Vizet találtak egy szuperföld légkörében: ilyenre még nem volt példa
Most először találtak vizet egy távoli csillag bolygójának légkörében.
Először talált vizet egy csillagászcsoport egy távoli csillag potenciálisan lakható övezetében keringő bolygó légkörében. A felfedezés alapján a K2-18b jelű planéta a Földön kívüli élet utáni kutatás célpontja lehet. A Nature Astronomy című szaklap friss számában megjelent tanulmány szerint az új űrteleszkópok tíz éven belül alkalmasak lehetnek arra, hogy megállapítsák, a K2-18b légköre tartalmaz-e a élő szervezetek létrejöttéhez szükséges gázokat.
Lakhatónak akkor tekintenek egy csillag körüli zónát, amikor a hőmérséklet lehetővé teszi a folyékony halmazállapotú víz felszíni jelenlétét az ott keringő bolygókon. A bolygó, amelynek a légkörében vizet fedeztek fel, a Föld valamivel több mint kétszerese, és az úgynevezett szuperföldek közé sorolják. Hőmérséklete elég enyhe - nulla és 40 Celsius-fok közötti - lehet ahhoz, hogy a víz folyékony legyen a felszínén.
Még tartogathat meglepetéseket az exobolygó
A K2-18b 111 fényévnyire található a Földtől, vagyis túl messze ahhoz, hogy űrszondát küldhessenek oda, ezért meg kell várni az űrtávcsövek új nemzedékét, melyek a 2020-as években kezdenek működni, ezekkel lehet majd meghatározni, hogy a bolygó légköre tartalmaz-e olyan gázokat, amik csak élő szervezetekből származhatnak.
A kutatócsoport a Hubble űrtávcső által 2016-2017-ben felfedezett, Naprendszeren kívüli bolygókat vizsgálta meg. Tanulmányozták a csillagfény változásait, amint a bolygók elhaladtak napjuk előtt, hogy azonosítsanak néhányat a légkörükben található gázok közül. Csak a K2-18b mutatta a víz molekuláris lenyomatát.
Lakható lehet?
Angelos Tsiaras, a Universtiy College London - UCL - kutatócsoportjának tagja szerint a víz azonosítása egy lakható bolygó légkörében hihetetlenül izgalmas felfedezés. Más kutatók azonban vitatják, hogy a bolygó lakható lenne. Egy elemzés szerint a Földnél másfélszer nagyobb bolygóknak nem valószínű, hogy köves a felszíne. Az is elképzelhető, hogy a K2-18b mérete és gravitációja megnehezíti az élet kialakulását és fennmaradását.
Más vélemények szerint a K2-18b nem is annyira szuperföld, mint inkább mini-Neptunusz. Ebbe a kategóriába olyan bolygókat sorolnak, amelyek a szuperföldeknél nagyobb tömegűek, akár tízszer akkorák is. A kutatócsoport vezetője, Giovanna Tinetti azonban fenntartja nézetét, mely szerint a K2-18b lakható lehet.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Sűrűsége a Marséhoz és a Jupiter Európé nevű bolygójáéhoz hasonlít, sokkal nagyobb a Neptunuszénál. Valószínűbb, hogy kőből és jégből áll. A jelenlegi eszközökkel nem lehet megmondani, hogy óceán vagy kő található-e rajta, de kezdetnek elég jó, hogy vizet találtunk a légkörében - magyarázta Tinetti. A felfedezésről a BBC hírportálja számolt be.
Mekkora az ember a világűrhöz képest?
Azt mondják, az emberi agy képtelen felfogni, mi az, hogy végtelen. Talán az alábbi fotók után egy kicsit könnyebb lesz elképzelni azt, hogy mi mindent nem tudunk elképzelni. Icipici pontocska a világunk - a képsorozat végén pedig fény derül a csodára.
Mekkora az ember a világűrhöz képest? Lebilincselő fotókon az univerzum méretei
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- csillagászat
Szuperföldet találtak a közvetlen közelünkben - Lakható is lehet a kutatók szerint
- tudomány
- csillagászat
Ismeretlen bolygókat fedezett fel a szomszédban a NASA űrszondája
- űrkutatás
- tudomány