Ezért veszélyes vezetés közben tüsszenteni: megfigyelted már?
A tüsszentés nem egyszerűen hirtelen levegőkiáramlással jár.
Ha irritáló anyag érintkezik az orrnyálkahártyával, torokkal, a szervezet tüsszentés segítségével igyekszik eltávolítani azt. Ilyenkor a mellkas tágul, a tüdő megtelik levegővel, majd akár 160 km/h-s sebességgel kiáramlik onnan vírus, baktérium, allergén.
A folyamat részeként a szemhéjak automatikusan lecsukódnak. Hogy a szemeket szinte lehetetlen nyitva tartani tüsszentéskor, az sokaknál csak akkor tudatosodik, amikor először tüsszentenek a volán mögött.
Miért csukódik le a szem tüsszentéskor?
Vezetés közben sorozatosan tüsszenteni veszélyes dolog. Ha lehetőség adódik rá, ilyenkor jobb lehúzódni az útról. De vajon miért nem tudod nyitva tartani a szemed ilyenkor? Egy több mint százéves legenda szerint azért, hogy a szemgolyó ne ugorjon ki a helyéről.
A New York Times hasábjain 1882. április 30-án jelent meg egy cikk egy nőről, aki egy tüsszentésroham során elvesztette egyik szemgolyóját. A szakértők többsége azonban vitatja ennek valóságtartalmát.
- A tüsszentéskor keletkező fokozott nyomás az erekben, nem pedig a szemekben és a szem körüli izmokban halmozódik fel. Megerőltetés hatására elpattanhatnak ugyan kisebb erek - szülés során például gyakran alakulnak ki apróbb bevérzések az arcon vagy a szemgolyóban - ám a szemgolyó nem hagyja el a helyét - magyarázza David Huston a Houstoni Methodista Kórház allergológusa.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Logikusabb magyarázatnak az tűnik, hogy tüsszentéskor egyszerűen azért csukódik le a szemhéj, hogy védje a szemet azoktól a levegőbe kerülő kórokozóktól, allergénektől vagy más irritáló anyagtól, melyektől a légutak éppen szabadulni igyekeznek.
Légtisztító szobanövények
A levegő minőségének javításához elengedhetetlen a gyakori szellőztetés, a dohányzás mellőzése, valamint a megfelelő páratartalom beállítása. De egyes megfigyelések szerint a szobanövények is segíthetnek, méghozzá úgy, hogy valamelyest megkötik a levegőben lévő káros anyagokat.
A 8 legjobb szobanövény, ami javítja a levegő minőségét: asztmával és allergiával küzdőknek különösen ajánlottak
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- egészség
- allergia