Így néztek ki a Dunafürdők a századfordulós Budapesten: imádták őket a fővárosiak

A turistahajók helyett közfürdők foglalták el egykor a budapesti Duna-szakaszt.

Dunafürdők Budapesten
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a nyári hőségben az ember előszeretettel utazik a vízpartokra, az talán már sokaknak eszébe sem jutna, hogy a Duna belvárosi szakaszán csobbanjanak. Pedig a 19-20. század fordulóján hatalmas népszerűségnek örvendtek a budapesti Dunafürdők.

Száz évvel ezelőtt még nem a hatalmas luxus-turistahajók foglalták el a belvárosi Duna-partot, hanem igazi pezsgő, önfeledt hangulat uralkodott a nyár beköszöntével. Az 1800-as évektől kezdve egészen a második világháborúig több Dunafürdő várta a csobbanni vágyókat a fővárosban.

Dunafürdők Budapesten

Bár egyre gyakrabban fogalmazódik meg az igény a civilek részéről a rakpart visszahódítására, a Duna belvárosi szakaszát valószínűleg jelen állapotában kevesen találnák alkalmasnak a megmártózásra. A Valyo, város és a folyó egyesület Fürdésre kiválóan alkalmas?! kampánya épp azt a célt tűzte ki maga elé, hogy új Dunafürdők megvalósításának jogi, területi, infrastrukturális és vízminőségi kérdéseit járja körbe annak érdekében, hogy a jövőben újból folyami uszodáktól lehessen hangos a budapesti Duna-szakasz. Az E. coli és Enterococcus koncentrációjára vonatkozó mintavételek eredményeit az oldalukon is lehet követni hétről hétre. Jelenleg két helyen lehet a Dunában fürdeni Budapesten: a római-parti Plázson ingyenesen, a Kopaszi-gátnál működő Flava Beachen 2500 forintos belépődíj fejében. Korábbi cikkünkben Budapesten kívüli dunai szabadstrandokat is mutattunk.

A budapesti dunai strandolást az 1800-as években korlátozták az erős sodrás miatt, ezt követően a Dunafürdők óriási sikerre tettek szert. Gyakorlatilag olyan elkerített medencéket kell elképzelni, amelyek vízcseréjéről maga a Duna sodrása gondoskodott, de oldalfaluk és fenekük révén nagyobb biztonságot adtak. Eleinte a katonák, később civilek is úszhattak benne, nők viszont csak 1837-től látogathatták azokat.

A belépődíj ellenében látogatható fürdőkben egészen a második világháborúig valósággal pezsgett az élet, azután viszont a háború okozta károk, a vízminőség romlása és a lakossági preferenciák változása miatt háttérbe szorult jelentőségük.

Nagyon izgalmas ma látni az 1930-ban madártávlatból készült fotót a katonásan sorakozó dunai uszodákról a mai Erzsébet és a Szabadság híd közti szakaszon.
Fotó: Fortepan / Zainkó Géza
A nyitott, fából épített, Duna-vízben úszó medencék a sportolást, majd a szórakozást is szolgálták, igazi társasági eseménynek számított csobbanni egyet a vizükben.
Fotó: Fortepan / Magyar Földrajzi Múzeum / Erdélyi Mór cége
A pancsolás mellett úszásoktatásra is lehetősége volt a vendégeknek, de úszómesterek is vigyáztak rájuk. A képen a Palatinus strandfürdő dunai uszodája látható.
Fotó: Fortepan / Ember Károly
A hálós oldalfallal körbevett, így a balesetektől is védett uszodákban a folyó vizében fürdőzhettek az emberek. A mai Belgrád rakpartról készült a fotó a Szabadság híd felé nézve.
Fotó: Fortepan / Lőrinczi Ákos
Elsősorban a férfiak szórakozási helyének tartották őket, nők hivatalosan csak 1837-től kezdődően látogathatták a Dunafürdőket a meleg napokon.
Fotó: Fortepan / Richl Ágnes
A Dunán úszó fürdők gyorsan népszerűvé váltak a tehetősebb közönség körében, meleg napokon tömegek szerettek volna lehűlni a medencékben, ahogy a Széchenyi rakpart előtti fürdő képén is látható.
Fotó: Fortepan / Barbjerik Ferenc
A belváros teljes szakaszán működtek ilyen közfürdők, amelyek szállíthatók voltak a vízen, volt, amit csak nyáron vontattak a helyére.
Fotó: Fortepan / Erky-Nagy Tibor
A második világháború előtt fénykorukat élték a Dunafürdők, ám a háború nagy károkat okozott, és a vízminőségi romlás sem kedvezett az újranyitásnak. Manapság viszont, amikor a világ több nagyvárosa kezdi felfedezni a folyami fürdőzésben rejlő lehetőségeket, Budapesten is egyre inkább napirendre kerül a Dunafürdők megnyitásának témája. Talán a jövőben erre is sor kerülhet.
Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei

(Borító- és ajánlókép: Fortepan / Ember Károly.)

8 kristálytiszta vizű strand Budapest környékén: festői partszakaszokon csobbanhatsz

Budapesttől egy karnyújtásnyira vannak ezek a természetes, tiszta vizű strandok.

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük