4 titokzatos, misztikus síremlék

A furcsa építményeknek épp olyan rajongója vagy, mint a halotti kultuszokat övező titkoknak? Ezeket látnod kell!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A halotti kultusz a világ minden népének életében fontos szerepet játszik - így volt ez az elmúlt századokban épp úgy, mint a civilizáció hajnalán. Erről tanúskodnak a következő síremlékek is, melyek különös elhelyezkedésük, titokzatos belső elrendezésük vagy épp az őket övező hiedelmek révén nem csupán a Világörökség listájának tagjai, de a világ legkülönösebb hasonló építményei közé tartoznak.

Humajun síremléke
Askia síremléke
Buganda királyok síremléke
Dzsószer fáraó síremléke

A mogulok nekropolisza: Humájun császár síremléke, India

E síremlék különös kulturális jelentőséggel bír, miután az indiai szubkontinensen ez jelenti a mogul kertsírok legkorábbról fennmaradt példáját. Humájun, India második mogul császárának sírját, mely a Taj Mahal elődje volt, utóbbival ellentétben a feleség építtette férjének. A Delhiben 1569 és 1570 között felállított sírt 14 évvel a férj halálát követően emelték. Az építkezés 1,5 millió rúpiába került. Később az uralkodócsalád számos tagját temették itt el, és a kert ma mintegy 150 sírt rejt.

A területet találóan a mogul dinasztia nekropoliszaként jellemzik. Maga a sír egy hatalmas kert közepén, négyszeres szimmetriában elrendezve helyezkedik el, kis csatornákkal összekötött medencékkel díszítve. A sír és az azt körülvevő építmények alapvetően eredeti állapotukban maradtak fenn, és a közelmúltban végzett apró restaurálásokat is nagy műértéssel hajtották végre.

Az építmény különlegességét az alatta rejlő titokzatos alagút- és kriptarendszer mellett sajátos elhelyezkedése adja, illetve a további indiai síremlékekkel való különös hálózata, mely szoros kapcsolatban áll a csillagászati jelenségekkel, az égitestek elhelyezkedésével. Mindennek köze van ahhoz is, hogy úgy tartották, a mogult a Föld olyan pontján kell eltemetni, melynek elhelyezkedése különös spirituális erővel bír.

A furcsa, tüskés piramis: Askia síremléke, Mali

Mali furcsa piramisa, mely egyben az ország egyik legnevezetesebb látnivalója, egy letűnt civilizáció lenyűgöző bizonyítéka, egyúttal az emberiség történelmének fontos állomását jelképező terület. Askia feltűnő, 17 méter magas, piramis szerkezetű sírját maga Askia Mohamed, a szongáj uralkodó építtette 1495-ben, Gao nevezetű fővárosában. Az építmény a főként 15-16. században virágzó birodalom erejéről és gazdagságáról tanúskodik, melyet a szaharai só- és aranykereskedelem ellenőrzése tett lehetővé.

A világ 15 titokzatos romvárosa

Nézegess képeket!

Elolvasom

A sír továbbá jó példája a Szahel-övezetre jellemző agyagépítészetnek. A különös, tüskés piramis építtetője, Askia Mohamed az Askia-dinasztia alapítója volt. Úgy tartják, hogy Mekka felé vezető útján átkelt Egyiptomon, és mivel lenyűgözték a piramisok, úgy döntött, hogy földi és égi dicsősége kedvéért piramissírt emeltet magának. A sírhoz felhasznált agyag, illetve a faanyag is Mekkából származik, és állítólag a mitikus hősként tisztelt uralkodó parancsára ezer tevéből álló karaván szállította a sivatagon át. Az építmény belülről leginkább egy rendkívül sötét lakóházhoz hasonlít, számos szobával és folyosóval, illetve csigalépcsővel, melynek felépítésében a szent hetes szám tiszteletét vették figyelembe.

Istentől származó lelkek: a Buganda Királyok síremléke, Uganda

A Buganda Királyok síremlékei Uganda Kampala körzetében, Kasubi hegyén fekszenek. A síremléket rejtő mintegy 30 hektáros domb három fő helyszínre osztható: a fő sírhelyre, mely a terület nyugati részén fekszik, egy másik területre, melyen épületek és sírok találhatók, valamint a domb keleti részén fekvő, mezőgazdaságilag művelt területre.

A dombtetőn található a Buganda Királyság Kabaka-királyainak korábbi palotája, melyet 1882-ben építettek, majd 1884-ben sírhellyé alakítottak át. A kör alakú, kupolás fő sírhelyen négy királyi sír található. Az épületet fából, zsúpból, nádból és sárral tapasztott sövényből készítették, mely a szerves anyagokból történő építkezés kiváló példája.

A hely fő jelentőségét a hit, a szellemiség, a folytonosság és az összetartás megfoghatatlan értékei adják. A sírok, különösen azok térbeli elrendezése, a paloták, illetve épületegyüttesek legnagyszerűbb fennmaradt példái, melyek a technikai újítások több száz éves fejlődését tükrözik. A síremlék ma is az ország legfontosabb vallási helyszíne, úgy tartották ugyanis, az uralkodók az egek istenétől származnak. Haláluk után a hagyomány szerint minden Kabaka-királyt külön sírba temettek, azonban állkapocscsontjaikat a királyi sírhely őrzi, úgy tartják ugyanis, abban lakozik túlvilági lelkük.
 

Rejtélyes, misztikus helyek

Nézegess képeket!

Elolvasom

A legelső fényhegy: Dzsószer fáraó sírja, Egyiptom

Memphisz, az i. e. harmadik évezredben az egyiptomi Óbirodalom fővárosának számított, egyúttal egyike volt az ókori világ hét csodájának.

A város temetkezési helyéül szolgáló piramisok földje számos rendkívüli műemléket foglal magában, melyek tanúsítják, az ókori Egyiptom volt az egyik legragyogóbb civilizáció, mely e bolygón valaha létezett.

Az egyesült Egyiptom első uralkodója, Ménész fáraó állítólag i. e. 3100-ban adta parancsba egy új főváros felépítését a Nílus deltájánál, és a város a Menufer nevet kapta, ami azt jelenti, Ménész városa. A közeli Szakkara volt a település nekropolisza, mely egyben az egész ország legnagyobb temetkezési helye is volt, valamint az első nagy kőpiramis otthona.

A piramist a harmadik dinasztia megalapítója, a körülbelül i. e. 2668-tól uralkodó Dzsószer fáraó mauzóleumaként építették. A fáraó építésze és vezíre - minisztere -, Imhotep által tervezett, 10 méter magas fallal körbevett temetőkomplexumban álló sírhely a világ legnagyobb lépcsős piramisa. A fáraók és az egyiptomiak halotti kultuszához innentől kezdve szervesen hozzátartozott a piramisépítészet, úgy tartották ugyanis, az építmény egyfajta fényhegy, melyen át a fáraó lelke visszajut az istenekhez, akiktől származik.

Cikkünk a Partvonal Kiadó Világörökség című könyve alapján készült. Képek: wikipedia.org, Wknight94; www.degial.com; media-2.web.britannica.com.

Ezt is szeretjük