Ezek az alpesi gleccserek követik majd az elsőként eltűnt Okjökullt: az évszázad végére a múlté lesznek

Az Alpok gleccserei egyre olvadnak, idővel mind több tűnhet el közülük.

Alpesi gleccserek olvadása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Temetési gyászszertartással búcsúztatták az Okjökull gleccsert Izlandon, egy hónappal később pedig a Pizol-gleccsert Svájcban, miután azok teljes egészében eltűntek a földről, de valószínűleg hasonló sors vár több alpesi hatalmasságra is.

Az Okjökull 700 év után elsőként veszítette el a gleccserstátusát idén nyáron, ezért az összegyűlt emberek a már csak Ok néven működő jégfolt helyén emléktáblát állítottak. Hasonló ceremóniával búcsúztatták a svájci társát is. A klímaváltozás hatása azonban számos további gleccseren szembetűnő lehet.

Alpesi gleccserek: elolvadhatnak?

Az alpesi gleccserek jegének mennyisége már évek óra láthatóan megcsappant, és egyre csak csökken, így az sem kizárt, hogy az évszázad végére már több tucat emléktáblának ad majd helyet Európa egyik legjelentősebb hegységrendszere. A klímaváltozás miatt ugyanis mind nagy veszélyben vannak. Az olvadás pedig egy sor egyelőre beláthatatlan és visszafordíthatatlan folyamatot indíthat el lavinákkal, földcsuszamlásokkal, először áradásokkal, hosszú távon pedig a folyók leapadásával.

Európa leghosszabb gleccsere, a Berni-Alpokban húzódó Aletsch-gleccser komoly okot ad az aggodalomra: az utóbbi években több mint 3 ezer méterrel rövidebb lett az olvadás miatt.
Fotó: Rafael_Wiedenmeier / Getty Images Hungary
Az osztrák-német határon magasodó Zugspitze gleccserei is olvadnak. Olyan gyorsasággal olvadnak a jégtömegek, hogy egyes baljós előrejelzések szerint két évtizeden belül már csak jégmaradványok maradnak a helyükön.
Fotó: picture alliance
A svájci Uri-Alpok több jelentős jégtömege, így a Rhône-gleccser jege is megcsappant. A forró nyarakon a svájciak óriási takarókkal védik, noha a folyamatot így csak lassítani lehet.
Fotó: Frank Bienewald / Getty Images Hungary
A Morteratsch-gleccser a svájci Bernina tartományban található, és zsugorodása is szembetűnő: a '70-es évek vége óta nagyjából másfél kilométert csökkent.
Fotó: argalis / Getty Images Hungary
A svájci Bernina-hágó közelében található Piz Roseg gleccsere, a Corvatsch-gleccser is gyorsan zsugorodni kezdett sajnos.
Fotó: ullstein bild / Getty Images Hungary
A Gorner-gleccser Svájc fontos része egyelőre, de súlyos következményekkel járhat, ha teljesen elolvad.
Fotó: AlpamayoPhoto / Getty Images Hungary
A franciaországi Écrins Nemzeti Park gyöngyszeme az Écrins-gleccser, amelyről ugyancsak elterjedt a hír, hogy gyors olvadás megy rajta végbe. Pár év alatt 2,25%-kal lett kevesebb.
Fotó: SchmitzOlaf / Getty Images Hungary
A svájci Guggi-gleccser sem jár jól a klímaváltozással, a század végére akár el is tűnhet a hegyekből.
Fotó: Thomas Barwick / Getty Images Hungary

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük