Tudod, mi állt a budapesti vidámpark helyén a 19. században? Így nézett ki a Vurstli és az Ős-Budavár
A vidámpark előtti szórakoztatókomplexum, a Vurstli és az Ős-Budavár a város kedvence volt.
A Budapesti Vidámpark 1950 májusától 2013 szeptemberéig működött, a helyszín számos generáció számára az önfeledt szórakozás lehetőségét jelentette. Területe viszont előtte sem az ürességtől tátongott, sőt a kikapcsolódás már a 19. században is szorosan összekapcsolódott vele.
A Városliget, mely régen az Ökördűlő nevet viselte, egy erdőfoltos, dombos terület volt elmocsarasodott tóval, melynek rendbetételét először Mária Terézia rendelte el, ám igazán az 1800-as évek elején vált a fővárosiak kiruccanásainak kedvelt helyszínévé, ahol a polgárok piknikezhettek, de ünnepélyeknek, búcsúknak is helyet adott.
Vurstli, a szegények szórakoztatóparkja
Az Ökördűlő egyre jobban telt meg élettel, az eseményekre eleinte mutatványosok, italmérők, lacikonyhák, majd céllövöldések, bohócok, bűvészek is jöttek, lóhajtású körhinta épült, nyári vendéglő nyílt, 1828-ban pedig átadták az első csúszdát. Bódék, sátrak nyíltak. A város pedig egyre nőtt, közeledett a liget területe felé, így a megközelítés is könnyebbé vált. 1832-től omnibusszal is elérhetővé vált.
A Vurstli kezdődátumát nehéz meghatározni, többnyire ahhoz az időponthoz kötik, amikor egy bizonyos Wexlehner Sebestyén letelepedési engedély birtokában állandó mutatványosbódét építhetett 1838-ban. Ezután a szórakoztatóegységek egyre bővültek: idővel fix körhinták, céllövöldék, kocsmák, lóhajtású óriáskerék is az emberek rendelkezésére állt, különböző jobb és bizarrabb cirkuszi látványosságokkal együtt.
A virsli szóra utaló nevű Vurstli alapvetően a szegényebb rétegek szórakozási igényeit elégítette ki a mutatványosokkal, az olcsó játékokkal és a vendéglők egyszerű kínálatával, míg a jómódú rétegek inkább piknikezni, sétálni, csónakázni, korcsolyázni jártak a környékre.
A liget nagyjából a század második felére lett parkosított, sétányokkal teli övezet, majd a millenniumi építkezések miatt a bódésok a mai Széchényi gyógyfürdő helyére szorultak, helyükön csak 1909-től kezdett megépülni a fürdőhely.
Az Ős-Budavára török kort idéző hangulata
A millenniumra készülődő fővárosban kiemelt figyelmet kapott a Városliget, az Ezredéves Kiállítás keretében építették meg az Ős-Budavára nevet viselő hatalmas szórakoztatóparkot a Hermina út és az Állatkert közötti területen. Az építmény a török kori Budai vár hangulatát teremtette meg. A tervek alapjául a korabeli jegyzetek és vázlatok szolgáltak.
Az Ős-Budavára területén a középkort idéző utcák, házak mellett a hangulathoz illő öltözetű táncosok, mutatványosok, de a török bazár, a mecset, a minaret, sőt a pasa háreme is megtalálható volt.
A millenniumi ünnepségek idején népszerű létesítmény a következő években szinte teljesen csődbe ment, csak Friedmann Adolf vezetésével virágzott ismét, aki több újdonságot, olcsóbb jegyeket vezetett be, kevesebb épületet fenntartva. Az akkori állatkert bukásával viszont a várpark is bezárt, amely az új Fővárosi Állatkertben már nem kapott helyet.
Bár kővárat imitált, fából és gipszből épült meg, részben ez lett a veszte is: a Pappundeklipolisznak is nevezett Ős-Budavára 1896-tól 1910-ig működött. A rövid időre, gyenge minőségű alapanyagokból tervezett építményt tűzveszélyesnek ítélték meg, és lebontották. A területét az új állatkert és a gyógyfürdőépítés miatt kiszorult mutatványosok kapták meg.
A mutatványostelepre szorultak vissza a Vurstli egykori szórakoztatói, vendéglősei is, akinek pedig nem jutott hely, a Népligetbe költözhetett csak. Egy-egy alkalom még fellendítette az üzletet, ám egyre kisebb népszerűségnek örvendett az állatkert melletti utca.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amerikai Park, a vidámpark elődje
A vidámpark közvetlen elődje a Friedmann Adolf által megnyitott Amerikai Park volt, melynek bérleti jogát egy német üzletember, Kurt Meinhardt vásárolta meg, a Vurstlival párhuzamosan működött, ám inkább a jómódú, középosztálybeli polgárokat célozta meg. Itt nyílt meg többek között a Barlangvasút elődje, a Sárkányvasút, de az Elvarázsolt Kastély, egy ródlipálya, óriáskerék, kisvasút, dodzsem és hullámvasút is működött.
1913-tól szedtek belépőt a területre, így a szegény réteg ezt már nem látogatta. 1945 után állami kézbe került, végül 1950-től már Vidám Park néven futott, amelyhez a háborúban megsérült játékokat és bódékat is felújították, hogy aztán a ’80-as évekig virágzó népszórakoztató centrummá válhasson.
A Vidámpark 2013 szeptemberében zárta be kapuit végleg, a terület az állatkerté lett, egyes játékait műemlékként megőrizték, többjüket sajnos elkótyavetyélték. 2014-ben még a megnyitott Holnemvolt Parkban elérhető volt néhány játék, ám a legtöbbjüket 2016-ban teljesen elbontották, helyén épült meg a Holnemvolt Vár, és ide tervezték a Pannon Parkot, mely azonban a tervek ellenére még nem készült el.
Európai szinten díjazott, gyönyörű helyeink
Budapest csodálatos helyszínei mellett sokan nap mint nap elmennek: ismerd meg az épületeinket, amelyek Európa Nostra-díjban részesültek!
Naponta elmész mellettük Budapesten: még a könyvtár és a mozi is fontos európai díjat kapott
Nézegess képeket!
Elolvasom(Borító- és ajánlókép: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei, Képek: Fortepan, Wikipédia/Livvyfan.)