Budapest 12. kerületének festői szépségű erdeje: tavasszal mutatja meg legszebb arcát

A Budakeszierdő egy bizonyos területe a 12. kerülethez tartozik, és mesés túraútvonalakon lehet végigjárni a legszebb részeit.

Budakeszierdőben kirándulás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A 12. kerület nem véletlenül kapta a Hegyvidék elnevezést, hiszen Budapest ezen régiója dimbes-dombos földrajzi adottságokkal rendelkezik. Tizenhét kisebb részre lehet tagolni a vidéket, egyike a Budakeszierdő, melynek 547 hektárnyi része tartozik a kerülethez.

A magával ragadó, többnyire erdőséggel, bükkösökkel, tölgyesekkel borított területet Csillebérc, Normafa, János-hegy és Budakeszi határolják. Ugyan jelenleg nem üzemel a gyermekvasút, amint újra használható lesz, keresztül lehet hasítani vele a magával ragadó tájon, a János-hegyen, a Virág-völgyön át egészen Budakeszi Vadasparkig. 

A 12. kerület erdeje

Ki gondolná, hogy Budapest egyik külterületében egy ilyen hatalmas erdőség rejtőzik? A forgalomtól elzárt, védett részen kifejezetten tiszta a levegő, nem véletlen, hogy ide építették még 1901-ben az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézetet is, ahol a különböző tüdőbetegségben szenvedő pácienseket gondozzák. De nem csak a harapnivaló levegő miatt érdemes ellátogatni ide, a Budakeszierdő egyik legrégebbi útvonala egészen a középkorba röppent vissza. A Normafától a Makkosmária kegyhelyig tartó zöld kereszttel jelölt ösvény egy történelmi úton halad végig, amit már évszázadok óta használnak. Ezen mentünk mi is végig.

A túra legelső pontja a Normafától kezdődik, ahol a zöld kereszt jelzést követve kell haladni a fenti úton. A térség viszonylag népszerű túrahely, de a zsúfolt részeket pár méter után magunk mögött tudhatjuk.
A jelzést követve le kell kanyarodnunk balra, majd menni tovább egyenesen, az esetleges elágazásoknál figyelve arra, hogy ne térjünk le az ösvényről. Egy idő után a sűrű erdőben találjuk magunkat.
Makkosmária temploma jelzi az erdőség határát, térképen Angyalok Királyné templomaként jelzik. Érdemes mellette egy rövid szakaszon a sárga jelzést követve egy kis kitérőt tenni a Magaskői kőfejtőhöz.
A BTSSZ Természetvédelmi és Természetismereti Bizottság tartja karban a területet, és a felhagyott kőfejtő mellett egy emlékhely is látható, ahol elhunyt túratársaikról emlékeznek meg. A megfáradt kirándulók az itt kialakított pihenőhelyen tudják kinyújtóztatni végtagjaikat. Utána a kijelölt ösvény a Magaskői-kilátóhoz vezet.
Megéri felmenni a viszonylag meredek úton, ami a Magaskői-kilátóba torkollik. Innen elképesztően szép panoráma nyílik a Budai-hegységet borító erdőségre, a csúcson található romantikus fapadon ücsörögve érdemes akár perchosszokat is eltölteni a gyönyörködéssel.
A Magaskői-kilátó csak egy kis, de annál szebb kitérő volt a híres zöld keresztes útról, ahová visszacsatlakozva eljuthatsz a Budakeszi - Makkosmária Angyalok királynéja kegytemplomához. Közvetlenül előtte terül el a Makkosi-rét, ahol érdemes kicsit végigpásztázni a fák törzsét Jézus és Szűz Mária képe után, mert különös történetet rejt.
A legenda egészen 1731-ig nyúlik vissza, amikor is egy szőlőműves ezen a területen sétálva megpillantotta Jézus Krisztus arcát egy tölgyfa törzsében. A jelenés után a férfi csodával határos módon felgyógyult súlyos betegségéből, majd a történet emlékére a Kisjézust tápláló Szűzanya képét illesztették a fára. Innen a történelem folyamán elkerült, majd később visszahelyezték, és a zarándokok a mai napig látogatják a gyógyerővel bíró helyet.
A zöld keresztes út is visszavezet a Normafáig, mi a piros ösvényt választottuk erre. A széles, kitaposott ösvény a Makkosi-rét bal oldalán kezdődik.
Az utat a téli álmából ébredező táj magával ragadó látványa övezte, ahogy egyre csak bontogatták szirmaikat a vidám színű virágok, és aprócska rügyek jelentek meg a fákon. A képen az augusztustól szeptemberig termő húsos som jellegzetes, sárga virágjai látszódnak.
A környék tiszta levegőjét mi sem bizonyítja jobban, hogy az igen érzékeny zuzmó is nagy telepekben éldegél a fák törzsén.
Különböző növények is felbukkantak az avar alól, a tavasz miniatűr hírnökei köszöntek a talajról, mint ez a kis gyönyörűség, az ujjas keltike, latinul corydalis solida. A nem messze lévő Virág-völgyben szinte ellepik lila virágaikkal a tájat.
A piros úton megkerülve a Meredek-csúcsot jutottunk el a Csacsi-rétre, ahová különböző, pihenésre való alkalmatosságokat építettek.
Normafa felé haladva, ha a zöld keresztes út helyett a sárga kereszteset választjuk, utunk a három ismeretlen katona sírhelyével találkozik.
Ahogy távolodunk, érdemes még visszapillantani a Normafáról nyíló panorámára. Innen még megannyi túraútvonal indul, amiket mindenképpen megéri feltérképezni.

(Képek forrása: Zám Adrienn, Forró Gábor / Femina)

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük