Örökre a háború borzalmainak jelképévé vált - Fotó örökítette meg a 9 éves vietnámi kislány súlyos égési sérüléseit

Több mint fél évszázad telt el a fotó elkészülte óta.

Vietnámi háború híres fotó
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan ismerik Nick Ut vietnámi-amerikai fotós 1973-mas Pulitzer-díjas fotóját - melyet ide kattintva megtekinthetsz. Az Associated Press hírügynökség fotósának képén egy csapat vietnámi gyerek látható, középen egy síró meztelen kislánnyal.

A „napalm lány” néven elhíresült 9 éves Phan Thị Kim Phúc ruháját a falujukra ledobott napalmbomba gyújtotta fel, emiatt vetkőzött le és menekült a többiekkel. Testének 30%-át harmadfokú égési sérülések borítják, melyek több mint öt évtizeddel később is láthatóak.

A napalm lány

A dél-vietnámi Trang Bang falura 1972. június 8-át dobtak napalmbombát az amerikaiak. A napalm egy erősen gyúlékony, sűrűn folyós vagy zselés állagú anyag, ami szétszóródva rátapad a környező anyagokra - így akár a ruhákra is. A bomba ledobásának oka az volt, hogy a pilóta ellenséges haderőknek nézett egy a faluban tartózkodó civilekből álló csoportot, akik épp egy vallásos ünnepen vettek részt egy pagodában. Rengetegen meghaltak, az életben maradtak - köztük sok gyerek - pedig fejvesztve menekültek.

Az akkor alig 21 éves, de már tapasztalt háborús fotósnak számító Nick Ut a környéken dolgozott, és megörökítette az azóta ikonikussá vált jelenetet, mely rövid időn belül a háború ártatlan áldozatainak jelképévé vált. A kép elkészülte után Nick Ut a saigoni Barsky Kórházba vitte a 9 éves kislányt. Az égési sérülései olyan súlyosak voltak, hogy végül 14 hónapot töltött kórházban, és 17 műtéten esett át. A bőrátültetés önmagában kevésnek bizonyult, így tíz évvel később egy Nyugat-Németországban végzett kezelést követően tudott újra megfelelően mozogni. De azóta is szüksége van lézeres kezelésekre, melyek puhítják a sápadt, vastag hegszövetet, amely a bal karján, a hónalján, a nyakán és szinte az egész hátán a mai napig láthatók és mindennapos fájdalmat okoznak számára.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Phan Thị Kim Phúc napjainkban

Nick Ut és Phan Thị Kim Phúc a későbbiekben sem tévesztették egymást szem elől, és napjainkban is jó kapcsolatot ápolnak. A fotós és az egykori kislány a fenti borítóképünkön együtt látható: a kép 2022. május 11-én készült Vatikánban.

Phan Thị Kim Phúc ma Kanadában él családjával. Orvosi diplomáját a Havannai Egyetemen szerezte - itt ismerte meg szintén vietnámi férjét, akivel 1992-ben összeházasodtak és két fiuk született . 1994 óta az UNESCO jószolgálati nagykövete, 1997-ben pedig megalakította a Kim Phúc Alapítványt, melynek célja, hogy segítséget nyújtson a háború gyermekáldozatainak. Az elmúlt évtizedekben mélyen vallásos lett, találkozott a pilótával, aki 1972 júniusában véletlenül dobott bombát a falujukra. Megbocsátott neki.

Ritkán látott II. világháborús fotók

A szövetségesek és a tengelyhatalmak szembenállása több tízmillió ember halálát okozta, sokaknak pedig örökre tönkrement az élete. 

82 éve ezen a napon tört ki a II. világháború: ritkán látott fotókon az emberiség egyik legszörnyűbb időszaka

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük