Miért rossz a milliárdos lottóötös?

Eláruljuk!

Hetente százezreket hajt a vágy, hogy néhány tollvonással milliárdokra tehessenek szert. A lottónak vannak hátrányai is.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Valószínűleg az emberek többsége nem ért egyet a jól ismert mondással, miszerint a pénz nem boldogít. Nyilván emiatt játszanak milliók különböző szerencsejátékokat. De jó dolog lottózni? És ami még meglepőbb kérdés: jó dolog nyerni?

Tömegőrület?

- A legnépszerűbb szerencsejáték, a(z ötös) lottó valóságos tömegőrület, hiszen a felnőtt lakosság 60%-a, azaz több millió ember rendszeresen játszik - kezdi a lottó melletti korteskedést Somorai László, a Szerencsejáték Zrt. marketingigazgatója, akitől azt is megtudjuk, hogy a 200 forintos szelvényárnak mintegy háromnegyedét kapjuk vissza.

Nagyjából fele-fele arányban nettó nyereményként, illetve a költségvetésbe befizetett, közkiadásokra fordított adók formájában.

Az ideológia szolgálatában

Ha jól belegondolunk, az sem meglepő, hogy nem a nyereményre leginkább rászorultak játszanak a legtöbbet.
- Egyszerű a magyarázat, nekik ugyanis kevesebb az eljátszani való pénzük. A magasabb életszínvonalú országokban két-háromszor annyit költenek szerencsejátékokra, mint nálunk. Sőt, az sem véletlen, hogy Magyarországon a 35-65 éves korosztály a legaktívabb. A fiatalok még bíznak benne, hogy munkával teremtenek maguknak kiemelkedő egzisztenciát, a szegényebb nyugdíjasoknak meg egyszerűen nem futja a lottóra - világítja meg a marketingigazgató az összefüggéseket.

De hogyan lehet, hogy a szocializmusban, amikor a "mindenki a munkája szerint" elv volt a zászlóra tűzve, engedélyezték a szerencsejátékokat?
- Tömören és röviden: a jelek szerint a gazdasági kényszer felmentést adott az ideológia alól. Mi több, a lottó még az ideológia szolgálatába is állt: akkoriban csak gyári melósoknak, bányászoknak, tisztes munkában megőszült nyugdíjasoknak volt ötösük. Papíron.

Azt tehát be kell látni, hogy régóta és sokan lottóznak. De vajon miért? A játék öröméért? A meggazdagodásért?
- Lehet, hogy sokaknak szórakozás is lottózni, de kár lenne tagadni, mindenki a nagy pénzről, a milliárdos nyereményről álmodozik - véli Somorai László.

A milliárdok bűvöletében

Példa erre a 2003-as év, amelynek novemberében az átlagos 3,5 millió szelvény helyett 14 millió fogyott. Nyilván azért, mert akkorra kúszott fel a főnyeremény ötmilliárd forintra - hívja fel a figyelmet egy egyszerű összefüggésre Somorai László, aki még azt az érdekességet is hozzáfűzi, hogy sok játékost csak az ötös érdekel, és ennek folyománya, hogy éves szinten egy-másfél milliárd forintnyi nyereményt nem vesznek fel. Szóval mindenki a milliárdokra hajt, pedig a remény elenyésző. Eleve egy a közel 44 millióhoz az esély, hogy eltalálja valaki az öt kihúzott számot. De tovább rontja a helyzetet, hogy a tíz számjegyű nyeremény nagyon ritka, ráadásul semmi garancia sincs arra, hogy a játékosnak egyedül lesz ötöse.

- Valóban, racionálisan gondolkodva nem szabadna a nagy pénzről álmodozni, de a szerencsejátékosok az irracionalitás világában mozognak. Ők úgy gondolják - egyébként a mi egyik szlogenünknek megfelelően -, hogy bármikor bejöhet. Mi a játékok szervezésével gyakorlatilag a reményt árusítjuk, a Puttóval például ötpercenként, a lottóval meg hetente. És igaz ugyan, hogy az esély csekély, de akkor is tény: 200 forinttal lehet akár milliárdokat is nyerni - fejezi be a marketingigazgató a kis remény is remény gondolat szellemében.

