A tampon vagy a betét biztonságosabb? Mikor melyiket érdemes használnod?

Ha figyelsz a higiéniára, egyik sem jelenthet veszélyt.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A pasik valószínűleg nem értik, miért van annyi gondja a nőknek a menstruációval - elvégre ez egy teljesen természetes dolog, ami mindenkinél, évtizedeken keresztül, menetrendszerűen jelentkezik, és mégis együtt tudnak élni vele, nem?

Persze nem ők azok, akiknek egy belső szervükről leválik, majd kilökődik a nyálkahártya, így könnyű félvállról venni a menstruációval járó nehézségeket. Megnyugtatásul annyit elárulunk, hogy az évek múlásával valóban egyszerűbb lesz majd nagyobb zökkenő nélkül átvészelni ezeket a napokat is, addig azonban saját magadnak kell kitapasztalnod néhány dolgot.

Az első, hogy eldöntsd, betétet vagy tampont használj-e - ehhez viszont tudnod kell, mikor melyiket érdemes választanod. Ha ügyelsz a higiéniára, és betartasz néhány szabályt, egyik sem jelent veszélyt.

Mikor használj tampont?

Ahogy egy fórumozó megfogalmazta, a tampon szerinte az emberiség legnagyobb találmánya a kerék óta. Tény, hogy ez a kis henger sokkal nagyobb szabadságot adott a nőknek, és a közkeletű tévhittel ellentétben bátran használhatod akkor is, ha még szűz vagy.

Érdemesebb a tampont választanod, ha sportolsz, vagy testhez simuló ruhát veszel fel, hiszen a tampon a betéttel ellentétben ilyenkor is láthatatlan marad. Tamponhasználat mellett az úszás vagy strandolás sem tilos, de a fertőzések megelőzése érdekében minden mártózás után cserélj tampont, törülközz meg, és válts száraz fürdőruhára.

A nyári kánikulában is kényelmesebb lehet tampont használni, hiszen a betéttől könnyebben izzadni kezdesz, és a kellemetlen szagok kialakulásának is nagyobb a kockázata.

Mikor érdemesebb betétet használni?

Míg vannak, akik kényelmetlenebbnek tartják, olyanok is akadnak, akik az egészségügyi betét használatára esküsznek - tény, hogy ez jobb választás, ha valami miatt hosszú ideig nem tudnál tampont cserélni.

Természetes módszerek menstruációs görcsök enyhítésére

Nézegess képeket!

Elolvasom

A tampont ugyanis három-négy óránként, de gyenge vérzés esetén is legfeljebb nyolc óra elteltével mindenképpen ki kell cserélned, mert a benne felgyülemlő vérben elszaporodhatnak a baktériumok, és betegségeket okozhatnak.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Természetesen a betétet is rendszeresen cserélni kell, de, ha tudod, hogy például nyolc óránál hosszabb ideig fogsz aludni, akkor az egészségügyi betét jobb választás lehet a tamponnal szemben.

Akkor is érdemesebb a betétet választanod, ha a tampon felhelyezése előtt nem tudnál alaposan kezet mosni - természetesen a betét használata során is ügyelned kell a higiéniára, de a tampon esetén ez fokozottan igaz, hiszen itt az ujjadat is a hüvelybe kell vezetned.

Ezt is szeretjük