YKK: a mozaikszó, amit naponta látsz, de nem tudod, hol - Segítünk
Az YKK a Yoshida Kogyo Kabushikikaisha, azaz Yoshida Művek Kft. rövidítése.


- Elképesztően nőies az idei táskadivat: ezek a fazonok most a legnépszerűbbek »
- 4 olcsó sporteszköz, ami hatékonyabbá teszi az otthoni edzést: így segítik az alakformálást »
- Finom karcsúsító turmix, ami alaposan felpiszkálja a lusta anyagcserét: kipucolja a méreganyagokat, elhajtja a felesleges vizet »
- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Helyesíráskvíz, amit sokan elrontanak: egyelőre vagy egyenlőre, melyik a jó?
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- Magyar is van a világ leghíresebb mémjei között: a rajtuk szereplő emberek így megváltoztak az évek során
Ott van a farmerodon, a pulcsidon, a dzsekiden, a táskádon, talán a bokacsizmádon is. Egészen pontosan a cipzár húzókáján látható az YKK mozaikszó. És hogy miért látod minden cipzáron ezeket a betűket?
Egyszerű a magyarázat: a világon eladott cipzárok körülbelül 90%-át a Yoshida Kogyo Kabushikikaisha, azaz Yoshida Művek Kft. gyártja.
Mi is az az YKK?
A ma ismert cipzár elődjét Whitcomb L. Judson amerikai mérnök szabadalmaztatta 1893-ban, melynek sorozatgyártása 1905-ben kezdődött meg. Ehhez a típushoz azonban még külön nyitóeszközre volt szükség. Ezt tökéletesítette a svéd származású, Amerikában élő mérnök, Gideon Sundbäck - találmányát 1913-ban sikerült szabadalmaztatnia is. A cipzár használata ezt követően fokozatosan egyre népszerűbb lett világszerte, és az 1960-as évekre már két óriáscég uralta a piacot: a német Optilion és az amerikai Talon.

Ekkor került a nemzetközi színpadra az 1934-ben alapított japán vállalat, az YKK, mely hazájában, Japánban már gyakorlatilag egyeduralkodó volt. A vállalat alapítója Tadao Yoshida a magas vámok miatt sokáig nem tudott betörni a nemzetközi piacra, így a ’60-as évektől sorra hozta létre külföldi leányvállalatait. Elsőként Új-Zélandon, Malajziában, Thaiföldön, mára pedig több mint hetven országban van jelen.
Az YKK sikerének titka egyfelől a minőség, illetve az, hogy a cég a kezdetektől egészen napjainkig hajlandó gyakorlatilag bármilyen cipzárt legyártani - darabszámtól függetlenül. Akár légmentes, lángálló vagy vízálló cipzárokat is előállítanak: nem véletlen, hogy ők készítették például Neil Armstrong űrhajósruhájának cipzárját. Másfelől az YKK - a konkurens cégekkel ellentétben - képes volt meglovagolni a fast fashion hullámot. Mára az YKK a globális cipzárpiac 90%-át uralja, a Talonnak és az Optilionnak nagyjából 5-5% maradt. A céget napainkban az alapító Tadao Yoshida fia, Tadahiro vezeti.
Válassz minőségi ruhát!
Ha a cipzár nem ér el egészen a ruha végéig, az mindig árulkodó. Megmutatjuk, még milyen különbségek lehetnek gyanúsak vásárláskor.
Képek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!

- intelligencia
- öltözködés