Mikor évülnek el a BKK-büntetések? Több módon is csökkentheted a pótdíj mértékét

A pótdíjazás szabályait ismerve jobban megúszhatod a BKK-büntetéseket.

A BKK-büntetés csökkentése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A közösségi közlekedési szolgáltatások díjkötelesek, azok csakis érvényes jegy, bérlet vagy egyéb utazásra jogosító okmány birtokában vehetők igénybe. Ennek híján pótdíj fizetendő, ezt mindenki tudja.

A tartozások összegére érdemes odafigyelni, hiszen több bírság kiszabása esetén ez jelentősen megnövekedhet.

Ahogy korábbi cikkünkből megtudhattad, hogy a Budapesti Közlekedési Központ MTI-vel közölt adatai alapján tavaly több mint kétmillió forint volt a bliccelésért kiszabott legnagyobb büntetés, mely két végrehajtási eljárásból és több tucat rendezetlen pótdíjtartozásból tevődött össze.

A BKK büntetések csökkentése

A pótdíjkövetelések elévülési ideje korábban egy év volt, ám 2014 márciusa óta ez 5 évre növekedett. Ennek megszakításához az kell, hogy bírósági eljárást indítsanak fizetési meghagyással, majd végrehajtási eljárással. A követelés akkor is fennmarad, ha a pótdíjat kiszabó esetleg megvárja az elévülési időt anélkül, hogy bírósághoz fordulna, de elméletileg már nem érvényesíthető jogi úton, csak fizetési felszólítások formájában. Ebben reménykedni azonban nem érdemes.

A BKK járművein kiszabható bírság ugyan magas, mégis többféle módon csökkenthető az összeg. A helyszínen vagy két munkanapon belül befizetett pótdíj összege 12 ezer forint, ha kicsúszol a 2 napból, de még 30 napon belül fizetsz, 25 ezer forint, 30 napon túl pedig 50 ezer, ez később a jogi behajtás költségeivel tovább emelkedhet.

Ha otthon maradt a bérlet

Jó hír, hogy ennél sokkal kisebb pénzveszteséggel is kijöhet az ember a kínos helyzetből. Amennyiben a megbírságolt korábban vásárolt egy érvényes bérletet, de azt nem tudja felmutatni, például mert otthon felejtette, 5 munkanapon belül utólag bemutathatja a BKK egyik ügyfélközpontjában, így éves, szemeszter- vagy negyedéves bérlet esetén 1000, egyéb bérlet vagy igazolványhoz kötött napijegy esetén 2000 forint fizetendő eljárási díjként.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Utólag is vehetsz bérletet

A pótdíjazás napján, utólag is mérsékelhető a büntetési tétel. Ha aznap havi vagy hosszabb érvényességi idejű bérletet vásárolsz, és azt két munkanapon belül bemutatod az ügyfélközpontban, jelentősen csökkenni fog az összeg. Havi bérlet vásárlása esetén a kedvezményes pótdíj 6000, negyedéves vagy szemeszterbérlet váltásával 3000, éves esetén pedig mindössze 1000 forint fizetendő.

Alapvetően tehát nem éri meg várni, hogy sokáig halmozódjon a tartozás összege, minél korábban befizeti valaki a pótdíjat, és teszi meg a szükséges lépéseket, annál kevésbé lesz megterhelő a hiba a pénztárcájának.

10 könnyűnek tűnő kérdés Budapestről: tudod, hányadik kerületben van az Elvis tér?

Lehet, hogy még a Budapesten élők sem tudnak mindent a fővárosról.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük