Földünk egyik legszárazabb vidéke egy dél-amerikai kavics- és homoksivatag, mely az Andok és a Csendes-óceán között terül el hosszanti irányban: az Atacama-sivatag különleges és egyben gyönyörű hely.
A Chile és Peru területén húzódó, 15 millió évesnek becsült sivatag mindössze 160 kilométer széles, ám 1000 kilométer hosszú. A Földön talán csak az Antarktisz szárazvölgyeiben mérhető az itteninél is extrémebb időjárás, még magashegységei is teljesen gleccsermentesek.
Az Atacama-sivatag szépsége
Az Atacama-sivatag nagy része köves, homokos táj, egyes vidékein nagyjából évente 3 milliméter a csapadékmennyiség, de olyan térség is van, ahol negyven évig sem esik semmiféle eső. A körülmények sok helyen a marsi tájhoz hasonlítanak, amit a NASA is felismert már, és Mars-szondák tesztelésére is használ. A szinte teljesen lakatlan vidéken gyakorlatilag ismeretlen a fényszennyezés.

Az Atacama extrém szárazságának oka, hogy egyik oldalról az Andok vonulata, a másik oldalról a parti hegység akadályozza a csapadék betörését.
Fotó: Bloomberg / Getty Images Hungary

Az életet a csapadék híján helyenként a tengeri köd teszi lehetővé, ez a beérkező nedvesség elégséges életfeltételeket biztosít egyes moszatoknak, zuzmófajoknak.
Fotó: Pawel Toczynski / Getty Images Hungary

Az Atacama legszárazabb vidékének talaja a marsi körülményeket idézi, nem véletlen, hogy a NASA több alkalommal itt végezte a Mars-szondák tesztelését. A Viking-program jelentéséből kiderül, hogy itt lehet a mikrobiális élet szárazságküszöbe: a Marshoz hasonlóan itt sem találtak életre utaló jeleket.
Fotó: Pawel Toczynski / Getty Images Hungary

A Salar de Tara, azaz a sós völgy vidékének talán legkülönlegesebb látnivalói a Monjes de la Pacana vulkanikus eredetű kőtornyai, melyek magányosan vagy kisebb csoportokban állnak, és dacolnak az erózióval.
Fotó: Ignacio Palacios / Getty Images Hungary

Az Atacama-sivatagban lakott terület alig-alig található, csak néhány hegyi oázisában épültek települések, így a San Pedro de Atacama nevű, mintegy 2400 fős kisváros. A sivatagon egyébként a Pánamerikai főútvonal halad végig.
Fotó: DoraDalton / Getty Images Hungary

Pontosan a gyéren lakott vidéknek köszönhetően szinte ismeretlen itt a fényszennyezés, és a levegő nedvességtartalma is alacsony. A sivatagban ezért ideálisak a körülmények a csillagászati megfigyelésekhez, több obszervatórium működik itt.
Fotó: Anastasiia Shavshyna / Getty Images Hungary

Úgy tartják, hogy a vidék ötvenszer szárazabb lehet, mint a kaliforniai Halál-völgy, amely nevét pedig éppen a szélsőséges, életre alkalmatlan körülményeiről kapta.
Fotó: Steve Allen / Getty Images Hungary

A sivatag mélyén fontos ásványok, így réz, lítium és arany is található, több bányában folyik a kitermelés. Sokáig emiatt határvita zajlott Bolívia és Chile között, majd a konfliktusoknak a csendes-óceáni háború és Chile győzelme vetett véget.
Fotó: zhuzhu / Getty Images Hungary

A Chuquicamata felszíni rézbánya mellett egy azonos nevű város is megépült egykor, ám a bánya növekedésével a lakóknak el kellett hagyni a települést, és egy 15 kilométerrel távolabbi helységről járnak be a szellemváros szomszédságába.
Fotó: cicloco / Getty Images Hungary

A sivatag egyik legnedvesebb területe a magashegységi El Tatio, amely feltörő gejzírjeiről lett híres. Itt jóval több állat és növény megél, és a turisták is gyakran felkeresik.
Fotó: Martinelli73 / Getty Images Hungary
(Képek: Getty Images Hungary.)
Lassítani szabad!
Lassíts le, és élvezd az apró örömteli pillanatokat! Olyan hétköznapi apróságok ezek, amelyek mellett a napi pörgésben könnyedén elmegyünk. Egy izgalmas épület, egy érdekes felhő vagy akár egy szép naplemente, mind-mind olyan apróságok, amelyek miatt érdemes egy kicsit megállni. Merülj el a pillanatban a Gösserrel!
Promóció