
Az ország legpajkosabb helye: a tüzes nőkről és férfiakról híres
Ha az ország egyik legkülönlegesebb helyét vennéd célba, irány az izgalmas Palócföld!

Szelíd lankák, lejtők és virító szénakazlak szegélyezik a kanyargós utat, ahogy az utazó észrevétlenül eléri a Palócföld határát. A hazánkra és Szlovákiára kiterjedő tájegység behatárolása a 19. század óta problémás.



Az általános nézet szerint a palócság elterjedése a Duna-Tisza közétől észak felé húzódik az Alföld és a magyar-szláv nyelvhatár között. Magában foglalja a Mátrától és a Bükktől északra elterülő térséget, valamint a Nógrádi-medencét és az Ipoly-völgyét.
Lobbanékony, tüzes emberek
Ahogy a Palócföld kiterjedése, úgy a népesség eredete is megosztja a néprajzkutatókat, mégis van azonban olyan közös szál, mely a palócokat összefűzi, ez pedig a népművészet közös eredete, a nagycsaládrendszert tükröző településszerkezet, a közös nyelvjárás és a katolikus vallás.
A palócok a néprajzkutatók szerint derült, vidám kedélyű emberek, erkölcseikben tiszták, szorgalmasak és dolgosak, ugyanakkor büszkék és önérzetesek, a fiatalokat pedig a tüzesség, hevesség, pajkosság és lobbanékonyság jellemzi, ha kell, igazukat véres verekedés árán sem engedik. A mulatságokban kedvük szilaj, emellett jellemző rájuk a duhajkodás is.
Máig őrzik értékeiket
A jó palócok őrzik is értékeiket: 1987-ben Hollókő elnyerte az UNESCO Világörökségi címét, de bármelyik apró településen is járjon az ember, egészen biztos, hogy szépen karbantartott tájházzal, büszkén hordott népviselettel, élő hagyományokkal találkozhat szerte Palócországban, mely emellett gazdag természeti értékekkel is büszkélkedhet.
Itt van például a gyógyhatású mátraderecskei mofetta, az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület, az egerszalóki hőforrás és sódomb, a noszvaji kaptárkövek, vagy éppen a környék pompás vármaradványai, mint a siroki, a somoskői, a salgói, a boldogkői vagy akár a regéci.
Palóc gyöngyszemek
Recsk, a csöppnyi település, mely korábban a magyar Gulagként szerzett magának meglehetősen kétes hírnevet, az egyik legjobb úti cél a palóc kultúra megismeréséhez. Vidám népi muzsikát és énekszót sodor a kirándulók felé a szél, ahogy közelednek a fehérre meszelt, faoszlopos tornáccal és pirosló muskátlikkal díszített tájház felé. Az udvaron bordó szoknyát, fehér kötényt és ingvállat viselő asszonyok kapaszkodnak össze, ruhájukat csak színes kendőik és pompás főkötőik díszítik, miközben a szalagok meg-meglebbennek az éneket kísérő mozdulatokra.
-
Ellentétek vonzása nyaklánc kristályokkal7 990 Ft
-
Színjátszó fehér opálos és cirkónia kristályos ékszerszett19 990 Ft
-
Cirkónia kristállyal díszített édesvízi igazgyöngy nyaklánc négyszög foglalattal14 900 Ft
-
Fehér Swarovski® kristályos dupla ékszerszett17 490 Ft
-
Ezüst nyaklánc cirkónia kövekkel díszített medállal9 150 Ft
-
Fehéren ragyogó Swarovski® kristályos ékszerszett11 090 Ft
-
Háromszínű négyes fonatú ródiumozott ezüst nyaklánc 50 cm21 900 Ft
-
Helló nyár nyaklánc15 900 Ft
-
Fehér cirkónia kövekkel díszített kapcsos ezüst fülbevaló6 350 Ft
-
Kis méretű ezüst karika fülbevaló4 100 Ft
-
Rock and Roll szív alakú fülbevaló8 490 Ft
-
Három Swarovski® kristállyal díszített nyaklánc10 590 Ft
-
Cirkónia kristályos minimalista ovális ezüst fülbevaló14 900 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy fülbevaló csepp alakú ezüst foglalatban11 900 Ft
-
Virágos szív cirkóniával ezüst ékszerszett18 900 Ft
Az 1910-ben épült tájház az ország egyik legrégebbi ilyen jellegű épülete. Hagyományos, hármas elrendezésű lakóhelyiségeiben - ház, pitvar, kamra - mára a térség népművészetét és használati eszközeit bemutató kiállítás kapott helyet. A szép fekvésű Kazárt szintén érdemes meglátogatni.


Míg a tájházban a finom palóc gasztronómia, a zene és tánc jellegzetességeibe pillanthatsz be bele, a másik sarkon megismerheted az egykor itt élő parasztság hétköznapjait: a Kézművesházban a csipkekészítést, a Bányászházban a környék bányamunkásainak életét.
A rimóci főkötőmúzeumban, mely egy szépen felújított parasztházban kapott helyet, az egész palócságra jellemző fejdíszeket nézheted meg, a szomszédos Terény csipkemúzeuma pedig az aprólékos gonddal készült kézimunkáiról nevezetes. Ha szívesen megismernél még néhány vicces, pajkos nevű települést, kattints ide!
Jártál már Palócföldön?

A magazin egyes lapszámait itt rendelheted meg.
OLVASD EL EZT IS!

- falu
- falusi turizmus
3 eldugott, meseszép hegyvidéki falu itthon

- falu
- falusi turizmus