mozogna néha a talaj alattad, de abszolút gyorsan hozzá lehet szokni.

Aki hajlamos a tengeribetegségre, minél magasabban foglaljon kabint, és kerülje a belső, ablaktalan kabinokat. Egyébként a hajón, ha rád törne a szédülés, hányinger, akkor kapsz gyógyszert, de ez egyébként is általában csak az első utakon jellemző, vagy - nagyon ritkán - viharos időben.

Mi a jó a hajózásban?

Azért szeretik az emberek a hajózást, mert elképesztő érzés minden reggel egy másik városban ébredni. A hajó ugyanis este indul el, egész éjjel megy, reggel egy másik kikötőbe érkezik.

Nagyon sokan viszont azért nem választják az utazás e módját, mert a hajók, főleg a régiek, meglehetősen környezetszennyezők. Az újabbaknak már környezetbarát a rendszerük, a nagy hajótársaságok erre igyekeznek odafigyelni, hiszen nagyon sok utas pont azért fordul el a hajózástól, mert nem akar hozzájárulni a környezetszennyezéshez. Ha a nyaralásodhoz új hajót választasz, akkor nem lesz bűntudatod a környezetszennyezés miatt. Viszont egy új hajón szinte mindig drágább utazni, mint ha a régi hajón mész. Hogy ennek mi az oka? Nyilván az, hogy az új hajón még minden vadonatúj. Eleve számolnak azzal, amit érzel, hogy az elsők között fedezheted fel ezzel a hajóval a világot. Általában az újabb hajók egyre nagyobbak és nagyobbak, és mégsem lehet érezni, hogy több ezer ember zsúfolódik össze egy ilyen térben.

Drágább azért is, mert nyilván sokkal több modern fejlesztés van rajta. A legújabb hajó az Icon of the Seas: jövő januárban hajózik ki Floridából, és például azon már aquapark található, gyerekeknek külön csúszdapark, szörfcentrum, sportlétesítmények, negyven étterem, tehát gyakorlatilag olyan, mintha egy úszó városban nyaralnál. Környezetbarát megoldásai miatt (LNG-üzemű, cseppfolyósított gáz és üzemanyagcellás technológia együttműködése) sokan várják az érkezését. Elképesztő, hogy több mint 7000 utast szállíthat egyszerre!

Akciósan

A hajózás életérzés, és ha még nem próbáltad, de vágysz rá, akkor akcióval kezdd, ne a legújabb hajót válaszd (csak ha elbírja a költségvetésed). A hajótársaságok szezon előtt akcióznak leginkább: nyári hajóutakra inkább télen és tavasszal érdemes foglalni. Hamarosan érdemes lesz megnézni például a karibi hajóutakat, mert télen és tavasszal lesz a szezonjuk, tehát most még ott is találhatsz akciós helyeket. Általában elmondható, hogy a hajójegy olcsóbb, hogyha egy olyan járatra foglalsz, ami például éppen utazik a téli kikötőjéből a nyári kikötőbe, vagy fordítva. Ezek a transzatlanti utazások sok napig tartanak, a hajó csak néhány kikötőben áll meg, és nagyon sok időt töltesz a vízen, amíg az óceánt átszeli, de azért az indulás-érkezés napjaiban kiköt néhány helyen, vagyis ekkor is lehet várost nézni, és sokszor meglepően olcsók ezekre a járatokra a jegyek.

Az ilyen hajók nyilván nem a legjobb szezonban mennek, de ha van elég szabid, és szeretnél sokat hajózni a lehető legolcsóbban, akkor egy ilyen hajóút szuper lehet - hátránya, hogy vagy oda-, vagy visszaúti repjegyre is szükséged lesz, attól függően, honnan és hová tart a hajó.

Milyen kabint válassz?

A legjobb kabin a balkonos, hiszen így van egy saját teraszod, és akár a tengert nézheted, akár a kikötést, vagyis egyszerűen meghosszabbítja a szobádat - de jóval drágább, mint az ablakos kabinok, amelyek szintén nagyon kellemesek. A foglalásnál lehetsz ügyes: a balkonos kabinok egy részét olcsóbban tudod foglalni, mert némelyiknek részleges a kilátása, mert valami belelóg a panorámába, akár egy mentőhajó, akár ott van a kapitányhíd, és nem teljes a kilátás. Szerintem ez jó megoldás, ha spórolnál is, és ezzel együtt balkonos kabinban laknál. (És nem, normálisan nem viszi el a kiteregetett fürdőruhádat a szél, én is aggódtam, de sosem történt ilyen.)

