Elátkozott szellemépület magasodik a budapesti belvárosban: nyilvános kivégzések is zajlottak itt

A Budapest belvárosában álló Rákóczi úti ingatlant átkozottnak tartják.

A budapesti Rákóczi úti kivégzőhely
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan nap mint nap elsétálnak a forgalmas, hangos Rákóczi úton, mások a hetes buszból álmosan kitekintgetve lehetnek figyelmesek egy üresen álló, egyre romosodó házra. A Rákóczi út 66. alatt álló épületet ma is gyakran átkozott ingatlanként emlegetik, melyben egykor kivégzőhely is működött.

Budapest belvárosa bővelkedik a történelmi és kulturális nevezetességekben, ám nem csupán a felemelő múlttal bíró műremekeket érdemes megcsodálnia annak, aki teljes valójában kíváncsi a főváros és a magyar társadalom egykori életére.

A budapesti Rákóczi úti kivégzőhely

A budapesti Rákóczi úti ingatlan befejezetlen, üresen álló betonszerkezete láttán sokakban felmerülhet a kérdés: vajon hogy lehet, hogy a központi elhelyezkedésű házban sem szállodát, sem üzletet, sem irodákat vagy lakásokat nem alakítottak még ki? A telek valóban számos kézben megfordult, ám sötét múltja miatt egyszerűen átkozottnak vélik.

Az eredetileg itt álló épület egy Eggendorf József nevű mészárosmesteré volt a fennálló adatok alapján, akinek özvegye a fővárosnak adta ki a házat, amely az 1800-as évek második felében már börtönként és kivégzőhelyként működött. Nyilvános akasztásokat is végeztek a telken, amelyek sok esetben mulatozással zárultak. I. Ferenc József 1868-as döntésével vetett véget a botrányos tivornyáknak, és viszonylag zárt kapuk mögé parancsolta a kivégzéseket, melyeken már csak a kiváltságosok, újságírók, arisztokraták vehettek részt.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A köznép kitiltása több alkalommal felháborodáshoz, zavargásokhoz vezetett, különösen emlékezetes eset volt a Mailáth György országbírót meggyilkoló inasok, név szerint Spanga Pál, Pitéli Mihály és a felbujtó Berecz János akasztása, amelyen előkelő családok képviselői is részt vehettek, és amely a szárnyait bontogató bulvárújságírás révén közérdeklődésre tartott számot. Ha érdekel a téma, halálra ítéltek utolsó mondatairól is olvashatsz korábbi cikkünkben.

@culturegeeks Vesztőhely Budapest szívében #ismeretterjesztő #érdekességek #tanulj #tanuljtiktokon ♬ eredeti hang - CultureGeeks

Az épület a fogház megszűnését követően több funkciót ellátott, különféle élelmiszergyárak, üzletek, vendéglők működtek benne, majd zárták be kapuikat. A metróépítés miatt lebontották az épületet, ám az elmúlt évtizedekben több alkalommal is szállodát terveztek felhúzni a telken, egy ingatlanbefektető cég is lecsapott a területre, ám a szellemház továbbra is elhagyatottan, befejezetlenül tengődik.

Az egykor gyönyörű magyar kastély ma kétségbeejtő látvány: konyakgyár is működött a pincéjében

Az egykor pompás budafoki Czuba-Durozier-kastély ma szomorú látvány.

Elolvasom

(Képek: Wikipedia / VinceB, Kazár Zalán Kristóf.)

Ezt is szeretjük