Egyesek úgy tartják, kislányok könnyéből fakad a Tisza. A valóságban természetesen a Fekete-Tisza és Fehér-Tisza forrása nem embergyerekek könnycsatornájából fakad. Azonban nem árt tisztában lenni azzal, milyen szép mondákat tudtak költeni az ősök a természeti képződmények köré.
ATisza költőket és írókat is megihletett gyönyörű, girbe-gurba vonalával és fantasztikus növény- és állatvilágával.
A Tisza legendái
Nevének eredete sem tisztázott, a jelenlegi álláspont szerint még a vaskorból származhat az agathürszosz és szignünna népcsoportoktól. Nem meglepő, ha a folyóhoz megannyi ősi legenda kapcsolódik. Már a Fehér-, és Fekete-Tisza kialakulása köré is különböző, szájhagyomány útján fennmaradt történet fonódott.

Réges-régen élt egy ébenfekete és egy szőke hajú ikertestvér. Két gonosz ember elrabolta a gyönyörű kislányokat, egyiküket a Tatár-hágó környékére, a másikukat pedig a Hoverla-hegy lábához vitték. A két lány folyamatosan zokogott, és könnyeikből lett a Fekete- és a Fehér-Tisza.
Fotó: cerezo / indafotó

Egy tündér a máramarosi bércekhez vezette a hucul népet. Ám két gonosz óriás élt ott, az ijedt huculok a sóbarlangban élő tündér segítségét kérték. Medvévé változtatta az óriásokat, de tovább támadták a helyieket. Aztán az óriásokból forrást varázsolt. Belőlük lett a Fekete- és a Fehér-Tisza.

Állítólag Attila, a hun király hármas koporsója a Tiszában van. A legenda szerint ásóvágás nélkül kellett eltemetni, ráadásul senki nem tudhatta, hol nyugszik a hajdani fejedelem. Így volt, vagy sem, a folyó szabályozása miatt egyáltalán nem biztos, hogy a mederben fekszik.

Amikor Isten megteremtette a világot, a Tiszáról majdnem elfeledkezett. Gábor arkangyal aranyos ekéjét egy szamárra kötötte, és annak a nyomát kellett követnie a folyónak. De az éhes szamár a hosszú úton ide-oda kitért elemózsia miatt, emiatt lett olyan kanyargós a Tisza.
Fotó: Sentinel-3 / wikipedia

A szomorú kislányok története máshol is felüti a fejét. Egy monda szerint a lányok azért zokogtak olyan keservesen, mert reménykedtek, hogy édesanyjuk a sírásukból fakadt folyókat követve megtalálja őket.
Fotó: Teteneverdle / indafotó

A Tisza nevének eredetét homály fedi, csak találgatások vannak. Egy ómagyar könyvben Titsaként emlegetik, mely ősi indoeurópai nyelven iszaposat, sárosat jelent. Egy másik műben viszont a ruszin nyelvből származó Tihsaként jegyezték fel, ami csendet, nyugodtat jelent.
Fotó: indafoto / Mádai Gizella

Magyarok vándoroltak a Felső-Tisza vidékére, vezérük ott telepedett le. Mivel csak egy lánya volt, a nép aggódni kezdett, ki örökli a rangot. Elsírták bánatukat a Tiszának, másnap egy kisfiút találták a partján. Felnőtt korában vezérré is választották, de a folyó kinyúlt a fiáért, és visszavette magának.
Fotó: indafoto / Vandras
Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Képek forrása: Getty Images Hungary, Indafotó