20 ezer ember vesztheti el a munkahelyét
Súlyos katasztrófa fenyeget abban a térségben, mely amúgy is sok problémával néz szembe.
Foglalkoztatási katasztrófához vezethet, ha megszűnik a dohánytermesztés Szabolcsban. Márpedig az unió tovább nem támogat, a trafiktörvény hatására pedig harmadával esett vissza a dohányáruk eladott mennyisége. Ráadásul nem ennyien szoktak le, sokkal inkább a csempészett áruk piaca ugrott meg. Most ott tartunk, hogy nem csökkent a dohányzók száma, és még 20 ezer ember megélhetése is veszélybe került.
Nem szív kevesebbet a magyar, csak a szokásai változtak
Aki járt mostanság Budapest frekventált közterein, bizonyára szembesült azzal, mennyire elszaporodtak azok a zugárusok, akik zárjegy nélküli cigarettákat kínálnak jóval a trafikban tapasztalható ár alatt.
2013. július 1-én lépett hatályba a köznyelvben csak trafiktörvényként emlegetett rendelkezés, melynek hatására alaposan csökkent a cigarettákat árusító boltok száma. Ráadásul az újdonsült trafiktulajdonosok számára nagyobb árrést hagyott a törvényhozó, aminek következtében úgy drágult drasztikusan a cigaretta, hogy az nem az államot gazdagította.
Feltehetőleg e két tényező hatására sosem látott mértékben, csaknem harmadával esett vissza a cigarettaeladás Magyarországon. Ez a hír örömteli lenne, ha nem figyelmeztetnének szakemberek arra, hogy valójában nem dohányzik kevesebbet a magyar, csak megkerüli a hivatalos beszerzési csatornákat, és például az utcai árusokhoz fordul.
Bár az illegális piac méretét nehéz megbecsülni, mert csak arról a mennyiségről tudhatunk biztosan, amit a Nemzeti Adó és Vámhivatal - NAV - felderít.
20 ezer munkahely végveszélyben
Miközben a dohányzók egy tetemes része a leszokás helyett a külföldről - jellemzően Ukrajnából - becsempészett cigarettát vásárolja, a kormány Magyarország leginkább problémás térségeiben küzd a dohánytermesztés fenntartásáért, ami sok helyen az egyedüli megélhetést jelenti a helyieknek.
Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium - NGM - államtitkára termelői és feldolgozói megállapodás aláírásán vett részt Szabolcsban még augusztusban, ahol elmondta, a kormány gőzerővel folytatja a 20 ezer ember megélhetését biztosító hazai dohánytermesztés támogatási rendszerének kidolgozását.
Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének elnöke az eseményen elmondta, az unió már nem biztosítja azt a 7 milliárd forintot - Brüsszel ezt a dohányzás visszaszorítása miatt szünteti meg -, mely szerkezetátalakítási támogatásként érkezne az ágazathoz, ezért a hazai dohánytermesztést a megszűnés réme fenyegeti.
Bár az természetesen helyénvaló, hogy Brüsszel és Budapest is küzd azért, hogy minél kevesebben folytassák ezt a káros szokást, mely az egészségbiztosítási rendszernek is komoly megterhelést jelent, 20 ezer ember munkahelyének megszűnése katasztrófával érne fel.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ahol a dohány az egyetlen kiút
Ma Magyarországon 4711 hektáron termesztenek dohányt, ennek 80%-át Szabolcsban. A térség munkanélküliségi rátája így is meghaladja az országos átlagot, így a dohánytermesztés megszűnése tovább súlyosbítaná az amúgy is elkeserítő helyzetet.
A szabolcsi és nyírségi parlagföldeken ráadásul más növényre átállni szinte lehetetlen, hiszen ezen a típusú talajon a haszonnövények közül csak a dohány terem meg magas minőségben.
A trafiktörvény úgy tűnik nem kényszerítette ki a dohányzás visszaszorulását, viszont elérte, hogy tovább szűküljön egy amúgy sem túl jól menő piac. Kettős cél lenne a dohányzás tényleges visszaszorítása hazánkban, illetve az, hogy a hátrányos helyzetű térségekben legalább ne növekedjen tovább a munkanélküliség.
Fotó: mobilon megjelenő: MTI/Mészáros János
- munkahely
- dohányzás
- munkanélküliség
- kormány
- európai unió
- nemzetgazdasági minisztérium
- trafikmutyi
- nemzeti dohánybolt
- pénz és munka
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!
- élelmiszer
- államosítás
Szeretnéd, ha Orbán felelne a frizurádért?
- kormány
- orbán viktor