Tudod, hol működött a Május 1. mozi? Budapest 6 legendás, mára bezárt mozija

A fővárosban néhány évtizede még egymást érték a jobbnál jobb mozik.

Bezárt budapesti mozik
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha az ember ma a fővárosban széles vásznon élvezné a filmnézés élményét, akkor leginkább a bevásárlóközpontok mozikínálatából válogathat, igaz, a városban elszórva akad még néhány hangulatos, más műsorlistával működő művészmozi is, sokak legnagyobb örömére.  

Az idősebb generáció tagjai még minden bizonnyal emlékeznek rá, hogy régen egymást érték a kisebb-nagyobb filmszínházak, kis túlzással alig lehetett úgy egy sétát tenni a belvárosban, hogy az ember egy moziba ne botoljon. 

Budapest egykori legendás mozijai

Az első, kifejezetten mozinak épült filmszínház 1908-ban nyitotta meg a kapuit Budapesten, ez volt a mai Blaha Lujza téren álló Apolló, amit számos további intézmény követett. Néhány évtizedes történelmük során a politikai helyzetnek megfelelően más és más néven működtek, sorsukat általában a soktermes multiplexek megjelenése pecsételte meg.  

A Margit körút 55. alatt álló, Bauhaus stílusban épült ház az Atrium Házépítő Szövetkezet számára készült Kozma Lajos tervei alapján 1935-36-ban. Lakóépület és mozi is volt egyben, utóbbi a ház két alsó szintjét foglalta el. A II. világháború után a Partizánszövetség, majd a Magyar Filmipari Részvénytársaság (MAFIRT) kezelésébe került, Május I. mozi néven 1947-ben nyitott újra.
Fotó: Fortepan / UVATERV
Május 1 mozi néven 1990-ig működött az akkori Mártírok útján, ezt követően visszakapta az Átrium mozi nevet. 2001-ben bezárt, 2012-ben többféle funkciót betöltő kulturális intézményként, Átrium Film-Színházként nyitott újra, 2017-től Átriumként üzemel, fő profilja a színház, de egyebek mellett filmvetítéseknek, könyvbemutatóknak is otthont ad.
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor
A Teréz körúton 1926-ban nyitott meg a korszak egyik legmodernebb és legelegánsabb mozija, a Metro, ahol akár 700 fő is élvezhette az előadásokat. Elhúzható tetőszerkezet, gépi vezérlésű függönyök, egyenruhás személyzet tették teljessé itt az élményt. A '60-as években kapta a Szikra nevet, 2000-ben zárt be végleg, egy ideig a Ruttkai Éva Színház működött az épületben.
Fotó: Fortepan / FŐFOTÓ
Az Erzsébet körút és a Dohány utca sarkán 1921-ben nyílt meg a Carmen mozi, az azonos nevű, átalakított kávéház épületében. Később Palace, Pest, majd ismét Carmen lett, Bástya mozi néven 1949-től várta a nézőket, 1998-ban zárt be végleg. A fotó 1959-ben készült az akkori Lenin körúton.
Fotó: Fortepan / Handa család
A mai Belvárosi Színház épülete 1911-1913 között készült, az Első Katonai Biztosító Intézet bér- és székházaként. Az alagsorban mulató és étterem működött, ezek helyén épült meg a hatalmas, kör alakú moziterem. Broadway mozi néven várta a vendégeket, később Barlang, majd Ady is lett, a mozi 2003-ban zárt be.
Fotó: Fortepan / Urbán Tamás
A Móricz Zsigmond körtérnél, az akkori Horthy Miklós úton 1934-ben épült Preisich Gábor és Vadász Mihály tervei alapján a főváros első modern bérháza, a Simplon-ház, ami abban is úttörő volt, hogy itt tervezték be először a mozit az épületbe. 
Fotó: Fortepan / Preisich család
A Simplon-ház aljában működött a Simplon mozi, amelynek nézőtere a fotón látható. A rendszerváltásig különböző neveken üzemelt. A tervezők a látvány mellett a praktikusságra is nagy hangsúlyt fektettek, ez volt például az első olyan mozi itthon, ahol más ajtón mentek be és jöttek ki a nézők.
Fotó: Fortepan / Preisich család
A Lloyd mozi 1937-ben nyílt meg a Hollán Ernő utcában. 500 nézőt tudott befogadni, és a Metro mellett ez volt az egyetlen mozgatható tetejű filmszínház a városban. Ezt a tulajdonságát kedvező időjárási körülmények között ki is használták. A II. világháború idején a Duna nevet kapta. 1993-tól az Odeon Videó Kiadó és Kölcsönző Kft. üzemeltette, videotékát is kialakítottak benne. A mozi 2012-ben zárt be.
Fotó: <b><a id="hyperlink_5ee168530fa268bc8b3ae2fa5c9abbc1" href="https://hu.m.wikipedia.org/wiki/F%C3%A1jl:Odeon-Lloyd_mozi.jpg" target="_blank">Wikipédia/Livvyfan</a></b>

(Borító- és ajánlókép forrása: Fortepan/UVATERV, Urbán Tamás.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük