Míg a tavalyi évben az amazóniai, az ausztrál vagy épp a szibériai erdőtüzek álltak a katasztrófákról szóló hírek középpontjában, addig idén egészen a sarkunkban érezhettük a klímaváltozás baljós jeleit. Az extrém hőhullámok, a pusztító erdőtüzek, az emberéleteket követelő árvizek és az ökölnyi jégdarabok mind-mind Európa idei nyarát jellemezték.
Idén nyáron az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete, az IPCC egy figyelmeztető jelentést adott ki, mely szerint az utolsó pillanatban vagyunk, amikor még sürgős cselekedetekkel elkerülhetjük a klímakatasztrófát. Amennyiben viszont a természetkárosítás folytatódik, a korábban vélt 1,5 fok helyett 2-3 fokot is emelkedhet a hőmérséklet, ami egyre erősebb hőhullámokkal, gyakori erdőtüzekkel, tengerszint-emelkedéssel, szélsőséges áradásokkal fog járni. A kontinensre váró történésekből némi ízelítőt kaphattunk az idei nyáron.
Katasztrófák Európában
Míg délen erdőtüzek pusztították az ökoszisztémát, Németországban és Belgiumban hatalmas áradásokat hozott a szélsőséges időjárás. Ezek az IPCC jelentése szerint még gyakoribbá fognak válni, miközben a mediterrán térség egyre nagyobb aszállyal néz majd szembe. Az idei nyár már a klímaváltozás félelmetes arcát és következményeit mutatta meg.

Példátlan özönvíz sújtotta Németország északi tartományait és Belgiumot, Rajna-vidék-Pfalzot és Észak-Rajna-Vesztfáliát, a katasztrófa csaknem 200 áldozattal járt, de még sokakat eltűntként tartanak nyilván.
Fotó: Anadolu Agency / Getty Images Hungary

Az árvíz miatti anyagi károk is jelentősek, meghaladta a 760 millió eurót, sokaknak minden vagyona odalett, ám az igazi veszteség mégis az emberélet volt.
Fotó: Thomas Lohnes / Getty Images Hungary

Szicíliában erdőtűz pusztította Catania vidékét, több száz embert evakuálni kellett. Dél-Olaszországban gyakran mértek 40 foknál is magasabb hőmérsékletet, de a szárazság és a szél is segítette a lángok terjedését.
Fotó: Anadolu Agency / Getty Images Hungary

A nyáron Dél-Olaszországba, Calabria régióba és Szicíliába egy Lucifer nevű anticiklon hozott élhetetlen forróságot, a hőmérséklet-maximum 48,4 fok volt, emellett az aszályos időszak is tönkretette a termést.
Fotó: Janos Chiala / Getty Images Hungary

Calabria régióban is jelentős a tűzkár. A világörökségi listára is felkerült Aspromonte Nemzeti Park erdei is a lángok martalékává lettek.
Fotó: SOPA Images

A tűz a termést sem kímélte: Görögországban volt, hogy több mint ötszáz helyen égett egyszerre a vidék, ami jelentős károkkal járt - a képen egy leégett görög olívaföld látható. A szárazság is az oltás sikerét hátráltatta.
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary

A heves zivatarokkal érkező jégesők is Európa több országában károsították a mezőgazdasági termést, a fotón egy spanyolországi nő mutatja sírva a szőlőkárokat. De Olaszországban is több helyen jég verte el a gyümölcsöket és az olívákat. Hirtelen érkező, mindent elmosó zivatarokból Magyarországon sem volt hiány: Baranya, Somogy és Pest megyét, illetve Észak-Magyarországot érintette legerősebben.
Fotó: Europa Press News / Getty Images Hungary

Csehország dél-morvaországi régiójában jégesővel kísért tornádó tombolt a hidegfront és a viharok következtében, megrongálva házakat, autókat.
Fotó: Martin Divisek / MTI / EPA

A hatalmas anyagi károk mellett több ember életét vesztette Csehországban, és 150-nél is többen megsérültek. Háztartások maradtak áram és gáz nélkül.
Fotó: Martin Divisek / MTI / EPA
(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary.)