Ablakos kabinban is utaztunk, nem volt hiányérzetünk: a kihajózást általában a fedélzetről néztük, induláskor a fedélzeten isteni a hangulat.

A legolcsóbban a belső, ablak nélküli kabinokat adják, azokat azért csak a hajózásban edzettebbeknek ajánlom.

Sose késs!

Arról már írtam, hogy a hajóindulás előtt érdemes időben odaérni. Ezt nemcsak az első kikötőre vonatkoztatom, hanem az összes kikötőre. Igen, előfordul, hogy egy-egy utas valamelyik szigeten, kikötőben lekési az indulást. A hajó ugyanis nem akkor indul, amikor az utolsó utas is visszatért a kirándulásáról, hanem akkor, amikorra az indulást kiírták. És ha az este 6 órás indulást lekésed, mert mondjuk 6 óra 10-kor érsz oda, akkor előfordulhat, hogy már csak integetsz a hajód után. Persze az is előfordulhat, hogy megvár, de én erre nem játszanék, mert ha mégsem, a feladat az az, hogy a következő kikötőben utolérd a hajódat - amihez kell venned egy repjegyet. De még az is lehet, hogy esetleg egy karibi hajózáson ez nem is megoldható, mert ez esetleg olyan szigeten áll meg, ahova nem tudsz repülővel eljutni.

Ezért két lehetőséged van, hogyha biztosra akarsz menni. Az egyik, hogy a kirándulásaidat közvetlenül a hajótársaságnál foglalod le. Ez nagyon jó, de általában a drágább verzió, előnye, hogy mindenhova eljutsz, amit ígérnek, és a hajó is biztosan megvár akkor is, ha késtek a kirándulásról. Viszont egy csoporttal kell együtt utaznod végig, kötöttebb a program.

Ha nem ezt választod, hanem magad szervezed meg a kirándulásaidat a kikötési helyeken, ajánlom, hogy úgy intézd a közlekedésedet, hogy minimum fél órával a hajó indulása előtt már legyél a kikötőben, és szállj be a hajóba, az a biztos. Meglepő, de a kis karibi szigeteken is kialakulhatnak óriási dugók, nem csak például Nápolyban, ahol egyszer mi is lélekszakadva sprinteltünk a kikötőbe, hogy elérjük a hajónkat.

Fejős Évát sokan úgy ismerik, mint utazóregények szerzőjét, aki a regényhőseit mindig olyan helyekre „küldi”, amelyet ő maga már felfedezett. Sokan kértek tőle utazási tippeket az elmúlt években, és nemrég eljött az idő, amikor annyi kérdést kapott, amelyekre lehetetlen volt privát üzenetekben válaszolnia. Ezért létrehozott egy utazási oldalt, a szeretekutazni.hu-n számos saját utazási élményéről mesél gyerekkel és anélkül, és - akár szakértők segítségével - tippeket is ad. Alaposan átnéz sok-sok ajánlatot is - mesés helyek, álomutak, másrészt pedig megfizethető és izgalmas kirándulások kerülnek az ajánlóba. Az írónő természetesen az írást sem hagyta abba, idén már megjelent Arubán játszódó könyve, hamarosan pedig a jóval közelebbi Riminibe kalauzolja el az olvasóit.

Elveszik az italokat?

Nagyon gyakori kérdés, hogy a Karib-szigeteken vannak rumfőzdék, különleges rumok, felviheted-e a frissen vásárolt rumkészletedet a hajóra?

Alkoholt csak az étteremben, bárokban fogyaszthatsz, vagyis a hajón kell fizetned az italfogyasztásért. Felviheted persze, amit vettél, de elveszik a bejáratnál, és akkor kapod meg, amikor véget ér a hajóutad.

Minden italt a hajón kell megvenned, a legtöbb hajótársaságnál még a vizet is elveszik, ha többet vinnél föl, mint az a félliteres palack, ami a kezedben van, tehát ne készülj kartonszámra vízzel a hajózáshoz.

A hajózás árában teljes ellátás szerepel, viszont ha kancsós vízen kívül mást is innál, akkor érdemes már előre italcsomagot vásárolnod. Ez általában megéri, választhatsz borcsomagot, üdítős csomagot, kávécsomagot is, így a legolcsóbb a hajón az iszogatás.

