Milyen árnyalatot látsz, ha ezt a szót hallod? Így árulkodik a szín az érzelmekről
Neked milyen szín jelenik meg a lelki szemeid előtt, ha azt a szót hallod, hogy szomorú?
A köznyelvben rengeteg színekkel kapcsolatos szólás és közmondás van forgalomban, amit úgy használunk, hogy észre se vesszük. Az üzletekben szinte automatikusan repül rá mindenki a piros címkés árukra, mivel általában ez az akciós termékek színe, míg az ásványvizek közül, aki a buborékosat szereti, biztos, hogy a kék cédulásat emeli le a polcról a rózsaszín helyett.
A társadalmi eseményeknek is meghatározott árnyalatuk van, míg az esküvőkön a menyasszony ruhája fehér, a gyász színe a fekete hazánkban. Más kultúrákban azonban nem egészen az itthonihoz hasonló a színnyelv, Indiában, Afrikában és Délkelet-Ázsiában furcsa, a nálunk szokványostól eltérő tónusok a jellemzőek egy-egy alkalomra.
Tudományos szemlélet
A színek hatásának és jelentésének két tudományos megközelítése van: az egyik, miszerint a kultúra befolyásolja, és az eltérő kultúrákban más-más színek társulnak a különféle érzésekhez, míg a másik szerint az emberiségnek univerzális és meghatározott egységes színkódexe van, amit a világ minden táján hasonlóan kapcsolnak az érzelmekhez.
Az állítások igazolására egy teszt során a résztvevők konkrét szavakat kaptak, amikhez színt kellett társítaniuk. Az eredmény egészen meglepő lett: az alanyok a néhány nagyon egyértelmű, egyetemes jelentésű fogalomhoz, például a szomorúhoz valóban sokan ugyanazokat a sötét árnyalatokat tették, de a kicsit elvontabb meghatározásokhoz egyénenként eltérő színeket választottak. A pillanatnyi hangulat által befolyásolt döntések nem rendezhetőek korosztály vagy nem szerint sem csoportokba, abszolút egyénfüggő, hogy éppen ki hogyan, milyen színként éli meg az elégedettséget, vagy éppen a kiábrándultságot.
A kutatásból az is kiderült, hogy egyes színek merőben más érzéki hatást keltenek attól függően, hogy melyik árnyalatukról van szó. A kék például sötét formában a szomorúság, míg a babakékként a nyugalom színe lehet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Szinesztézia
Te is mindig színessel húzogattad ki a megtanulandó sorokat a füzetedből? Vannak napjaid, amikor nem tudod megmagyarázni, de egyszerűen csak lilának érzed magad? Ne aggódj, ezek teljesen normális dolgok, egy dologra figyelmeztetnek: hogy szinesztéziás vagy. Ez nem egy mentális betegség, hanem inkább egy befolyásolhatatlan tudatalatti képzettársítás. Lényege, hogy bizonyos érzékszerveddel megélt dolgokat tovább társítod egy másikhoz. A leírt betűk például sárgával kiemelve jobban az emlékezetedbe vésődnek, hiszen a konkrét jelentésükön túl felruházod őket egy árnyalattal is. Ez természetesen a hangulatodra is igaz lehet, sőt, valakik a számokat is bizonyos tónusként vésik az eszükbe. Ez az adottság azon kívül, hogy megkönnyíti az élet bizonyos területeit, az érintettek számára olykor nyűg: a túl sok inger olykor borzasztóan fárasztó is lehet.
Nézd meg ezt is - Így ítélünk a külső alapján
A szem által látott külső kép minden esetben befolyásoló tényező: ezek a férfiak csupán ruhájukat cserélték elegánsabbra, a különbség azonban egyszerűen elképesztő, mintha másik emberekké változtak volna.
Ennyit számít, hogy egy férfi melegítőt vagy öltönyt visel - Elképesztő átalakulások
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- érdekesség
- művészet