Képek, amiktől összeszorul a szív és a gyomor

Ez maradt mára a koncentrációs táborból

Képeken az emberiség legnagyobb temetője.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

A németek 1940-ben hozták létre az auschwitzi koncentrációs tábort, eredetileg lengyel foglyok számára. A birkenaui láger két évvel később jött létre, ez lett az idehurcolt zsidók megsemmisítésének fő helyszíne. Auschwitz-Birkenauban legkevesebb 1,1 millió ember hunyt el, túlnyomó többségükben zsidók, de sok lengyel, roma, szovjet hadifogoly is áldozatául esett az itteni szörnyűségeknek. A táborba több mint 400 ezer magyar zsidót deportáltak, nem véletlenül nevezik a magyarság, egyúttal az emberiség legnagyobb temetőjének is.

A koncentrációs tábort épp hetven éve, 1945. január 27-én a Vörös Hadsereg katonái szabadították fel. Január 27-ét 2005-ben az ENSZ-közgyűlés a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává nyilvánította.

Szögesdrót a birkenaui megsemmisítő táborban, a lengyelországi Brzezinkában 2015. január 25-én.

Fotó: MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Magyar nemzetiszínű szalag egy vasúti kocsin a birkenaui megsemmisítő táborban, a lengyelországi Brzezinkában 2015. január 25-én.

Fotó: MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Az egykori auschwitzi koncentrációs tábor bejárata az Arbeit macht frei felirattal a lengyelországi Oswiecimben 2015. január 25-én.

Fotó: MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Az egykori auschwitzi koncentrációs tábor épületei a lengyelországi Oswiecimben 2015. január 25-én.

Fotó: MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Orvosi szoba, ahol az auschwitzi koncentrációs tábor működése alatt injekcióval végezték ki az embereket.

Fotó: MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Tavaly több mint 1,5 millió látogatója volt a dél-lengyelországi, 1947-ben létrehozott auschwitz-birkenaui múzeumnak, ami nemcsak az intézmény történetében, hanem az európai történelmi emlékhelyek viszonylatában is rekordot jelent.

A látogatók 70%-át a fiatalok teszik ki, akik gyakran kormányok, illetve civil szervezetek által támogatott művelődési programok keretében érkeznek. Az auschwitzi múzeumban az oktatási programok, az ott szervezett konferenciák és tanulmányutak keretében mintegy 10 ezer ember mélyítette el történelmi tudását.

A széleskörű tájékoztatást a tavaly decemberben elindított honlap is elősegíti, mely lehetővé teszi a hely virtuális látogatását. A panorama.auschwitz.org honlap lengyel és angol nyelven érhető el.

Megrázó képeken a francia kísértetfalu

A franciaországi Oradour-sur-Glane szintén embertelen tettek mementójaként maradt az utókorra. Nézd meg a képeket!

Képeken a francia kísértetfalu

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük