Sziget: nem fogják ingyen beengedni a tüntetőket

Óbuda polgármestere is felemelte a szavát a Sziget helyszínére szervezett tüntetés ellen. Gerendás szerint a rendőrség feladata rendet tenni.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Megdöbbentőnek és elfogadhatatlannak nevezte Bús Balázs óbudai polgármester az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében, hogy bárki a gyülekezési jogra hivatkozva megzavarja bármelyik kulturális rendezvényen vagy fesztiválon a fiatalok szórakozását.

A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom még januárban jelentette be a rendőrségen, hogy augusztus 1. és 20. között tüntetni akar a magas benzinárak ellen, helyszínként pedig az óbudai Hajógyári-szigetnek azt a részét jelölte meg, amely mellett a Sziget Nagyszínpada szokott állni.

A TASZ is rábólintott

A Társaság a Szabadságjogokért szerdán megfogalmazott álláspontja szerint a tüntetés jogszerű, "tekintettel arra, hogy a bejelentés időpontjában a helyszín tekintetében nem volt megkötött bérleti szerződése senkinek, az közterületnek minősült, így a Budapesti Rendőr-főkapitányság nem is tehetett mást, mint hogy tudomásul vette a tüntetés bejelentését".

Az önkormányzat által a Sziget Fesztivál megrendezéséről utóbb kötött szerződés nem lehet akadálya a tüntetés megtartásának - tették hozzá.

Az óbudai polgármester ugyanakkor csütörtökön azt közölte az MTI-vel: a Sziget körül kialakuló helyzet számára elfogadhatatlan, az szerinte a gyülekezési joggal való visszaélés klasszikus példája.

Bús Balázs - Fidesz-KDNP - közleményében felajánlott egy másik óbudai helyszínt a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tüntetői számára.

A legjobban várt nyári fesztiválok 2011-ben

Nézegess képeket!

Elolvasom

Gerendai Károly, a Sziget Kulturális Szervezőiroda ügyvezetője az MTI-nek szerdán azt mondta: az óbudai szigetre - mivel az irodának a fővárosi önkormányzattal a rendezvény megtartására érvényes szerződése van - a fesztivál ideje alatt csak az mehet be, aki megváltotta belépőjegyét vagy tiszteletjegyet kapott. - A rendezvény programjaira mi nem fogunk senkit azért ingyen beengedni, mert arra hivatkozik, hogy tüntetni jött - fogalmazott.

A fesztivál főszervezője közölte: a rendőrségnek kell megoldania ezt a szituációt, ugyanis ez a szerv jogosult erre. Gerendai Károly hozzátette, meg kell vizsgálni, hogy bármely, közterületen zajló rendezvényt el lehet-e lehetetleníteni azzal, hogy az adott helyszínre tüntetéseket jelentenek be.

Radikális szervezet

A Hatvannégy Vármegyek Ifjúsági Mozgalom saját honlapjuk szerint nemzeti radikális ifjúsági szervezet, melyet még 2001-ben alapított Toroczkai László, és ami nevét a trianoni békeszerződés előtti Magyarország - Horvátország nélküli - 64 vármegyéjéről kapta.

A mozgalom honlapján egyelőre nem találtunk információt az augusztusi tüntetésre vonatkozólag, ahogyan arról sincs hír, miért jelentettek be csaknem tíz hónappal az esemény előtt egy tüntetést egy olyan tág időintervallummal, amibe csaknem bizonyos volt, hogy belecsúszik a Sziget Fesztivál.

Vezető politikusaink - Tarlóstól Vonáig

Nézegess képeket!

Elolvasom

A TASZ honlapján található információk szerint egyébként a tüntetéseket, rendezvényeket elegendő az esemény előtt három nappal bejelenteni az illetékes rendőrségen, ugyanakkor a gyülekezési jogról szóló törvény nem zárja ki, hogy egy időben, egy helyen több esemény is megrendezésre kerüljön - az ilyen esetekben a rend fenntartása a rendőrség feladata.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A közösségi média ilyen-olyan formában, de mindenki életének része. Mégis sokszor úgy tűnik, nem tudjuk megfelelően használni. De vajon hol rontjuk el? Miért mindig a legbántóbb kommenteken van a legtöbb like? Kell-e reagálni egy utálkozó hozzászólásra, vagy az ignorálás az egyetlen út? A legújabb epizódban többek között ezekre a kérdésekre Tóth Dani pszichológus, Verebélyi-Kovács Csilla, a Femina social media managere, valamint Pintér Ada műsorvezető kereste a választ.

Promóció

Ugyanakkor a Büntető törvénykönyv kimondja, hogy gyülekezési szabadság megsértését követi el, aki mást gyülekezési jogának gyakorlásában erőszakkal vagy fenyegetéssel jogtalanul akadályoz, és akár három évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető, másfelől azonban a magyar jogban nincs elsőbbsége annak, aki hamarabb jelent be egy rendezvényt. Úgy tűnik tehát, hogy a patthelyzetet csak a vármegyések és a Sziget szervezőinek közös megegyezésével lehet feloldani.

Ezt is szeretjük