Kötelező borravaló?

Hiába fizeted ki előre a hajózást, az italcsomagokat és akár a kirándulásokat is, kötelező a borravaló a végén, ami számomra is elég furcsa megoldás, de ha ez nem lenne, akkor a személyzet egyébként egy nagyon minimális béren tengődne. Ez az elvárt kötelező borravaló. Vagy adnak egy borítékot, és abba rakod bele, vagy pedig kifizeted kártyával, mielőtt kicsekkolsz a hajóról.

Ha elégedettek vagytok a pincéretekkel, szobalánnyal, akkor érdemes nekik külön is adni egy kevés borravalót az út végén, egyikük sem szerelemből csinálja a hajózást, és ha pár dollár vagy euró belefér, akkor az utasnak is jobb érzése lesz, ha felajánlja az illetőnek.

Faltól falig?

Vagyis reptér-hajó-reptér-haza? Szerintem ez őrült rohanás. Érdemes egy kicsit kombinálni az utat: pár nap előtte a környéken, és pár nap még utána, így persze a nyaralás drágább és hosszabb lesz, de igazán komplexszé válik. Hiszen, például, elindul a hajód San Juanból, Puerto Ricóból. Ha reptérről kikötő és kikötőből reptér az útvonalad, akkor kihagyod Puerto Ricót!

Vitorlással a Karib-tengeren

Vannak egyébként kisebb és különlegesebb hajók is, például egyszer láthattam a Club Med nevű nagy vitorláshajót (ami motoros is) belülről. Ez a hajó sokszor tartózkodik a Karib-térségben, és igazi kis ínyencség olyan utasoknak, akik azt gondolják, már mindent tudnak az óceánjárókról, és mindent láttak. Klasszikus, gyönyörű hajó, sokkal kevesebb utassal, mint a nagy tengerjárók, de az ára is magasabb.

Van-e torlódás?

Ugye nehéz elképzelni, hogy két-háromezer utas úgy száll le, hogy nincs torlódás, és nem kell órákat várni, hogy kijuss a hajóból? Pedig így van. Nem is akar mindenki a kikötés pillanatában kiszállni, egyesek még repetáznak a reggeliből, tehát el is oszlik a tömeg, emellett nagyon gyors a kiléptetés. A hajókártyádra és az útleveledre lesz szükség, és amikor visszatérsz, átvilágítják a csomagodat is, de ez nagyon gyorsan történik, percek alatt ki- és bejutsz. A ki-be szállás még akkor is nagyon biztonságos, ha vízen történik, például Santorinin vagy a kotori öbölben nem tud a partnál kikötni a hajó, ezért kisebb motorcsónakok szállítják az utasokat, de nagyon rendezett és gyors az is.

Járd be a „szállodádat”!

Ne csak a konditermet, ne csak a medencéket, hanem járd végig a hajót, ne csak a kabinodig, meg az étteremig vezessen az utad, mert nagyon sok érdekes része van, kaszinótól kezdve bárokig. Sok-sok hajón magyar zenészek játszanak, magyar énekesek énekelnek, és az esti színházi show-k is mindig nagyon hangulatosak.

Gyerekkel érdemes olyan hajót keresni, ami gyerekbarát, tehát játszóterek, gyerekmedence, animátorok várják a kicsiket. Speciális igényekkel érdemes valamelyik hazai, erre szakosodott ügynökségen keresztül foglalni az utat, mert sok-sok ezer útból előre kiválasztják számotokra azokat, amelyek a nektek a leginkább megfelelnek. Egyébként vannak tematikus hajók is, például olyanok is, amelyekre csak felnőttek foglalhatnak (adults only), mint ahogy a szállodában is léteznek ilyenek, de azért a legtöbb hajón - legalábbis amiken én utaztam - nemcsak párok, hanem családok is nyaralnak, és a gyerekek szintén kiválóan szórakoznak. 

Úgyhogy hajóra fel, sok-sok élményt kívánok!

Nézz tovább! Eldugott európai szigetek

Kevésbé felkapott, nyugodt szigeteket Európában is találhatsz, ahol nem hemzsegnek a turisták.

Eldugott, csodaszép szigetek Európában: nagyon kevés magyar nyaral itt, pedig megérné

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary, Wikipedia / Chakie2.)

Ezt is szeretjük