6 rossz hír 2009-re
Vajon tényleg kemény évnek nézünk elébe, vagy lesz olyan, aminek örülhetünk? Összegyűjtöttük az idei év legfontosabb változásait.
Az új év nemcsak fogadalmakat, de a mindennapi életben is számos változást hozott. Összegyűjtöttük a legfontosabbakat, amelyekkel érdemes tisztában lenned, nehogy hideg zuhanyként érjen, hogy ezentúl mélyebben kell majd a pénztárcádba nyúlnod.
Drágább a szemét, a víz, az áram
2009-ben számos közszolgáltatásért kell többet fizetni - nem meglepetés, hogy leginkább Budapesten drágul az élet.
A fővárosban a szemétszállítás díját emelték a legnagyobb mértékben - pontosan 14,1%-kal, ám ezért több szolgáltatást, például kétszáz további szelektív hulladékgyűjtő konténert vehetsz igénybe.
A víz díja 8,4%-kal, a csatornahasználat díja pedig csaknem 10%-kal emelkedett januártól. Drágult az áram 2,9%-kal, ami azt jelenti, hogy háztartásonként átlagosan 180 forinttal kell havonta többet fizetni.
Csökken a fűtés díja
Kevés dolog akad, ami az évek múlásával olcsóbb. Idén viszont kevesebbet kell fizetniük azoknak, akik budapesti távfűtéses lakásban élnek. A Főtáv tarifái átlagosan akár 8,5%-kal csökkenhetnek, a vidéki távhőszolgáltatás azonban drágul: Szombathelyen például, ahol októberben is emeltek, januártól újabb 17%-os díjemeléssel kell számolni. Szegeden 10%-os, Pécsett 8%-os a drágulás, míg Miskolcon nem változik a tarifa.
Januártól nem drágult a gáz, az autópálya-matricákért sem kell mélyebben a pénztárcádba nyúlnod, valamint a MÁV sem emelt a jegyárakon, így a 2008-as díjszabás érvényes.
Tovább drágul a tömegközlekedés
Ha a vasút nem is, a helyi tömegközlekedés drágább lesz idén. Mind a BKV, mind a vidéki társaságok emelik a jegyárakat. A BKV díjai 8%-kal nőnek, így a felnőtt havi bérletért - a MÁV és a Volán szolgáltatásait is felölelő Egyesített Budapesti Bérletért - 9 ezer forintot, a diák- és nyugdíjas havi bérletért pedig 3550 forintot kell fizetni.
Megszűnt viszont a drágább éjszakai jegy: ezentúl a vonaljegy használható az éjszakai járatokon, hasonlóan az átszálló-, a gyűjtő- és a környéki vonaljegyekhez. Január közepétől a vonaljegy ára 270 forintról 290-re emelkedik.
A főváros mellett a vidéki nagyvárosokban is drágulásra lehet számítani - Debrecenben 4-11%-kal, Tatabányán 9,55%-kal emelkednek az árak. Miskolcon mintegy 14%-kal, Szegeden 9,5%-kal nőnek a közlekedési tarifák, Pécsett és Kecskeméten pedig közel 7%-kal.
A leggyakrabban igénybe vett postai szolgáltatások tarifái januártól 5-10 forinttal emelkedtek, így a levelezőlap és a 30 grammos levél feladási díja 70 forintról 75 forintra, az 50 grammos levélé pedig 100 forintról 105 forintra emelkedett. Az elsőbbségi levelekért nem kell többet fizetni, de a tértivevényes és az ajánlott különszolgáltatások 5, illetve 10 forinttal többe kerülnek idén.
Változások autóvásárlásnál és a bérekben is
Az év elejétől megszűnt az önerő nélküli gépjármű-vásárlási lehetőség, és a korábbi tíz helyett maximum nyolc év futamidő mellett lehet kölcsönt felvenni.
Ezentúl azonban nem kaphatnak hitelt azok, akik olyan autót terveznek vásárolni, melynek életkora a hitelfinanszírozás fennállása alatt meghaladja a 15 évet - haszongépjárművek esetében a 12 évet. A finanszírozóknak pedig kötelességük jövedelemigazolást kérni a fizetőképesség megállapításához.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Változik a minimálbér is. Az év elejétől 3,6%-kal emelkedik a havi minimálbér, az ebből élők havonta 71 500 forintot kapnak. A tavalyi 81 ezer forintos szakmunkás minimálbér szintén nő, igaz, mindössze 500 forinttal.
OLVASD EL EZT IS!
- pénz
- külföld
Félmillió forintos minimálbér
- megtakarítás
- adósságrendezés
Anyagi gondjaid vannak?
- ruha
- élelmiszer