Ezért tűnik rövidebbnek a visszaút: így csap be az agyad

Nem csak az ismerősség számít a kutatók szerint.

Visszaút rövidebb
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bizonyára mindenki tapasztalta már akár autóval, akár busszal, vonattal vagy repülővel ment valahová, hogy az odaút valamiért mindig rövidebbnek tűnik a visszaúthoz képest. 

Ez a jelenség a kutatók figyelmét is felkeltette már. És sokan sokféleképp igyekeztek megindokolni. Az egyik lehetséges magyarázatot  Zoey Chen, a Miami Egyetem pszichológusa és munkatársai adták rá .

Ezért tűnik rövidebbnek a visszaút

Létezik egyfajta belső óránk, mely biológiai alapokon nyugszik, és viszonylag pontos: szívünk egyenletes ritmusra ver, testünk pedig napi ciklusokon megy keresztül. Pszichológiai szinten azonban az időérzékelésünk pontatlan, és nagyban befolyásolja a hangulatunk. Ennek egyik oka, hogy az idő szubjektív érzékelése lelassul az ismeretlen élmények hatására. Tehát mivel az odaút még nem ismerős számunkra, több új impulzus ér bennünket, hosszabbnak érezzük, mint a már ismerős visszautat.

Az izgalom, várakozás "nyújtja" az időt

Ezenkívül Zoey Chen szerint az utazás két szakaszához jellemzően nem azonos szintű várakozás társul. Ha például nyaralni megyünk, valószínűleg nagyon várjuk már, hogy odaérjünk, míg a megszokott hétköznapokba való visszatérés már kevésbé spannol fel bennünket. Egyébként ez a jelenség akkor is megfigyelhető, ha olyan helyre utazunk, amit már ismerünk, akár naponta ingázunk oda - ilyenkor jellemzően fejben jegyzetelünk, készülünk az aznapi teendőkre. Ilyenkor a várakozás fokozza az izgalmat, felkelti a figyelmet, és éberebbé tesz bennünket. Vagyis az izgalom látszólagos időmegnyúlást eredményez.

Zoey Chen és munkatársai elméletüket egy kísérlettel igazolták: a vizsgálati alanyoknak videókat kellett megnézniük. A videó betöltése előtt és utána is 15 másodpercen át egy forgó kört kellett nézniük. A csoport egyik tagjának azt mondták, hogy egy vicces videóra számíthatnak, míg a másik csoportot úgy tájékoztatták, hogy unalmas videót fognak látni. Ebben a kísérletben a videó előtti 15 másodperces várakozás jelentette az odautat, az utána következő 15 másodperc pedig a visszautat. A kísérlet végén megkérdezték résztvevőket, hogy becsüljék meg, az „odaút” és a „visszaút” hosszát. A kutatásban részt vevők minden esetben az előbbit ítélték hosszabbnak. A különbség azonban kisebb volt abban az esetben, amikor azt mondták a résztvevőknek, hogy unalmas videóra számíthatnak - vagyis amikor az „odaúton” kevésbé voltak izgatottak a kísérleti alanyok.

Melyik európai városban van a Spanyol lépcső? Ha szeretsz utazni, tudod a választ erre a 8 kérdésre

Teszteld, mennyire ismered a híres európai látnivalókat!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük