Túlórázol? Perelhetsz!

Hasznos tippek, ha kihasználnak

Számos munkáltató nem tartja be a Munka Törvénykönyvében foglaltakat. Ha gyakran túlórázol, ideje lépned.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sajnos, nem egy cég létezik ma Magyarországon, amelyik nem, vagy nem egészen tartja be a Munka Törvénykönyvében leírtakat. Ki a fizetésekkel és a bejelentésekkel csal, kinek pedig a szabadságok, a túlóra és a hétvégi munka terén van némi vaj a füle mögött.

Na persze ezen a munkáltatók önszántukból aligha változtatnak, egy-egy szigorúbb rendelet hatályba lépése, vagy egy-két öntudatosabb alkalmazott fellépése azonban javíthat a helyzeten.

Ha úgy érzed, a te jogaid is sérülnek a munkahelyeden, akkor ne hagyd magad! Mielőtt azonban kiállnál a jogaidért, érdemes tisztában lenned a lehetőségeiddel. Ha felkészülten vonod kérdőre a főnöködet, sokkal többet érhetsz el. Hogy mindezt hogyan tedd? Segítünk!

Az írásbeli felszólítástól a kártérítésig

Ha a munkaügyi szabályokat a munkáltató nem tartja be, úgy két dolgot tehetsz: írásban felszólíthatod a munkáltatódat a törvények betartására, ellenkező esetben saját, rendkívüli felmondásodat helyezheted kilátásba - a rendes felmondás ebben az esetben nem jó, mert akkor téged semmi sem illet meg, a munkáltató pedig csak örül majd, hogy ingyen megszabadul a "problémás" munkavállalótól.
Abban az esetben, ha a munkáltatód az írásbeli felszólításra nem reagál, akkor a Munkaügyi Felügyelőséget is értesítheted a jogsértő magatartásról – ezzel elérheted, hogy a munkáltatód a munkaügyi bírság hatására esetleg "megjavul".
Ezzel kapcsolatban azonban tudnod kell, hogy ha a munkáltató megtudja, hogy te tetted a bejelentést, akkor esetleg felmondhat neked, amely felmondás azonban valószínűleg jogszerűtlen lesz, és amelynek hatására akár kártérítést is kaphatsz.

Ám ha a háta mögött történő bejelentéshez nincs kedved, akkor is van lehetőséged tenni valamit: például rendkívüli felmondással élhetsz, és kártérítést követelhetsz a Munkaügyi Bíróságon. Előfordulhat azonban, hogy a munkáltató "megelőz", és ő mond fel.
Ilyen esetben az ő felmondása nagy valószínűséggel szintén jogszerűtlen lesz, és te ismételten abba a helyzetbe kerülsz, hogy kártérítést kérhetsz a Munkaügyi Bíróságon. Ha nem gond a munkahelyed elvesztése, akkor jobban teszed, ha ezt az utat választod, hiszen az ilyen munkahelyért egyébként sem kár.

Jó, ha tudod!
Ha úgy érzed, a főnököd nem tartja be a Munka Törvénykönyve által előírtakat, és ezzel sérti a jogaidat, akkor keresd fel a Munkaügyi Felügyelőség illetékes hivatalát! A hivatalok elérhetőségét itt találod. »

A munkaszüneti nap az munkaszüneti nap!

Hogy tudd, a munkaadód betartja-e a törvényt, tisztában kell lenned az alapvető fogalmakkal. Rendes munkaidő például az az időtartam, amikor a munkarendedből adódóan munkát kell végezned, és erről előre tudsz. Ha más napon vagy több órát kell dolgoznod, mint ami a munkarendedből adódik, az rendkívüli munkavégzésnek minősül.

Ez csak különösen indokolt esetben rendelhető el, és a napi 12 órát ekkor sem haladhatja meg. Rendkívüli munkavégzést terhes vagy 1 év alatti gyermeket nevelő nő, vagy gyermekét egyedül nevelő férfi esetén viszont nem lehet elrendelni, 1-4 év közötti gyermekét egyedül nevelő személy esetén pedig csak az ő hozzájárulásával lehet rendkívüli munkavégzést elrendelni.
Munkaszüneti napokon - néhány kivétellel - senki sem kötelezhető munkavégzésre. A munkaszüneti napok: január 1., március 15., húsvét hétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25-26. Ez alól csak néhány kivétel van, például működnie kell a távhő- és egyéb közszolgáltatásoknak, a kórházaknak, rendőrségnek. Nem működhetnek azonban a bevásárlóközpontok, üzletek, egyéb munkáltatók.

Túlóráért pótlékot

A vasárnap védelme a törvény szerint gyenge, a bevásárlóközpontok és üzletek dolgozói, idénymunkások, többműszakos munkarendben dolgozók, készenléti jellegű munkakörben lévők vasárnap is kötelesek dolgozni akár rendes munkaidőben, akár rendkívüli munkavégzés keretében. A napi munkaidőkereten felül végzett munka – túlóra - esetén a pótlék mértéke 50%.

A munkarend szerinti pihenőnapon végzett rendkívüli munkavégzés pótléka 100%, ha másik pihenőnapot kapsz helyette, akkor a pótlék mértéke 50%.
A törvényeink megengedőek, a Munkaügyi Felügyeletek általi állami ellenőrzésük pedig még inkább, a problémák megoldása az állami hatóságoktól nem várható. Hathatós védelem csak a Munkaügyi Bíróságoktól várható, a törvények betartását pedig szinte kizárólag csak egy munkaügyi perben elért kártérítéstől várhatod, mert a munkáltató esetleg megrettenhet az újabb perektől.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha azonban nem csinálsz semmit, csak csendben eloldalogsz a jogaidat sárba taposó munkáltatótól, akkor bizony nem változik semmi, és csak egy ugyanolyan jogtipró munkáltatónál tudsz majd elhelyezkedni...

Ha szívesen olvasnál életmódról, egészségről, fogyókúrákról, és érdekel a wellness világa, itt az ideje, hogy megvásárold az Ideál Magazin májusi számát.
Ízelítő a tartalomból:

Kényszerbetegségek
Gömbölyded veszélyek
Éltető joghurtok, kefirek
Kevés kalória, nagy élvezet

Olvass bele a májusi szám tartalmába:
Ideál Magazin 2008. május »
Ezt is szeretjük