Különleges az agyad, ha libabőrös leszel, amikor jó zenét hallgatsz
Ritka és kivételes személyiségjegyekről árulkodik ez a tulajdonság.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Hemzsegnek az online vásárlók, miközben konganak az ürességtől a butikok: a járványhelyzet átírta a vásárlási szokásokat »
- Elképesztően nőies és sokoldalú trend tér vissza: a kordbársony cuccok idén így ütősek »
- A legerősebb vízhajtó smoothie receptek: pár nap alatt segítenek megszüntetni a puffadást »
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- 16 éves lett Deustch Anita és Kinizsi Ottó nagyobbik lánya: Emma gyönyörű tini
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
- 122 éves koráig élt a francia asszony: különös képeken mutatjuk hosszú életét
Matthew Sachs a Harvard Egyetem korábbi hallgatójaként arra kereste a választ, milyen folyamatokat indít el az agyban a zenehallgatás azoknál, akik a feszültségoldás ezen formáját választják. A kutatásban húsz diák vett részt, közülük tízen felidézték, hogy libabőrösek lettek egy nekik tetsző dallam hallatán, míg a csoport másik fele nem tapasztalt ilyesmit.
Sachs rájött, hogy azok, akik a zenéhez konkrét fizikai és érzelmi vonatkoztatást társítottak, eltérő agyi funkciókkal rendelkeznek azokhoz képest, akik nem számoltak be hasonló élményekről. Az eredmények szerint ez azért lehetséges, mert a zenei hangzás feldolgozásáért ugyanaz az agyterület felel, amelyik az információgyűjtésért és az emlékezésért.
Arra még nem sikerült választ találni, pontosan milyen folyamatok játszódnak le a fejben a zene okozta öröm során, az viszont már nyilvánvaló, hogy intenzívebben élik meg érzéseiket azok a személyek, akik libabőrösök lesznek egy-egy dal hallatán. A kutatást teljes egészében az Oxford Academic oldalán is elolvashatod.

A bőrödön is átélheted az orgazmust?
Frissonnak keresztelték a kutatók azt a jelenséget, amikor az egész testet kellemes borzongás járja át egy dal közepette. A Frontiers in Psychology szaklapban úgy emlegetik a frissont, mint a bőr orgazmusát, melyet egy kellemes dallam mellett kiválthat egy filmjelenet, egy szép festmény, sőt, akár a fizikai kontaktus is egy számodra szimpatikus személlyel. Az eddig megjelent kutatások szerint, akik gyakran megtapasztalják ezeket a mozzanatokat, többnyire kreatív, élénk, a változatosságot kedvelő személyiségek.