Átrajzolja a határokat két európai ország: nyomós okuk volt rá

Svájc és Olaszország határai a klímaváltozás hatására megváltoznak.

Határváltozás Európában
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Alpok területén rohamosan olvadó gleccserek már a geopolitikai kérdéseket is érintik, határokat rajzol át a klímaváltozás. A svájci Zermatt régió és az olaszországi Aosta-völgy, valamint a közkedvelt zermatti síparadicsom is beleesik a határváltozás sugarába. A modern történelem során ez egy jelentős fordulópont, amely előrevetítheti, hogy a jövőben a fokozatosan felmelegedő időjárás milyen intézkedéseket fog okozni.

A svájci-olasz határ java részét gleccserek és hóval fedett hegycsúcsok övezik, de ezek a természetes határok most a klímaváltozás hatására átalakulnak. Ez a természeti jelenség mindkét országot cselekvésre kényszerítette.

Határváltozás Európában 

2023 májusában fogadta el Svájc az olasz-svájci vegyes bizottság határozatát a határmódosításról, az olaszok még nem hitelesítették a megállapodást. A Svájci Tudományos Akadémia statisztikái kimutatták, hogy a gleccserek 2023-ban térfogatuk 4%-át elvesztették.

Dolomitok - Olaszország
Dolomitok - Olaszország
Fotó: Roberto Moiola / Sysaworld / Getty Images Hungary

A szakértők az egyre melegedő nyarak és az egyre enyhébb telek minimális hómennyiségével magyarázzák a szélsőséges jelenséget. Ha a felmelegedés nem mérséklődik az elkövetkező években, akkor ez az olvadás egyre csak gyorsulni fog. Az olasz szakértők ugyanerről számoltak be, becsléseik szerint a Dolomitok legnagyobb gleccsere, a Marmolada is teljesen elolvadhat 2040-re, hogyha nem sikerül megfékezni a hőmérséklet-ingadozást.

Svájc nyilatkozata szerint a határok kialakításánál mindkét ország gazdasági érdekeit figyelembe vették. A határok újradefiniálása segít majd a természetvédelmi területek megóvásának felelősségét is felosztani. A végleges változtatás csak akkor léphet életbe, ha a határozatot mindkét fél aláírta.

A cikk az ajánló után folytatódik

Tényleg a mesterséges intelligencia irányit mindent 20 év múlva?

Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A svájci gleccserek megfigyelésével foglalkozó Glamos felhívta a figyelmet arra is, hogy bizonyos gleccserek olyan ütemben olvadnak, hogy nem valószínű, hogy meg lehet még őket menteni. A szakértők szerint a globális felmelegedés hatására felszabaduló üvegházhatású ázok csökkentése nélkül megelőzhetetlen, hogy olyan gleccserek is elolvadjanak egy generáción belül, mint az Aletsch. Ez a nagy kiterjedésű gleccser szintén természetes határjelző. Az olvadó gleccserek alól tavaly nyáron előkerült emberi maradványokat egy 1986-ban eltűnt német hegymászóként azonosították.

2 alapélelmiszer tűnhet el Magyarországról: a klímakutatók sötét jóslata

A klímatudomány tíz üzenete egy élhető jövőért.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük