Rakétatámadás végzett az amerikai újságírónővel néhány éve - A világ legveszélyesebb helyeiről tudósított Marie Colvin

A Közel-Kelet-specialista az életét kockáztatva számolt be a véres összecsapásokról, de a szíriai polgárháborút már ő sem élte túl.

Marie Colvin haditudósító élete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az egyik legveszélyesebb hivatást, a haditudósítást elsősorban férfiak végzik, de akad néhány kitűnő női riporter is. 

Marie Colvin a legjobbak közé tartozott, munkáiért többször is kitüntették a The Sunday Timesnak dolgozó újságírónőt. 

A világ legveszélyesebb helyeiről tudósított Marie Colvin

Mare Colvin New Yorkban született 1956-ban, ott is járt iskolába, majd a Yale Egyetemen antropológiát tanult. Az egyetem után újságíróként kezdett dolgozni a United Press Internationalnél, ahol először nyílt lehetősége a Közel-Keletről tudósítani. Majd 1985-ben Angliába utazott, ahol a The Sunday Times munkatársa lett. Itt dolgozott egészen élete végéig haditudósítóként, olyan háborús helyszíneken járva, mint Csecsenföld, Szerbia, Sierra Leone vagy Kelet-Timor. 

Marie Colvin cikk
Fotó: Tom Stoddart Archive / Getty Images Hungary

Gyakran megkörnyékezte a halál, 2001-ben, Sri Lankában a fél szemére megvakult egy gránátrepesz miatt. De ekkor sem változtatott semmin, ugyanúgy folytatta a munkát, ahogy előtte. Remek újságíró volt, aki a háború szörnyűségeit próbálta bemutatni a világnak, és felhívni a figyelmet az áldozatokra. Szinte az utolsó újságíróként maradt ott Kelet-Timorban, amikor milicisták egy nőkből és gyerekekből álló ENSZ-menekülttábort fenyegettek. Mivel Colvin ott maradt tudósítani, végül kimenekítették a táborban rekedteket, így a bátorságával végül több mint 1500 életet mentett meg. 

Nem volt könnyű jellem

Colvin a civil életbe nem igazán illett bele, nem fizette a számlákat, és a határidőket sem nagyon tartotta be. De női mivoltát igyekezett a hadszíntéren is megtartani, La Perla fehérneműket hordott az ing és golyóálló mellény alatt. Nem meglepő, de a sok átélt trauma megviselte az idegrendszerét, amit alkohollal próbált lenyugtatni. A veszély viszont továbbra is vonzotta, meg a kényszer, hogy minden háborús zónából tudósítson. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Az arab tavasz kirobbanása alatt Líbiába, Egyiptomba és végül Szíriába utazott kollégájával, Paul Conroy fotóssal. Bejutottak a lezárt Homs városába, ahol a szír hadsereg a civileket lőtte ki terroristának beállítva őket. Itt érte a végzetes rakétatámadás 2012. február 22-én francia kollégájával, Remi Ochlikkal egyetemben. Az 56 éves korában elhunyt újságírót szülőotthonában búcsúztatták el, majd hamvainak egy részét Long Island melletti vizekbe, másik felét pedig a Temzébe szórták. 

Olvass tovább - Őrültnek tettette magát az újságírónő, hogy beépüljön az elmegyógyintézetbe: szörnyű dolgokat tapasztalt

A fiatal újságírónő bátorságának köszönhetően máshogy kezdték kezelni a mentális betegeket Amerikában.

Őrültnek tettette magát az újságírónő, hogy beépüljön az elmegyógyintézetbe: szörnyű dolgokat tapasztalt

A fiatal újságírónő bátorságának köszönhetően máshogy kezdték kezelni a mentális betegeket Amerikában.

Elolvasom

(Borítókép forrása:  MTI/EPA/PA/IVOR PRICKETT

Cikken belüli kép forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük