Mesefalu várral a Bakonyban: alig 230-an lakják, de azonnal beleszeretnek a túrázók
Döbröntének, a pici bakonyi falucskának saját vára is van, ami egy meredek dombról néz az utcák felé.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Hemzsegnek az online vásárlók, miközben konganak az ürességtől a butikok: a járványhelyzet átírta a vásárlási szokásokat »
- Elképesztően nőies és sokoldalú trend tér vissza: a kordbársony cuccok idén így ütősek »
- A legerősebb vízhajtó smoothie receptek: pár nap alatt segítenek megszüntetni a puffadást »
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- 16 éves lett Deustch Anita és Kinizsi Ottó nagyobbik lánya: Emma gyönyörű tini
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
- 122 éves koráig élt a francia asszony: különös képeken mutatjuk hosszú életét
A Bakony északnyugati lábánál, Pápától megközelítőleg 15 kilométer távolságra fekszik a mesésen szép Döbrönte, előbbitől busszal 25-30 perc alatt érhető el. A mindössze 229 fős települést gyönyörű középkori vára is különlegessé teszi a vidéken.
A falu meseszép adottságokkal rendelkezik, hangulatos utcái hátterében egy sziklaszirten állnak a falu várának romjai, akár egy festményen. A helység a falusi turizmus és a természetjárás kedvelőinek is ideális célpont lehet, sárga és zöld turistaútvonalak járják be a környékét, ráadásul Bakonybél, a Magas-Bakony és a Somló hegy is elérhető távolságban van tőle.
Szarvaskő vára
Döbrönte váráról az első írásos emlékek még az 1300-as évekből származnak, ekkor adott Nagy Lajos engedélyt Himfy Benedek pozsonyi ispánnak a várépítésre. Az Árpád-korban az ugodi váruradalomhoz tartozott, nevét a Himfy család címerállatáról, a szarvasról kapta.

A nemesi család vagyona később megfogyatkozott, hírneve leromlott, majd a fosztogatásokra vetemedő família birtokait Mátyás király elkoboztatta. Kanizsai László báró rövid birtoklása után azonban visszaszerezték, bár a családban állandóak voltak a belviszályok.
Török pusztítás
A török csaták alatt a várat igyekeztek megerősíteni, pusztulása mégis valószínűleg erre az időre köthető. A gazdátlan épület köveit a környező telepesek hordták el a 18. században. Szarvaskő várán húsz-harminc évvel ezelőtt állagmegóvási munkákat végeztek, részben restaurálták.
A vár egyébként egész évben szabadon, ingyen látogatható, csak az idegenvezetésért kell fizetni, amennyiben azt igényli valaki, ám ennek is csupán 3000 forint az ára alkalmanként. Bővebb tájékoztatást a lehetőségről és a várról szóló kiadványokat az alatta álló oktatóközpontban lehet elérni.
Érdekesség, hogy ugyan Szarvaskő és a szarvaskői vár a Bükk hegységben van, Döbrönte várát is Szarvaskő várának nevezik. Az idei évben azonban a két település megállapodást kötött, és testvérvárrá nyilvánították őket, ami egyedülálló az országban.
(Képek: Indafotó/Robert Rinyu, Wikipedia/Sudika.)
OLVASD EL EZT IS!

- falu
- falusi turizmus