Íme, az új terv: így alakítanák át 200 ezer család segélyezését
200 ezer ember segély helyett közmunkát kapna kicsivel több pénzért.
Előző héten Orbán Viktor beszédet mondott a Vállalkozók Országos Szövetségének ülésén, ahol a közmunkák kapcsán kijelentette, szeretnének oda eljutni, hogy azt tudja mondani: aki fizikailag képes dolgozni, annak az állam nem ad segélyt.
A kormányfő szavaiból kiderül, a szociális segélyezetteket közmunkákban foglalkoztatnák, kérdés, hogy lesz-e annyi feladat, illetve pénz, amennyi a segélyezetteknek elég. A közfoglalkoztatás keretében 2011-ben - az intézményi munkaügyi statisztika adatai szerint - átlagosan 61 ezren dolgoztak, foglalkoztatásukra 64 milliárd forintot különített el a kormány.
2012-re ezt az összeget 132 milliárd forintra növelték, melyből 200 ezer embernek adnának munkát, míg 2013-ban 300 ezer fő foglalkoztatása lesz a cél.
Közel 200 ezer embert érintene a lépés
Egy kis számolás után kiderül, a számok nagyjából egybevágnak, a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint ugyanis szociális ellátásban, azaz foglalkoztatást helyettesítő támogatásban, valamint rendszeres szociális segélyben 2012 júniusában 193,5 ezer ember részesült, tehát 2013-ban őket már mind lehetne közmunkában foglalkoztatni, és így el is érnék a 300 ezres célt.
A fő célcsoport sem változna így, mint korábban megtudtuk, közmunkában elsősorban a foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesülőket kívánják foglalkoztatni.
A probléma, hogy a közmunka hosszú távon nem jelent megoldást, bár ezt Orbán Viktor is elismeri. Vizsgálatok szerint a közfoglalkoztatásból inaktív státuszba kerülők döntő többsége a közeljövőben nem törekszik ismét közmunkavégzésre, nem motiválja őket a közfoglalkoztatás munkakínálata, presztízse és a megszerezhető jövedelem mértéke.
Az OECD szerint a közmunkaprogram bár válság idején elősegítheti a társadalmi beilleszkedést, jövedelmet biztosít a legelesettebbeknek, de akkor sem a legmegfelelőbb eszköz a szegénység általános mérséklésére.
Kicsivel több pénz járna
A szervezet szerint kiemelt feladat lenne a közmunkások képzettségének fejlesztése, ennek hiányában viszont tényleges elhelyezkedés esélyeik nem javulnak, ráadásul a költséghatékonyság is megkérdőjelezhető. A közmunkások mindenesetre valamivel jobban járnának anyagilag: a rendszeres szociális segély és a foglalkoztatást helyettesítő támogatás is alacsonyabb, mint a közmunkabér.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A rendszeres szociális segély havi összege a családi jövedelemhatár összegének és a jogosult családja havi összjövedelmének a különbözete, de nem haladhatja meg a közfoglalkoztatási bér mindenkori kötelező legkisebb nettó összegének 90%-át, 42 ezer forintot. A foglalkoztatást helyettesítő támogatás ennél is kevesebb, havi 23 ezer forint. Közmunkásként 47 ezer forint a havi nettó bér.
OLVASD EL EZT IS!
- fizetés
- közmunka
Ingyen dolgoztak Borsodban a közmunkások
- közmunka
- belföld
Közmunkásként nettó 125 ezer forint is összeszedhető
- közmunka
- kirekesztettek