Tudtad?
Az ötös lottón a nyerésre tulajdonképpen nem olyan rosszak az esélyek, igaz, csak a kis nyereményekre.
  • esély az ötösre - 1:43 949 268
  • esély a négyesre - 1:103 410
  • esély a hármasra - 1:1 231
  • esély a kettesre - 1:44

A lottózás veszélyes

Sinkovics Andrea klinikai szakpszichológus nem lottózik - még szerencse, hiszen azonnal elveszítené a hitelét mint ellenagitátor. Ő ugyanis tisztában van vele, hogy a szerencsejáték bizony veszélyes üzem.
- Tudni kell, hogy az ember azért játszik, mert ezzel feszültséget vezet le, és abban az illúzióban ringatja magát, hogy kontrollálhatja a körülötte lévő világot. A lottóban ráadásul az a vonzó, hogy nagyon keveset kell érte tenni, a szelvény megvétele, kitöltése és feladása ugyanolyan hétköznapi rutin, mint a fogmosás, a munkába indulás vagy a vásárlás.

Ráadásul ha valaki nyer, kiválasztottnak érzi magát - kezdi a szakember kicsit távolról a lottó elleni érvelést. Úgy véli, hogy minél frusztráltabb valaki annál inkább menekül ilyesfajta pótcselekvésbe, és egy idő után könnyen elvesztheti a kontrollt a dolgok menete felett.
- A szerencsejátékok szervezői valójában illúziókat árulnak. A lottózásnak azonban legalább az az előnye, hogy nem megbélyegzett tevékenység ráadásul a heti periodicitása miatt kisebb a játékszenvedély kialakulásának veszélye, mint mondjuk a félkarú rablónál - nyugtatja meg a lottózókért aggódókat egy kicsit a pszichológus.

Nyeremények, esélyek
A magyar lottó történetének legnagyobb nyereményét 2003 48. játékhetén fizették ki, összesen 5 092 890 758 forintot. Ezzel az 5 milliárddal a leggazdagabb magyarok listáján 2007-ben csupán a 81. helyre lehet bekerülni, azaz sokkal kisebb az esély lottózásból milliárdossá válni, mint munkával megszerezni egy ilyen hatalmas vagyont.
Nemzetközi összehasonlításban sem olyan nagy pénz az 5 milliárd forint. Olaszországban például 72 millió euró - 18 milliárd forint -, az úgynevezett Európai Lottóban - 8 országban játsszák - 146 millió euró - 36,5 milliárd forint - a rekord, az abszolút csúcs pedig az Egyesült Államokban született, ott 2006 februárjában 365 millió dollárt - 63,5 milliárd forintot - kaszált a nyertes.

Jaj az ötöst nyerőknek!

Mindenki a nagy pénz után áhítozik. Az élethosszig tartó epekedő vágyakozásnál azonban egy dolog biztosan rosszabb: ha teljesül a vágy. Sinkovics Andrea több okot is fel tud sorolni, hogy miért nem érdemes áhítozni a nagy nyeremény után.
- Az embereknek, még ha ezt nem is tudják felmérni, nagyon fontos a biztonságérzet. Ha valakinek hirtelen az ölébe hullik egy vagyon, éppen ezt veszíti el. Kikerül abból a közegből, amiben addig élt, és bekerül egy újba, amit nem ismer, olyan társadalmi csoportnak lesz a tagja, amelyben idegen. A korábbi személyes kapcsolatai kezelhetetlenné válnak, és egyre magányosabb lesz - ijesztget ténylegesen megtörtént esetek alapján is a szakember, aki még hozzáteszi, hogy a nyertesben kialakulhat akár bűntudat is, az az érzés, hogy nem is érdemelte meg.

- Tudatosul ugyanis benne, hogy barátai, rokonai közül úgy emelkedett ki, hogy nem önmagának, munkájának, hanem csupán a vakszerencsének köszönheti ezt.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Azon pedig ezek után elgondolkodhat a hirtelen lett milliárdos, hogy valóban szerencsés-e az az ember, akire ilyen széles szájjal mosolyog rá Fortuna.

Már kapható az újságárusoknál a Kosár – a fogyasztók magazinja reklámmentes fogyasztói magazin legújabb száma!
Ha nincs kitéve, kérd az újságárustól!

A tartalomból:
  • Vége a porhintésnek - A nagy mosószerteszt
  • Éljen a lehetőségeivel! - Élelmiszer árkörkép
  • A szénmonoxid, a csendes gyilkos - Hogyan előzd meg a bajt?
  • Tippek szúnyogok és kullancsok ellen
Kosár – a fogyasztók magazinja
Független, megbízható, hasznos és érdekes
Kiadja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület
www.kosarmagazin.hu
kosar@ofe.hu
Tel: 392-5285
Tel/fax: 392-5287
Ezt is szeretjük