A szurikáták nem olyan ártatlanok, mint ahogy kinéznek - Néhány nőstény még a saját rokonát is megeszi

Különleges gén tehet néhány nőstény szurikátát domináns egyeddé.

Vezér szurikáta különleges génje
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szurikáták nagy népszerűségnek örvendenek, különösen a gyerekek körében, mókás kinézetük és viselkedésük miatt. A valóságban viszont a kedvesnek tűnő állatok igazán kegyetlenek is tudnak lenni egymással. 

A szurikáták nem olyan ártatlanok, mint ahogy kinéznek 

Bár nagyon aranyosnak látszanak, a vezér nőstény egyedek bármire hajlandóak a hatalom megtartása érdekében. Nem riadnak vissza attól sem, hogy megöljék nőstény rokonaikat, és megegyék azok utódait. A tudósok nemrég rájöttek, mi segít a gyilkos szurikátáknak vezérré válni és annak is maradni hosszú távon. A bioRxiv online szerveren közzétett tanulmány szerint a domináns egyedek speciális génekkel rendelkeznek, ami szuper immunitást ad nekik. 

szurikáták
Fotó: Picture by Tambako the Jaguar / Getty Images Hungary

A szurikáták nagy létszámú, gyakran 50 főt is elérő csoportokban élnek, amit egy nőstény vezet, aki az utódok 80 százalékáért felelős. Ha egy alacsony rangú nőstény utódokat hoz világra, kizárják a csapatból, az utódait pedig megölik. A vezető nőstény évente többször is szülhet utódokat, akiknek a nevelésében az egész csapat részt vesz. Nem ritka, hogy egy domináns nőstény 72 utódot hoz világra, míg a többi nőstény egyet sem. További érdekes állati szokásokról olvashatsz korábbi válogatásunkban

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Speciális gén segít vezetővé válni

A dél-afrikai Kuruman-folyó menti rezervátumban lefolytatott, három évig tartó kutatásban nemcsak megfigyelték a szurikáták viselkedését és egymással való kapcsolatát, de rendszeresen vérmintákat is vettek tőlük - ismertette a Live Science-nek Jenny Tung, a Duke Egyetem evolúciós antropológiaprofesszora, aki a kutatás alapján készített tanulmány társszerzője is egyben. 

A vérmintákból kiderült, hogy a domináns nőstények és hímek vérében magasabb volt a kortizolszint, a stresszel összekapcsolt hormon. Míg a domináns nőstények esetében magasabb volt az androgénszint, a növekedésért és a szaporodásért felelős hormon is. Szintén jobban reagáltak a gyulladást okozó hatásokra a hímeknél, ami azt sugallja, hogy az ő szervezetük jobban szembe tud szállni a fertőzésekkel. A tudósok szerint a vezetővé vált egyedek státusza is befolyásolta a sejtek változását, és még ellenállóbbá tette őket. 

Szinte emberi magatartást figyeltek meg egyes állatfajoknál betegség idején

Sok állatfaj ösztöneire hallgatva gyakorolja a biztonságos távolságtartást, ha beteg van köztük.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük