Szuperföldet találtak a közvetlen közelünkben - Lakható is lehet a kutatók szerint
Elképzelhető, hogy a közelmúltban felfedezett szuperföldön adottak az élet feltételei.


- Durva, milyen bőrhibákat okozhat a gyakori tejfogyasztás: a pattanás csak a kezdet a szakértők szerint »
- Laza stílusa miatt imádják a neten a 49 éves divatbloggert: egyszerre vagány és nőies »
- Tavasszal minden formában divatos lesz a farmer: ezekre a nőies darabokra érdemes lecsapni a nadrágon túl »
- A Dallas Pamelája a plasztikai beavatkozásai után: a 71 éves Victoria Principal friss fotókon
- Kvíz: mennyire ismered Európa városait? Teszteld földrajzi tudásodat!
- Ő a 18 éves Gáspár Virág párja: bombázóvá fogyott Krisztián mellett
- 10 kérdéses törikvíz az ötödikes tananyagból: tudod, mikor kötötték a vérszerződést?
- "Lehet, hogy szűk lesz egy kicsit, de a férje majd bejáratja" - Magyar nők megrázó vallomásai a férjöltésről
Szuperföldre bukkant a NASA exobolygókra specializálódott űrszondája, a TESS. A Naprendszerünktől mindössze 31 fényévre található objektum a GJ 357 törpecsillag körül kering, körülbelül hatszor nagyobb, mint a Föld, és 55,7 nap alatt kerüli meg a gazdacsillagot. Lisa Kaltenegger, a Cornell Egyetem Carl Sagan Intézetének munkatársa úgy véli, nem kizárt, hogy az égitest alkalmas az életre.
A szakértő és kutatói csapata az év elején bukkantak rá a GJ 357 d névre keresztelt bolygóra, amikor egy másik, GJ 357 b elnevezésű, a Földnél jóval forróbb exobolygót tanulmányoztak a TESS adatai alapján. Kaltenegger a USA Today-nek azt mondta: amennyiben a most felfedezett szuperföld megfelelően vastag légkörrel rendelkezik, elképzelhető, hogy a víz folyékony halmazállapotban maradhat fenn a felszínén.

Erre utal az a tény is, hogy a GJ 357 d a gazdacsillag lakható zónájában fekszik. Ám a NASA számításai szerint abban az esetben, ha az objektumnak nincs meg a kellő vastagságú atmoszférája, nagyjából -64 Celsius-fok lehet a felszínén, így legfeljebb jég formájában található rajta víz.
Lisa Kaltenegger arról is beszélt, hogy a következő években két új teleszkóppal kezdik majd keresni az élet jeleit a GJ 357 d-n. A szuperföld az exobolygók egy feltételezett kategóriája, melynek tömege nagyobb Földünkénél, de könnyebb, mint a Naprendszer legkisebb óriásbolygóié. Csillaguktól elég sugárzást kapnak, hogy a légkörük gáztartalmának nagy része el tudjon párologni, így ne váljanak gázóriásokká. A feltételezések szerint az ilyen bolygók felépítése a Földéhez többé-kevésbé hasonló.
Képek: NASA
Képeken a marsi napfelkelte és naplemente
Az InSight körülbelül 13 óra különbséggel készítette a képeket a robotkarján található kamerával. Mivel a Nap sokkal messzebb van a Marstól, mint a Földtől, az emberek számára szokatlanul kicsinek tűnik a felvételeken.
OLVASD EL EZT IS!

- tudomány
- csillagászat
Ismeretlen bolygókat fedezett fel a szomszédban a NASA űrszondája

- űrkutatás
- tudomány